přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. prosince 2017, 23:51

Špotáková druhá ve Sportovci roku

59. ročník ankety Klubu sportovních novinářů ovládly rodačky z Jablonce nad Nisou. Za vítěznou biatlonistkou Gabrielou Koukalovou totiž skončila Barbora Špotáková, její oštěpařský kolega Jakub Vadlejch pak byl při premiéře mezi elitou desátý. Ocenění si odnesla také juniorka Michaela Hrubá.

217 sportovních žurnalistů rozhodlo, při slavnostním vyhlášení byla pořádně vidět i královna sportů. Atletická hvězda první velikosti Barbora Špotáková má za sebou skvělou sezónu. Ovládla ve svém oštěpu prestižní seriál Diamantové ligy – již popáté – a především se stala mistryní světa – podruhé. „Londýn byl opravdu jeden z nejsilnějších sportovních zážitků,“ zopakovala před vyhlášením.

Při otázce, které místo by si přisoudila, se ale hodně ošívala (nakonec utrousila „asi páté“), ovšem o vítězi, vlastně vítězce, měla jasno. „Je taky z Jablonce a anketu ještě nevyhrála,“ žertovala nejprve trochu, ale pak vážněji dodala. „Čistě proto, že má nejvíce medailí z mistrovství světa,“ řekla rozhodně na adresu Gabriely Koukalové. Biatlonistka šampionka na MS v Hochfilzenu získala kompletní sadu zlato-stříbro-bronz a anketu vyhrál s náskokem více než sto bodů.

Životní sezónu prožil Jakub Vadlejch, nejenže ovládl po roce znovu Diamantovou ligu, ale především v Londýně získal svou první velkou medaili. V nabité elitní desítce skončil až poslední, smutný však nebyl. „Vždycky jsem na sportovce koukal v televizi a říkal si, to jsou borci, a teď jsem se mezi ně dostal. Je to skvělý pocit,“ radoval se oštěpařský vicemistr světa.

Za Špotákovou skončila třetí další žena, tenistka Karolína Plíšková, kterou zástupci médií upřednostnili o pouhý jediný bod před nejlepším mužem ankety, veslařem Ondřejem Synkem. Za čtvrtým Synkem opět následovaly ženy, pátá snowboardistka/lyžařka Ester Ledecká a šestá Martina Sáblíková. Sedmý pak skončil sportovní lezec Adam Ondra, osmý a devátý rychlostní kanoisté Josef Dostál a Martin Fuksa.

Juniorkou roku byla vyhlášena Michaela Hrubá, která spolu se střelcem Filipem Nepejchalem obdržela na prvním místě stejný počet bodů. Talentovaná výškařka z Bořitova v průběhu haly přešla k trenéru Michalu Pogánymu. „Všechno je to nové a doufám, že to přinese ovoce,“ uvedla na adresu změny Hrubá, která pod Pogányho vedením získala titul evropské šampionky ve své kategorii a uspěla už i mezi dospělými: 6. na HME, 11. na MS, 3. na ME družstev i v Diamantové lize.

Anketa Sportovec roku 2017:

Jednotlivci: 1. Gabriela Koukalová (biatlon) 1282 bodů, 2. Barbora Špotáková (atletika) 1163, 3. Karolína Plíšková (tenis) 990, 4. Ondřej Synek (veslování) 989, 5. Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) 930, 6. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 869, 7. Adam Ondra (sportovní lezení) 676, 8. Josef Dostál 649, 9. Martin Fuksa (oba rychlostní kanoistika) 586, 10. Jakub Vadlejch (atletika) 494, 23. Zuzana Hejnová 70, 24. Petr Frydrych 63, 28. Jakub Holuša 48.

Kolektivy: 1. reprezentace ČR v malém fotbalu 335, 2. SK Slavia Praha (fotbal) 310, 3. HC Kometa Brno (hokej) 298, 10. štafeta na 4x400 metrů (Patrik Šorm, Jan Tesař, Jan Kubista, Pavel Maslák běh) 25.

Junioři: 1. Michaela Hrubá (atletika) a Filip Nepejchal (sportovní střelba) oba 84 bodů, 3. Antonie Galušková (vodní slalom) 60.

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Házenkáři, mistři světa z roku 1967.

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf

Vytisknout