Špotáková podpořila Evropu vítězstvím

sobota 13. září 2014
Barbora Špotáková vyhrála závod oštěpařek v marockém Marakéši a získala tak plný počet bodů pro tým Evropy, který jako šampionka z Curychu spolu s Němkou Stahlovou zastupovala. I díky nim má evropský tým nakročeno k vítězství.

Úspěch na prestižní soutěži pořádané jednou za čtyři roky jen podtrhl výborné výsledky, kterých Barbora Špotáková v letošní sezoně dosáhla. Svěřenkyně Jana Železného v ní prohrála jediný závod, když na diamantovém mítinku v Birminghamu skončila druhá, celý seriál však suverénně ovládla, stejně jako před tím po boji vyhrála mistrovství Evropy. Dnes v Marakéši přidala ten skutečně poslední korálek, který ve sbírce jejích úspěchů chyběl.

O prvenství na Kontinentálním poháru se dvojnásobná olympijská vítězka přetahovala s Jihoafričankou Viljoenovou, rozhodující kartu vytáhla Špotáková ve třetí sérii ze čtyř, kdy oštěp poslala do vzdálenosti 65.52 m. Viljoenová zůstala o metr a tři čtvrtě zpět, třetí byla Kanaďanka Gleadleová s 61.38.

„Jsem ráda, že jsem vyhrála, protože jsem nebyla úplně fit a celý den jsem byla hodně nervozní. Výkon je taky solidní, ale technika byla špatná. Přičítám to rýmě, protože jsem nebyla schopná ideálně vnímat pohyb. Škoda také prázdných tribun a nepříliš dobré organizace, nicméně pro mě je to rozhodně krásná tečka za vydařenou sezonou,“ uvedla Špotáková, která prvenstvím přispěla maximální možnou měrou týmu Evropy k vedení v soutěži. Po polovině disciplín má na kontě 222.5 b, o 31.5 b více než družstvo složené ze zástupců amerického kontinentu. Třetí jsou průběžně Afričané, čtvrtý společný výběr Asie a Pacifiku.

Kvalita soutěže zatím odpovídá kvalitě zúčastněných, byť leckde je na výkonech znát, že se koná v závěru sezony. Nechybí tak ani drobná překvapení jako třeba až třetí místo chorvatské diskařky Perkovičové či naopak vítězství čínské tyčkařky Ling Li, vůbec první asijský dílčí triumf v kratičké historii Kontinentálního poháru.

Zítra se soutěž završí, z českých atletů bude na startu Bářin kolega ze skupiny a stříbrný medailista z Curychu Vítězslav Veselý. Závodit se začne v 18.30 SELČ, Veselého disciplína je na programu od 21.10 hod.