Špotáková suverénkou Atleta roku

sobota 8. listopadu 2008
Podle očekávání Barbora Špotáková jednoznačně obhájila vítězství ve výroční anketě Českého atletického svazu. Žádný ze 136 hlasujících ji neviděl na jiné než první místo.

Není se co divit, vždyť oštěpařská šampionka zazářila v letošní sezóně naplno. Hned v závodě číslo dvě, ve španělské Zaragoze přes déšť a chlad vyspravila vlastní české maximum o dva metry na 69.15. V pekingských podmínkách, náročných už nejen fyzicky, ale i psychicky, ovládla nervy i techniku a – proti své „přirozenosti“ šestým pokusem – překvapila evropským rekordem 71,42 metru ještě více než olympijským zlatem. Takový úspěch zamává s každým, ovšem skromnost a koncentrace na závěr sezóny ji vynesly ještě výš. Ke světovém rekordu při atletickém finále ve Stuttgartu 72.28 metrů.
Při vyhlašovacím večeru se vítězka zvládla dvakrát převléknout, vystřihla číslo s Alešem Hámou - vtipnou parafrázi písně Jiřího Korna Ne, Maestro. Aktuální dojmy vítězky ankety si můžete přečíst v tomto rozhovoru.

Čelní trojice byla v letošním roce dámská jízda - foto: T. Železný

Černý potřetí v řadě
Svěřenkyně číslo jedna nepochybně v očích hlasujících znovu vynesla na piedestal i trenéra roku Rudolfa Černého, tentokrát ovšem mnohem suverénněji než při loňské bitvě s Boleslavem Paterou. Hlavní průvodce úspěchy oštěpařské hvězdy získává odměnu v podobě vítězství v anketě již potřetí za sebou. V jeho líhni se připravují další slibné talenty, mezi nimi mj. novopečený juniorský rekordman Jakub Vadlejch.

Cechlová získala medaili u odborníků
Pomyslné anketní stříbro získala Věra Cechlová. Svěřenkyně Josefa Šilhavého se drží v diskařské elitě od mistrovství světa v Edmontonu 2001. Letos udělala maximum pro zisk medaile na olympijském vrcholu, poprvé vyrazila do jižní Afriky, šetřila starty. Nakonec skončila v Pekingu pátá. Zklamání? „Nerada se hodnotím, ale jsem spokojenější než loni,“ řekla pochvalujíc si optimální zázemí, které má. „Užila jsem si olympijské dění, atmosféru a moc se mi to líbilo, víc by mě mrzela vůbec neúčast,“ uvedla. „Je škoda, že olympiáda je až za 4 roky, je tam jiná atmosféra, nepotkáváte jen atlety. O to víc jsem si užila, že jsem byla na konci vlajkonoška.“ Sezónu uzavřela čtvrtým místem na atletickém finále ve Stuttgartu. V anketě se vyhoupla z loňské desáté příčky, na bedně už dnes stála popáté, doposud byla dvakrát druhá i třetí.

Dvakrát sedmá Hejnová
Zuzana Hejnová zdolala už při Zlaté tretře národní rekord 54,96 a s očekáváním finálové účasti hleděla směrem k Pekingu. To se svěřenkyni Martiny Blažkové splnilo a vlastní české maximum se v boji o medaile znovu otřáslo. Setinka oproti červnovému času přebývala a kousek chyběl také k šestému místu. „Všechno bylo letos bezva, jen ta drobná chyba mě mrzí,“ připomněla zadrobení právě ve finále Her, které ji podle všeho stálo onu jednu příčku a národní rekord. „Půjdu v hale hladkých 400, letošní 7. místo na HMS mě navnadilo,“ přiznala. Překážkářka zažila životní sezónu a nejlepšího umístění dosáhla také v anketě, na elitní desítku dosáhla potřetí, dosud však brala zadní pozice. Tentokrát se o nějakých třicet bodů odpoutala od dvojice Šebrle a Bába.

