Špotáková kralovala v Monaku

pátek 9. července 2021
Seriál Diamantové ligy pokračoval v monackém knížectví. Českou radost nám přinesla oštěpařka Barbora Špotáková, která dokázala v silné konkurenci zvítězit. Nikola Ogrodníková byla šestá. Nejkvalitnější výkony padaly v běžeckých disciplínách.

V soutěži oštěpařek jsme měli dvojí zastoupení. Barbora Špotáková zahájila pokusem na 60.68, v dalších sériích pak přidala dva křížky a dva pokusy se rozhodla vynechat, aby pošetřila síly na finálový hod. Vyplatilo se, jelikož právě v něm si vylepšila sezónní maximum na 63.08, na což její dvě soupeřky nedokázaly odpovědět a Barbora tak brala diamantový primát. „S výsledkem jsem samozřejmě hodně moc spokojená. Pátým pokusem jsem pošetřila síly, protože jsem věděla, že už jsem v nejlepší trojce. Závodění v Monaku jsem měla vždycky hodně moc ráda, a proto jsem se před posledním šestým pokusem usmála. Tušila jsem, že je to můj poslední pokus na tomto stadionu. Ten závěrečný hod jsem si proto chtěla užít a jsem moc šťastná, že jsem tím pokusem vyhrála celou soutěž. Také bylo pro mě důležité hodit si nějaký pěkný „season best“ před Tokiem a to se dnes podařilo,“ uvedla. Druhá skončila vedoucí žena letošních světových tabulek Polka Maria Andrejczyková, jejíž nejdelší pokus měřil 63.63, ale ve finále zapsala jen 58.01. Třetí příčku obsadila za 57.73 Němka Christin Hussongová (v soutěži nejdále 61.65). Nikole Ogrodníkové se tentokrát nezadařilo, když ani jeden z jejích pokusů neletěl za 60 metrů a výkonem 56.87 skončila šestá.

Mílařům se v Monaku tradičně daří a letošní ročník nebyl výjimkou. Hned čtyři borci stlačili svůj čas pod 3:30. Timothy Cheruiyot si sice v keňské kvalifikaci nevybojoval místo do olympijského týmu, ale v monackém knížectví ukázal svou sílu naplno, když v nabité konkurenci vyhrál v nejlepším světovém výkonu roku 3:28.28. Životní formu potvrdil druhý Španěl Mohamed Katir, jenž překonal časem 3:28.76 o 19 setin letitý rekord legendárního krajana Fermina Cacha. Na evropský rekord Nora Jakoba Ingebrigtsena pak ztratil jen osm setin. Ingebrigtsen finišoval jako třetí za 3:29.25, když se v cílové rovince dostal přes Australana Stewarta McSweyna. Ten však nemusel smutnit, protože se stal časem 3:29.51 novým rekordmanem Oceánie, když překonal Novozélanďana Nicka Willise o 15 setin.

Podobnou lahůdkou byla stejná disciplína žen. V rychle rozběhnutém závodě se o vítězce rozhodovalo až v závěrečné rovince, kde měla více sil Keňaka Faith Kipyegonová. Po proběhnutí cílem se na výsledkové tabuli ukázal čas 3:51.07, což bylo přesně o vteřinu pomaleji, než je hodnota světového rekordu Etiopanky Genzebe Dibabaové právě z Monaka. Kipyegonová se s novým národním rekordem stala čtvrtou nejrychlejší ženou historie na patnáctistovce. Velmi kvalitního času 3:53.60 dosáhla i druhá Nizozemka Sifan Hassanová, která byla ještě 150 metrů před cílem na čele. Výrazně pod čtyři minuty stlačila svůj čas ještě Etiopanka Freweyni Hailuová (3:56.28).

Dalším běžeckým klenotem byla mužská půlka. Když vodič probíhal čtvrtkou v mezičase 48.96, bylo díky neskutečně nabité sestavě za jeho zády velmi pravděpodobné, že se bude jednat o nejrychlejší osmistovku této sezóny, a to se také potvrdilo. Vítězný Botswaňan Nijel Amos naznačil něco ze své někdejší formy, když vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 1:42.91. V napínavém finiši se dostal jak před Keňana Emmanouela Korira (1:43.07), tak i přes Kanaďana Marca Aropa, jenž posunul hodnotu národního maxima své domoviny na 1:43.26.

