Špotáková na úvod DL druhá, Ptáčníková třetí

pátek 14. května 2010
V katarském Dauhá začal premiérový ročník Diamantové ligy. Světové tabulky se pilně přepisovaly a mezi startujícími byly i tři české reprezentantky .

Dva měsíce po světovém šampionátu v hale se pozornost atletických fandů opět upřela do komplexu Aspire zone v katarské metropoli. Na zdejším Khalifově stadionu totiž odstartoval s velkou pompou avizovaný seriál největších světových mítinků, na jehož konci si ti nejlepší z každé disciplíny odnesou diamantovou odměnu. A protože šlo současně i o první velký podnik sezony, padaly zde jak na běžícím pásu výkony roku.

Českou atletiku zastoupila v Dauhá trojice atletek. Nejlepšího umístění dosáhla podle očekávání oštěpařka Barbora Špotáková, která se i přes potíže s achilovkou  v soutěži postupně zlepšovala až ke konečnému výkonu 67.33 m, za což jí ve výsledku patří druhá příčka a dva body do hodnocení v rámci seriálu. "Technika v odhodových krocích nebyla perfektní, protože noha ještě není úplně stoprocentní. Takže na to,  jak jsem se v uvozovkách "trápila", mě výkon mile překvapil. S umístěním jsem vcelku spokojená. Na prvním závodě v sezoně jsem nikdy dál nehodila a celá sezona je přede mnou. Těším se na další závody," prohlásila svěřenkyně Rudolfa Černého. Lepší než světová rekordmanka byla jen její největší  soupeřka z olympijských her Maria Abakumovová z Ruska, která na úvod sezony předvedla vynikajících 68.89 m. Třetí příčku obsadila Slovinka Martina Ratejová, jíž se senzačně povedlo posunout hranici národního rekordu až na 67.13 m.

Na bodový zisk z prvního závodu Diamantové ligy dosáhla i tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si v soutěži vyrovnala venkovní maximum 455 cm a skončila na děleném třetím místě spolu s mistryní světa Annou Rogowskou z Polska. "Jsem víc než spokojená, skákalo se mi skvěle," komentovala vydařený výsledek Ptáčníková, která během soutěže dokonce půjčovala své tyče soupeřkám. "Pak jsem v tom měla zmatek a nevěděla jsem, které jsou moje," dodala se smíchem.  Na pokusy ji předčila zkušená Ruska Taťjana Polnovová, z vítězství a velmi dobrého výkonu 470 cm se radovala Němka Silke Spegelburgová.

Špotáková i Ptáčníková splnili dnešními výkony i limit na ME v Barceloně, což bohužel nelze říci o třetí české zástupkyni  v soutěži, diskařce Věře Cechlové.  Svěřenkyně Josefa Šilhavého obsadila šestou příčku, když hodila 58.79 m a ke splnění nominačního kritéria jí scházelo 1.21 m. "Mítink v Dauhá pro mě znamenal první závod v sezoně, výsledek je spíše rozpačitý. V rozhazování jsem měla jeden dobrý pokus, ale v soutěži jsem se bohužel prala s podmínkami. Byl silný vítr a v kruhu zůstávala vrstva písku a prachu," svěřila se Věra Cechlová.
Disk žen nakonec vyhrála Kubánka Yarelis Bariosová, která své náčiní poslala do vzdálenosti 64.90 m. Nejde o výkon roku, což je v relacích katarského mítinku menšinový jev. V naprosté většině disciplín se totiž tabulky přepisovaly.

Co se týče technik, vylepšovalo se letošní maximum vedle ženského oštěpu a tyčky ještě v mužské kouli, kterou vyhrál Američan Christian Cantwell za 21.82 m a v trojskoku, kde kralovali Kubánci a především Alexis Copello s  17.47 m. Dalších pět výkonů roku pak bylo k vidění při závodech na dráze. Silně obsazenou čtvrtku vyhrála za 50.15 americká sprinterka Allyson Felixová, na půlce vylepšil letošní maximum na 1:43 rovných Keňan David Rudisha, patnáctistovku ovládla jeho krajanka Nancy Langatová za 4:01.63, na stýplu uhájil prvenství Ezekiel Kemboi před dalším Keňanem Paulem Koechem v čase 8:06.28 a konečně v pětce se povedlo Eliudu Kipchogemu výrazně pokořit 13minutovou hranici, když i díky tlaku svého soupeře Vincenta Chepkoka stlačil svůj vítězný čas na 12:51.21.

A to ještě nemusel být výčet kompletní. Kdyby na rovince nefoukala sprinterům do zad nepovolená síla větru, mohl se třeba takový Asafa Powell těšit z nadmíru vydařeného vstupu do sezony. Ve finále totiž běžel čas 9.80 a v rozběhu byl dokonce ještě opět setin rychlejší. V obou případech byl však vítr větší než 2 m/s.