přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2011, 23:25

Špotáková v „diamantovém“ Eugene třetí, Hejnová čtvrtá

Čtvrtý díl prestižní Diamantové ligy nabídl vynikající závody, včetně sedmi výkonů roku. V konkurenci světových es se prosadily i české závodnice.

Světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková potvrdila svoji vzrůstající výkonnost, a i ve třetím závodě sezony dokázala zlepšit své letošní maximum, když hned v první sérii poslala své náčiní do vzdálenosti  64.87 m.  S tímto výkonem dlouho vedla, v páté sérii se však před ní dostaly Ruska Maria Abakumovová (65.30) a především Němka Christina Obergföllová (65.48), které českou závodnici odsunuly na konečnou třetí příčku.  "Dnes jsem se konečně cítila při závodu lépe. První pokus byl úplně "zadarmo" a trochu mě to ukolébalo,“ hodnotila ze zámoří Špotáková. „Bohužel po zlepšení soupeřek jsem pak už moc "chtěla" a nešlo to. Důležité pro mě ale je, že už se cítím lépe a konečně závodím," dodala svěřenkyně Jana Železného, jíž po dvou soutěžích v rámci Diamantové ligy patří třetí místo právě ze jejími dnešními přemožitelkami.

Jen těsně za bodově hodnocenými pozicemi zůstala v závodě na 400 m př.  další česká elitní  atletka Zuzana Hejnová. Svěřenkyně Martiny Blažkové přitom hned při svém prvním startu v sezoně atakovala svůj vlastní národní rekord z loňského roku, za kterým nakonec zaostala po výkonu 54.26 o pouhých 13 setin. S přehledem se navíc nominovala na mistrovství světa, které proběhne na přelomu srpna a září v korejském Tegu. "Jsem moc spokojená, byl to skvělý a hodně rychlý závod. Před startem jsem se docela hodně bála, nevěděla jsem, co se mnou udělá cestování a velký časový posun. Zvládla jsem to ale dobře, určitě mi pomohla i pátá dráha. Čas těsně za osobním maximem je pro mě snad předzvěstí dobré sezony," prohlásila Hejnová, jež v Eugene doběhla na čtvrtém místě.  Před sebou zanechala jen dvojici Jamajčanek - Melaine Walkerovou a Kaliese Spencerovou – a především vítěznou Američanku Lashindu Demusovou, která časem 53.31 výrazně vylepšila dosavadní maximum letošní sezony.

Další tři výkony roku pak padly na sprinterské rovince a všechny měly punc výjimečnosti. Duel osobností stodesítky překážek přinesl krásný souboj mezi domácím Davidem Oliverem a čínskou megastar Liou Siangem, těsné Američanovo vítězství a vynikající časy pro oba. Oliver ze sebe před zaplněnými tribunami vymáčkl výkon 12.94 (+1.8), čímž jen o sedm setin zaostal za světovým rekordem Kubánce Dayrona Roblese z ostravské Tretry 2008. Siang potvrdil návrat na úroveň extratřídy letošním maximem 13.00. A za pozornost jistě stojí i výkon světového rekordmana v halovém sedmiboji Ashtona Eatona, který posunul své osobní maximum na skvělých 13.35.

Na hladké stovce žen vymazala velmi kvalitní konkurenci i teprve čtyři dny starý výkon roku Jamajčanky Veroniky Campbell-Brownové její americká konkurentka Carmelita Jeterová, která tratí prolétla za maximální povolené podpory větru 2.0 m/s v čase 10.70. Soupeřky proti ní vypadaly jako pomalé, přestože se hned trojice z nich dostala pod 11 vteřin. Nejblíže Jeterové byla s časem 10.86 její krajanka Marshevet Myersová.

Také mezi muži hlásila grafika překonání maxima sezony. To když Jamajčan Steve Mullings zastavil časomíru na hodnotě 9.80, čímž o devět setin vylepšil svůj dva týdny starý výkon z Clermontu. Ale ani soupeři se neměli za co stydět. Hned šestice borců se totiž vmáčkla pod deset vteřin (jako poslední s časem 9.97 bývalá hvězda Justin Gatlin, který se snaží napravit si reputaci po dopingovém trestu), a  zbylí dva se vešli do času 10.02. Ke stovce ještě poznámku: o setinu rychleji než Mullings běžel dnes Tyson Gay, jehož výkon z Clermontu však údajně nebude kvůli chybějící certifikaci stadionu veden v tabulkách IAAF (více o tom zde.)

Maxima sezony nabídly i oba závody na 800 m. V tom mužském jednoznačně zvítězil Súdánec Abubaker Kaki  v čase 1:43.68, mezi ženami vypálila favorizovaným Afričankám rybník Jamajčanka Kenia Sinclairová, jež byla v cíli za 1:58.29. Caster Semenyaová z JAR doběhla s odstupem 59 setin na druhém místě, Keňanka Janeth Jepkosgeiová byla o další zhruba tři desetiny zpět. Kdysi nedostižná Pamela Jelimová nestíhala od samého začátku a doběhla s velkou ztrátou na posledním místě.

Zbývající dva výkony roku byly k vidění v technických disciplínách. V trojskoku své protivnice porazila na hlavu Ukrajinka Olga Saladuhaová, která ve třetí sérii ulétla do vzdálenosti 14.98 m(+0.6). A v kouli žen se opět prosadila milovnice rychlé jízdy Naděžda Ostapčuková z Běloruska, která svým vrhem do vzdálenosti 20.59 m o 4 cm vystřídala v čele tabulek Valerii Viliovou z Nového Zélandu.

Vysoce kvalitní byla i koule mužů, v níž navíc nechybělo napětí. Po velmi vyrovnaném boji se první trojice vměstnala do šesti centimetrů. Vyhrál domácí  Reese Hoffa výkonem 21.65 m před Kanaďanem Dylanem Armstrongem (21.60) a krajanem Christianem Cantwellem (21.59). Obdobné drama nabídla i mužská výška, v níž jak vítězný Němec Raul Spank, tak Rus Andrej Silnov a Američan Jesse Williams, pokořili 232 cm. V dálce dělil vítězného Grega Rutherforda jediný centimetr od Jihoafričana Godfreye Mokoeny. Brit předvedl 832 cm.

Jako vyvrcholení mítinku si pořadatelé připravili závod na "nemistrovskou" jednu míli, v anglosaském prostředí přesto populární trať. 1609 metrů zvládl v nejlepším čase roku 3:49.09 Haron Keitany, za nímž se v těsném sledu seřadili jeho keňští krajané Silas Kiplagat a Asbel Kiprop.


Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout