přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. října 2012, 15:12

Špotáková v nominaci na Světového atleta roku

Česká oštěpařka je na desetičlenné kandidátce, z níž vzejde nejlepší světová atletka letošního roku. Ta bude spolu s vítězem mužské kategorie vyhlášena v rámci slavnostního gala 24. listopadu v Barceloně.

Olympijská vítězka a premiantka Diamantové ligy věru nemá v anketě organizované IAAF snadnou konkurenci. V desítce nominovaných pro ženskou kategorii lze najít např. obhájkyni loňského prvenství, australskou překážkářku Sally Pearsonovou, či nedávno zvolenou Atletku Evropy za letošní rok, britskou vícebojařku Jessicu Ennisovou. V předvýběru naopak nenalezneme ruskou výškařku Annu Čičerovovou, která spolu s Ennisovou předčila Špotákovou v kontinentální anketě.

Na mužské kandidátce nechybí vítěz ankety za loňský rok Usain Bolt, který se může letos pochlubit mj. trojím olympijským zlatem a spoluúčastí a světovém rekordu jamajské štafety na 4x100 m. Konkurenci mu tvoří třeba tři světoví rekordmani - americký desetibojař Ashton Eaton, překážkářský krajan Aries Merritt a předloňský vítěz ankety David Rudisha z Keni.spotakovascenou2IAAFn.JPG

Anketa je vyhlašována od roku 1988 a žádnému z atletů se ještě nepodařilo stanout na světovém trůnu více než třikrát. Právě tři prvenství mají na kontě mezi ženami Marion Jonesová a Jelena Isinbajevová, mezi muži pak Hichal El Guerrouj a Usain Bolt, který tak má letos šanci na rekordní čtvrtý triumf. Zatím jediným českým vítězem byl současný trenér Barbory Špotákové Jan Železný, který anketu ovládl v roce 2000. Také Barbora však už v anketě bodovala, po svém světovém rekordu odbdržela v roce 2008 ocenění za výkon roku.  

První kolo hlasování, na němž se podílejí zástupci vybraných světových médií, národních federací sdružených v IAAF, funkcionáři, manažeři i nejlepší světoví atleti, se uzavírá 28. října. Vzejde z něj trojice finalistů v každé kategorii, z níž pak speciálně zřízená komise vybere vítěze. Ti budou korunováni 24. listopadu v rámci slavnostního večera v Barceloně, který bude završením oslav stého výročí založení IAAF.     

 Seznam kandidátů (abecední pořadí):

Muži

Yohan Blake (JAM)  - 22 let – dvojnásobný olympijský stříbrný medailista, vítěz a světový rekordman se štafetou, letos neporažen vyjma olympijských finále, kde jej předčil Bolt    

Usain Bolt (JAM) - 26 let  - olympijský vítěz na tratí 100, 200 a 4x100 m, kde finišoval za Jamajku pro světový rekord. Vítěz stovky v rámci hodnocení Diamantové ligy.    

Ashton Eaton (USA) – 24 let – olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji, mistr světa a taktéž světový rekordman v halovém sedmiboji. 

Mohamed Farah (GBR) – 29 let – olympijský vítěz na 5000 a 10000 m, evropský šampion na kratší z tratí.

Robert Harting (GER) – 27 let – olympijský šampion a mistr Evropy v disku, letos neporažen ve 12 závodech, za dva roky dohromady ve 33.      

Kirani James (GRN) -  20 let – olympijský vítěz na čtvrtce a autor nejlepšího světového výkonu za poslední čtyři roky.  

Renaud Lavillenie (FRA) – 26 let – olympijský vítěz, evropský šampion a halový mistr světa, navíc vítěz Diamantové ligy ve skoku o tyči. Neporažen v 16 z 19 letošních závodů.     

Aries Merritt (USA) – 27 let – olympijský vítěz, halový mistr světa a vítěz diamantové ligy. Letos osmkrát pokořil 13vteřinovou hranici, což se před tím nikomu nepodařilo, sezonu završil fantastickým světovým rekordem 12.80.

David Rudisha (KEN)  - 23 let – olympijský vítěz a světový rekordman na osmistovku bez pomoci vodiče.    

Christian Taylor (USA) – 22 let – olympijský vítěz, druhý z HMS a premiant trojskoku na Diamantové lize.     

 Ženy

Valerie Adamsová (NZL) – 27 let – olympijská šampionka, halová mistryně světa a vítězka Diamantové ligy ve vrhu koulí, letos neporažena 14x, celkem za dva roky už 30x  

Tirunesh Dibabaová (ETH) – 26 let - olympijská šampionka na 10000 m a bronzová na 5000 m.

Jessica Ennisová (GBR) – 26 let - olympijská šampionka s nejlepším skóre v sedmiboji za posledních pět let. Halová vicemistryně světa v pětiboji.      

Allyson Felixová (USA) – 26 let - olympijská šampionka na 200 m a v obou štafetách, včetně té krátké, kde se podílela na SR.      

Shelly-Ann Fraser-Pryceová (JAM) – 25 let - olympijská šampionka a vítězka Diamantové ligy na 100 m, stříbrná z OH na 200 m a ve štafetě 4x100 m    

Jelena Lašmanovová (RUS) – 19 let – při svém olympijském vítězství pokořila oficiální světový rekord v chůzi na 20 km, vyhrála Světový pohár.       

Sally Pearsonová (AUS) – 26 let - olympijská šampionka a halová mistryně světa na překážkách, vyhrála 25 z 26 letošních závodů, do kterých nastoupila    

Brittney Reeseová (USA) – 26 let - olympijská šampionka a halová mistryně světa v dálce     

Sanya Richards-Rossová (USA) – 27 let - olympijská šampionka a halová mistryně světa na 400 m , členka zlaté štafety 4x400 při OH     

Barbora Špotáková (CZE) – 31 let - olympijská šampionka a vítězka Diamantové ligy

Adam Pražák

Vytisknout