Další parádní běžecké představení ukázal čerstvý světový rekordman na čtvrtce překážek Nor Karsten Warholm. Ani tentokrát nenašel přemožitele a zvítězil v novém rekordu mítinku 47.08. O dvě setiny tak vylepšil vlastní zápis z minulého roku. Jak už bývá zvykem, za Warholmem skončil na druhém místě Brazilec Alison dos Santos, jemuž časomíra ukázala 47.51. Třetí byl zkušený Estonec Rasmus Mägi za 48.83.

I při svém letošní pátém letním startu dokázala venezuelská trojskokanská suverénka Yulimar Rojasová doskákat za 15 metrů. Její nejdelší pokus měřil 15.12, přesto se z vítězství neradovala. V posledním finálovém pokusu, který rozhodoval o konečném pořadí raději zariskovala, a i když byl její trojskok hodně daleký, na odrazovém prkně přešlápla a skončila druhá. Podobný osud postihl v závěrečné sérii i Portugalku Patricii Mamonaovou, která se však mohla v předešlém průběhu radovat z nového národního rekordu 14.66 a byla třetí. Jediná Jamajčanka Shanieka Rickettsová zapsala měřený pokus na 14.29 a díky tomu vyhrála. Nejlépe pak zapsala 14.75.

Nejdelší pokus v soutěži dálkařů předvedl jamajský mistr světa Tajay Gayle, když dolétl na 829 centimetrů. V celkovém hodnocení byl ovšem druhý, protože v „superfinálovém“ pokusu přešlápl. Naopak to nejlepší na konec si nechal Řek Miltiadis Tentoglou, který v závěrečné sérii zaznamenal 824 a zvítězil. Třetí byl Švéd Thobias Montler v novém osobním rekordu 827 centimetrů. Ve finále také přešlápl.

Letošní nejlepší světový výkon byl k vidění také v závodě mužů na 3000 metrů překážek, přestože rozhodčí mylně signalizovali poslední kolo o okruh dřív. Hodnotu WL vylepšil časem 8:07.75 vítězný Etiopan Lamecha Girma, kterému zdatně sekundoval za 8:07.81 Keňan Abraham Kibiwot. Třetí byl už s výrazným odstupem Francouz Djilali Bedjani (8:11.17), až sedmý skončil Keňan Kigen, jenž byl na čele ve chvíli, kdy si myslel, že už je v cíli. V závodě žen to v závěrečném okruhu vypadalo na duel o prvenství mezi Keňankou Hyvin Kiyengovou a Američankou Emmou Coburnovou. Rozhodl poslední vodní příkop, kde Coburnovou postihl pád a cílem nakonec proběhla až jako čtvrtá za 9:09.02. Kiyengová si tak doběhla pro vítězství v čase 9:03.82 před Beatrice Chepkoechovou (9:04.94) a Winfred Yaviovou z Bahrajnu (9:05.45).

O vítězství na osmistovce žen si to rozdaly britské půlkařky. Více sil ve finiši měla Laura Muirová, která proběhla cílem v čase 1:56.73. Jemma Reekieová zaostala jen těsně zpět za 1:56.96. Třetí byla Američanka Kate Graceová výkonem 1:57.20. Pro všechny tři medailistky se jedná o nová kariérní maxima.

Nejrychlejším mužem v nejkratším sprintu na 100 metrů byl Američan Ronnie Baker, jenž prolétl rovinku v čase 9.91. Pod 10 vteřin se vešli ještě druhý Jihoafričan Akani Simbine (9.98) a třetí Ital Marcell Jacobs (9.99).

Jedinou tyčkařkou, která se úspěšně přenesla přes 490 centimetrů byla Američanka Katie Nageotteová a po zásluze tak brala prvenství. Ruska Anželika Sidorovová a Řekyně Katerina Stefanídiová shodně zdolaly 480 centimetrů. Lepší zápis přisoudil druhou příčku prvně jmenované.

Startovní listina sprintu žen na 200 metrů byla přímo nabitá hvězdnými jmény. Proto byly výsledné časy trošku zklamáním. Zatáčku s rovinkou zvládla nejrychleji Shaunae Miller-Uibová z Baham za 22.23 před Marií-Josée Ta Louovou z Pobřeží Slonoviny (22.25) a Jamajčankou Shelly-Ann Fraser-Pryceovou (22.48).

Také výška mužů zaostala hodně za očekáváním. Nad 230 centimetrů se dostal pouze Rus Michail Akimenko, jenž rozhodl o vítězství dodatečným čtvrtým pokusem při rozeskakování na 232 cm. Druhý Kanaďan Django Lovett 232 neskočil, a tak mu zůstalo v zápise 229. I tak se až za ním umístila plejáda hvězdných jmen, pro které byla i tato hodnota nad jejich síly.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík