přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2011, 23:59

Špotáková druhá, Hejnová čtvrtá

Oštěp ovládla Obergföllová, před Hejnovou se na čelo statistik vyšvihla Spencerová, Čapková zaběhla svou druhou životní půlku. V prvním bloku diamantového mítinku v Londýně padl také výkon roku díky čtvrtkaři Jamesovi.

Oštěpařka Barbora Špotáková nezopakovala svůj velehod z Monaka a kvalitní výsledek 66.41 metru na vítězství nakonec o 33 cm nestačil. Vzhledem k tomu, že svěřenkyni Jana Železného porazila rekordem mítinku 66.74 m Christine Obergföllová, už nyní je jasné, že druhou diamantovou trofej Špotáková letos nezíská. Němka má před nejbližší soupeřkou – právě loňskou vítězkou seriálu – nedostižný desetibodový náskok a bude to Obergföllová, kdo se už nyní může radovat z celkového prvenství (stačí jí účast na finálovém mítinku).

„Neměla jsem dnes závodní jiskru,“ postěžovala si Špotáková. „Do Londýna jsem jela v podstatě z tréninkového soustředění v Nymburce, takže to bylo znát, navíc jsem i trochu cítila achilovku. Výkony Christiny Obergfollové mě hecovaly, přesto jsem se docela do závodění přemlouvala. Neměla jsem tu „správnou šťávu“. Nyní se budu soustředit na to, abych uspěla v Tegu,“ slíbila světová šampionka z Ósaky 2007. Výrazněji za šedesátku se dnes dostala ještě Britka Sayersová (63.41), druhá česká zástupkyně v sektoru a kolegyně Špotákové z Železného skupiny Jarmila Klimešová skončila šestá s 58.05.

Jako tabulková jednička cestovala do Londýna také čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, svou pozici však neudržela a tentokrát vyšla i bodově naprázdno. Byť o jediný bodík ji připravila o 12 setin stará známá soupeřka z Barcelony Britka Shakes-Draytonová. Svěřenkyně Martiny Blažkové zapsala tentokrát 54.74 s, nejlepší čas roku jí sebrala výtečným rekordem mítinku 52.79 Kaliese Spencerová – jen sedm žen v historii bylo rychlejších. Mezi nimi i další Jamajčanka Melaine Walkerová, dnes druhá za 53.90. Spencerová si navíc upevnila vedení v seriálu natolik, že jí stačí jakkoli zabodovat a ani vítězství by Hejnové nestačilo na „diamant“.

„Jsem hodně smutná,“ přiznala česká rekordmanka. „Projevila se únava ze soustředění a do toho hodně foukalo, takže jsem nedodržela optimální rytmus mezi překážkami. Trošku mě i omezovala bolavá achilovka,“ vypočítala možné příčiny dnešního výsledku. „Teď se pokusím dát co nejdříve do pořádku a hlavně si odpočinout. Věřím, že se v Tegu karta otočí v můj prospěch,“ dodala optimističtěji Hejnová, nadále druhá žena letošních statistik na světě.

Asi největší radost může mít ze svého výsledku z českých zástupkyň Tereza Čapková, ač i ona skončila těsně, dokonce až o tisíciny za Britkou Bestovou na čtvrtém místě. Svěřenkyně Jana Pernici, která se připravuje na patnáctistovku na univerziádě, zvládla v rámci předprogramu poloviční trať v druhém čase své kariéry 2:02.96. Prvenství brala o vteřinu před Čapkovou Němka Hartmanová, která předčila i Australanku Tamsyn Manouvou, již jsme dříve znávali pod jménem Lewisová. Tuto osmistovkou záštitila svým jménem ("On camp with Kelly") někdejší olympijská šampionka na této trati Holmesová. V hlavním závodě se pak prosadila jedna z jejích nástupkyň Jennifer Meadowsová za 1:58.60, čtyři další poražené se dostaly pod 2 minuty, včetně v cíli třetí Slovenky Klocové.

Měřeno letošními tabulkami se o nejvýraznější výsledek mezi muži postaral čtvrtkař z Grenady Kirani James, jenž zvládl jeden okruh za 44.61, o čtyři setiny rychleji než jeho krajan Bartholomew už na začátku dubna. Ten však dnes skončil v poli poražených na sedmém místě (45.86), naopak pod 45 vteřin se dostal ještě Jamajčan Gonzales (44.85).

To, že v dalších disciplínách nepadaly výkony roku, neznamená, že páteční část mítinku postrádala kvalitu. Mnohde chyběl k čelu pověstný vlásek. Třeba na osmistovce, kde David Rudisha nezdolal sám sebe o pouhé tři desetiny, ovšem čas 1:42.91 rozhodně patří k vysokému nadprůměru. Zahanbit se nenechal ani jeho rival Abubaker Kaki, jenž si posunul své letošní maximum o půl vteřiny na 1:43.13.

V podobném duchu bychom mohli pokračovat i referováním o dálce, kde zase Mitchellu Wattovi chybělo k jeho vlastnímu nejdelšímu skoku 12 cm, ale než jeho dnešních 845 (+1.4 m/s) skočil letos jen on sám. Dva decimetry od 15 m zůstala Olha Saladuhová (+0.8), což by zase byla nová značka na čele statistik trojskokanek – zatím vede dnes nepřítomná Savigneová. Novou vládkyni statistik mají od minulého týdne tyčkařky v Jennifer Suhrové s 491 cm, tentokrát Američanka jako jediná zdolala 479 centimetrů. Za ní se zkoncentrovala hned trojice skokanek, pro něž bylo maximem 471, podle čistoty zápisu seřadily Murerová, Feofanovová a Kiriakopuluová.

Velká očekávání slibovaly oba mužské sprinty. Z toho hladkého na sto metrů se bohužel odhlásil hlavní favorit Asafa Powell. Své odstoupení vysvětlil jako prevenci, pocítil prý napětí v tříslech a nechtěl riskovat zranění při posledním startu před Tegu. I tak zůstalo prvenství jamajským barvám, když se Yohan Blake jako jediný dostal v protivětru -1.6 m/s pod 10 vteřin (9.95).

Souboj dvou největších rivalů na stodesítce překážek vyšel jednoznačně pro Dayrona Roblese. Kubánec si s mírným proťákem 0.6 m/s poradil v čase 13.04 a větší starosti než s Davidem Oliverem měl nakonec s jiným Američanem, Jasonem Richardsonem, jenž zůstal o čtyři setiny zpět. Až za ním finišoval vedoucí muž statistik sezony Oliver (13.19).

Výsledky z Londýna

Michal Procházka

Vytisknout