přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. listopadu 2010, 16:56

Špotáková popáté v řadě mezi sportovní elitou

V anketě „Sportovce roku“ zůstala nepřerušena šňůra umístění oštěpařské šampionky. Mezi nejlepší českou desítkou Špotáková nechybí od své první velké medaile v roce 2006. Favoritkou je rychlobruslařka Sáblíková.

Anketa Klubu sportovních novinářů (KSN) má za sebou první kolo, jehož se zúčastnilo 240 členů klubu. Trojnásobná olympijská medailistka v rychlobruslení a obhájkyně loňského prvenství Martina Sáblíková sahá po své celkově třetí hlavní ceně od KSN. Může tak pokračovat nadvláda žen, kterou po nepřetržitém dvacetiletém mužském panování (1985-2005) převzaly lyžařka Neumannová (2006), Sáblíková (2007 a 2009) a atletka Špotáková (2008).

Pátá medaile v řadě plus vítězství při premiéře Diamantové ligy zajistily Barboře Špotákové už popáté za sebou účast v druhém kole. Předloňská sportovkyně roku, letos bronzová oštěpařka z mistrovství Evropy, se umístila v anketě ještě dvakrát druhá – loni a před třemi lety, při své premiéře v top ten v roce 2006 skončila sedmá.


Špotáková před svým triumfem v anketě (2008); foto: J. Kucharčík

Konečné pořadí se veřejnost dozví ve středu 22. prosince ze slavnostního vyhlášení ankety přenášené Českou televizí z pražského hotelu Hilton. „Chceme, aby bylo na slavnostním večeru co nejvíc sportovců osobně. I proto jsme posunuli termín vyhlášení do všedního dne,“ uvedla na dnešní tiskovce Jana Obermajerová z pořadatelské agentury BPA.

Celkově jsou v nominované desítce vedle Špotákové a Sáblíkové ještě dvě ženy, lyžařka Záhrobská a basketbalistka Horáková. Sáblíková by se třetím triumfem zařadila za Věru Čáslavskou a Jana Železného, kteří mají o jeden titul Sportovce roku více. Šestici mužů mezi nejlepšími tvoří lyžař Bauer, tenista Berdych, hokejista Jágr, házenkář Jícha, veslař Synek a cyklokrosař Štybar. Mimo desítku se z atletů umístil ještě překážkář Petr Svoboda na 30. místě.

Výsledky prvního kola ankety Sportovec roku 2010:
Jednotlivci - finálová desítka (v abecedním pořadí):
Lukáš Bauer, Tomáš Berdych, Hana Horáková, Jaromír Jágr, Filip Jícha, Martina Sáblíková, Ondřej Synek, Barbora Špotáková, Zdeněk Štybar, Šárka Záhrobská.

Další pořadí:
11. Josef Váňa (dostihy) 394, 12. Tomáš Vokoun (hokej) 374, 13. Petr Čech (fotbal) 303, 14. Jaroslav Kulhavý (cyklistika) 299, 15. Roman Kreuziger (cyklistika) 256, 16. Karel Abraham (motorismus) 143, 17. Eva Vítečková (basketbal) 92, 18. Tomáš Rolinek (hokej) 81, 19. Roman Červenka (hokej) 55, 20. Lukáš Konečný (box) 51, … 30. Petr Svoboda (atletika) 22.

Týmy - finálová trojice (v abecedním pořadí):
basketbalistky ČR, hokejisté ČR, štafeta běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál).

Michal Procházka

Vytisknout