„Šéba“ versus Bába o „bramborovou“
Nejvyrovnanější boj letošního Atleta roku „svedli“ desetibojař Roman Šebrle a výškař Jaroslav Bába, shodou okolností o jinak nepříliš populární čtvrtou příčku. Získal ji nakonec o pouhé dva body Šebrle, vítěz ankety v letech 2002 až 2006. Desetibojařský šampion se potýkal se svalovým zraněním, sebralo mu nejen medaili na HMS, ale i zkomplikovalo přípravu na OH. Přesto nakonec vybojoval na Hrách šestou pozici. Na večer tentokrát dorazil oholený, což vysvětloval tak, že dokud se mu dařilo, nosily mu vousy štěstí. Jak přiznal i na kameru, letošní sezóna byla "podělaná", a tak nebyl důvod v tradici pokračovat.
Stejného výsledku jako Šebrle dosáhl na OH i Bába, přidal navrch i devátou příčku v hale. Svěřenec Aleše Dudy se dokázal dostat do takřka aténské formy, také proto neváhal v pekingské loterii hrát vysokou hru; ostudu v ní neudělal.

Šestý Janků skončí na apríla
O příčku za Bábou, tedy šestý, skončil v anketě, stejně jako na olympiádě, Tomáš Janků. V zimě se pral se zraněním, kterého stálo HMS. V letě ale brzy splnil limit a kromě nejlepšího výsledku ze třech Her, kterých se účastnil, sedmého místa, našel pouze jediného přemožitele v celé Evropě při utváření ME družstev. „Úplná spokojenost by byla, kdyby byla medaile,“ hodnotil Janků. „Úderem 1. dubna se s atletikou rozloučím, můj poslední závod budou nejspíš Čejkovice nebo třeba Valmez,“ potvrdil úvahy o konci kariéry dlouholetý elitní skokan, jehož největším úspěchem je stříbro z ME. „Mám přesnou představu, co budu dělat dál, ale co to konkrétně je, říkat nebudu,“ uzavřel tajemně.

Svoboda vs. Novotný – 2:0
V souboji nováčků elitní desítky porazil Petr Svoboda Romana Novotného hned dvakrát. Ačkoli se volitelé přiklonili na jeho stranu až v posledních dnech hlasování o Objevu roku. Svobodově sezóně chybělo jediná finálová účast, na obou velkých akcí skončil před jejími branami. „Mým snem nejsou medaile, ale výkonnost,“ uvedl a vskutku letos předváděl časy, které česká atletika od překážkáře na 110 m ještě neviděla. Letitý Höfferův rekord 13.48 vyrovnal nebo překonal tucetkrát (z toho jen jednou s nepovoleným větrem) a na jeho halový čas si také brousí zuby. V Táboře při MČR prolétl v nejlepším čase 13.29. „Letos stavím nejvýš druhé místo na světovém atletickém finále,“ shrnul.
Dálkař Novotný se ukázal jako mistr posledních chvil. Začal nominací předposlední možný den, byť skokem hodným 2. místa českých tabulek za 822 cm. Pokračoval postupem do bitvy o medaile posledním pokusem a podobný scénář napsal i ve finále, když třetím skokem proklouzl do elitní osmičky. Tu nakonec ve výsledcích uzavíral a stejná osmá příčka mu patří i v anketě. „Asi na mě bude do budoucn větší tlak,“ je si vědom skokan, který po sedmileté spolupráci s trenérem Joukalem přechází k Pogánymu. „Vypadá to divně, po úspěšné sezoně… ale chtěl jsem změnu,“ řekl k přestupu.

Další skokanští finalisté OH
Desítku uzavírá skokanská dvojice Jan Kudlička – Iva Straková. Zatímco desátá Straková letos snad definitivně stabilizovala svou účast ve finále na světových akcí – povedlo se jí to na HMS (8.) i na OH (12.), Kudlička se naopak hned při první seniorské účasti probil do pekingského finále a obsadil velmi solidní 10. pozici. „Je to čest, že jsem se dostala do desítky,“ uvedla výškařka. „Olympijské finále bylo překvapením pro všechny,“ přiznal Kudlička.

Stříbrná Šafránková juniorkou roku
Mládežnickou kategorii jednoznačně ovládla Kateřina Šafránková. Jako jediná Češka vybojovala mezi vrstevnicemi na MS medaili, již druhou stříbrnou v její kariéře po loňském ME. Sahala i po olympijské účasti, protože své kladivo hodila dokonce za seniorský rekord. Olympiáda nakonec nevyšla, o něco lepší byla Lenka Ledvinová, ale juniorské maximum svěřenkyni trenérů Tučka a Pluhaře zůstane, stejně jako medaile z MSJ.