Špotáková v curyšském finále Diamantové ligy čtvrtá, Hejnová pátá

čtvrtek 8. září 2011
Na slavné Weltklasse uzavírala letošní ročník prestižního seriálu polovina disciplín. Na startu byla v hlavním programu i čtveřice českých reprezentantů.

Jen čtyři dny po skončení šampionátu v korejském Tegu se velká část světové špičky sjela do švýcarského Curychu, aby bojovala o co nejlepší umístění při prvním z tzv. finále Diamantové ligy. Přes veškerou snahu však na řadě atletů byla znát únava z nedávného vrcholu, pokles motivace a také krátký čas, který měli na aklimatizaci. Skóre mistrů světa kolísalo, osm jich dokázalo svůj titul potvrdit vítězstvím, sedm našlo přemožitele.

Z českých atletů dopadla nejlépe Barbora Špotáková, která v soutěži oštěpařek obsadila po výkonu 63.56 čtvrté místo.  „Cítila jsem se vcelku dobře, ale měla jsem potíže s jemnou motorikou. Mám pocit, že na mě dopadla únava z aklimatizace a z cesty. Celý den mě bolela hlava. Ale nechci se na to vymlouvat, prostě to dneska nešlo,“ zhodnotila svůj výkon čerstvá  držitelka stříbra z mistrovství světa.

Závod vyhrála díky svému nejdelšímu hodu v sezoně 69.57 již jistá premiantka hodnocení disciplíny, Němka Obergföllová, která si tak mohla alespoň částečně spravit chuť po Tegu, kde byla hlavní favoritkou na titul, ale nakonec nezískala ani medaili. Druhá dnes byla Jihoafričanka Viljoenová (67.46), třetí skončila světová šampionka Abakumová (64.48). Další Češka v soutěži, Jarmila Klimešová, hodila nejdále 54.30 a skončila devátá.

V běhu na 400 m př. mohla Zuzana Hejnová ještě teoreticky zaútočit na celkové prvenství, to by však musela vyhrát a zároveň by průběžně vedoucí Jamajčanka Spencerová musela zůstat bez bodu. Tento nepříliš reálný scénář se nenaplnil. Spencerová vyhrála v čase 53.36, Zuzana doběhla se ztrátou vteřiny a půl na pátém místě a v celkovém hodnocení jí patří třetí příčka. „Myslím, že jsem dokončila sezonu důstojně. Dělala jsem, co jsem mohla, ale už nebyly síly. Zápřah na mistrovství světa mně ale úplně vyždímal. Bolí mně nárt, díky tomu, jak jsem ulevovala bolavé achilovce. Je nejvyšší čas ukončit vydařenou sezonu a věnovat se rehabilitaci a regeneraci,“ vzkázala svěřenkyně Martiny Blažkové.

Svého zástupce měla česká atletika i ve výšce, čtvrtému z MS Jaroslavu Bábovi však závod příliš nesedl a po nezdolání 225 cm obsadil třináctou příčku. Zvítězil Řek Chondrokoukis, který se jako jediný přenesl zdárně přes 232 cm, trofej za celkové prvenství však připadla dnes čtvrtému Američanu Williamsovi.

Velkou pozornost poutala stovka mužů, kde se čerstvý šampion z Tegu, Jamajčan Blake, utkal se svým krajanem Powellem, který v Koreji z obav ze zranění nestartoval. Souboj vyzněl pro držitele zlaté medaile, Blake si vylepšil osobní rekord na 9.82 (v0.0). Vítěz bodování Powell závěr vypustil, i tak z toho byl jeho 82. čas pod deset vteřin (9.95).

Na stodesítce dostal příležitost k revanši za spornou diskvalifikaci v Tegu kubánský překážkář Robles. V nabité konkurenci, kde chyběl jen Číňan Siang, dokázal světový rekordman zvítězit ve svém nejlepším času sezony 13.01 (+0.1).

Ani v Curychu se nedočkala vítězství někdejší neotřesitelná vládkyně tyčky. Ruska Isinbajevová se přenesla zdárně pouze přes 462 cm a podělila se o třetí příčku s mistryní světa Murerovou z Brazílie. Zvítězila Američanka Suhrová před Němkou Spiegelburgovou, která si druhým místem zajistila diamant za celkové prvenství. Obě zdolaly 472 cm.

Při Weltklasse  se uzavřelo účtování sedmnácti disciplín, definitivní tečku za druhým ročníkem seriálu udělá mítink v Bruselu, který se uskuteční příští pátek.

V předprogramu se představilo také osm českých atletů kategorie do 22 let. Nejvíce se dařilo na půlce Lucii Sekanové a Dianě Mezuliáníkové, které v taktickém závodě obsadily 3. a 4. místo, Sekanové změřili 2:08.37, Mezuliáníková zůstala o dvě desetiny zpět. Šesté místo poskládala v tzv. Americké štafetě (běžci si úseky třikilometrového závodu rozdělili dle libosti) trojice Matěj Blahůt, Martin Čapek, Jan Kubista v čase 6:39.38. Sedmá místa obsadily na dvoustovce Jana Slaninová (24.80, -0.8 m/s) a na 100 m překážek Helena Tomková (14.29, +0.3), osmý skončil na 400 m př. Tomáš Křikal (54.20).