přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. června 2009, 16:58

Špotáková a Maláčová ozdobily druhý den pražského mistrovství ČR

Republikový šampionát na stadionu Evžena Rošického skončil druhým dnem. Limitem pro MS se blýskla tyčkařka Romana Maláčová, česká hvězda první velikosti přidala rekord mistrovství.

Výborné výkony předvedly tyčkařky. Titul Jiřiny Ptáčníkové, byť premiérový, se tak nějak čekal, získala jej za další kvalitní skok ve výšce 440 cm. Na osobním rekordu 461 cm už závodnice Olympu ztroskotala. Ještě větší důvod k radosti měla stříbrná Romana Maláčová, která osobním rekordem 435 splnila mírnější kritérium pro MS a připojila se tak k dnešní vítězce. „Jsem samozřejmě hrozně ráda. Dá mi to klid i další motivaci, což jsem už nutně potřebovala. Na 440 cm už jsem byla v euforii a moc spěchala. Taky už mi chyběla síla. Ale to mám pocit, že posunout bych se ještě mohla,“ svěřila se atletika Dukly. Z bronzu a dalšího decimetrového pomateřského zlepšení na 420 cm mohla mít radost Pavla Rybová, oddílová kolegyně Maláčové.

Oštěpařka Barbora Špotáková se také postarala o jeden z vrcholů mistrovství. Hned v první sérii poslala oštěp do vzdálenosti 67.58 metru, dále už letos hodila jen ona sama na Odložilově memoriálu (68.23) a třikrát Němka Obergföllová (nejdále 68.59). „Je to návrat k prvním pokusům. Řekla jsem si, že to udělám stejně jako vloni v Táboře, jen bez toho přešlapu. To se sice povedlo, akorát že to bylo o něco míň. Ale s výkonem jsem velmi spokojená, škoda že to nebyl nejlepší letošní výkon. Na ten jsem si trochu myslela. Žaludek mě už sice netrápí, zato mám chřipku. Ale fyzicky špatně se necítím, titul se počítá,“ zhodnotila se Špotáková.
„Čeká mě ještě mítink v Lausanne, pak v Rethymnu a těsně před mistrovstvím ještě nějaký, ale to se domlouvá až těsně před tím,“ poodhalila své další plány. V závodě dva pokusy (3. a 4.) vynechala, neměla prý energii. Teď jí čeká dovolená, držáky na kola si už údajně pořídili. „Z pohledu naší skupiny to bylo dobré mistrovství. Já první, Vadlejch druhý, Šedivá třetí,“ pochválil své mladší kolegy z týmu Rudolfa Černého.
Atletka Dukly by vyhrála i dalším třemi měřenými pokusy (63.42 a 64.36), stříbro totiž brala Jarmila Klimešová (Olymp) za hod o 10 metrů kratší. Z bronzu a výhry v centimetrové bitvě se mohla radovat již zmíněná, teprve dorostenecká oštěpařka, Irena Šedivá (Beroun).


Barbora Špotáková překonala rekord mistrovství, foto: J. Kucharčík 

Mezi muži se poprvé na půdě MČR prosadil Petr Frydrych, kterému k tomu stačilo 77.44 metru. Cenné stříbro vybojoval juniorský rekordman Jakub Vadlejch za 76.24, naprostý medailový triumf vrhačů Dukly Praha završil Jan Syrovátko (75.60).


Petr Frydrych, foto: J. Kucharčík

Čtvrtkařský titul podle očekávání získala Zuzana Hejnová, která si splnila přání, když časem 52.61 smázla nejen svůj venkovní osobní rekord (53.04), ale i absolutní halový (52.82). Také druhé místo vybojovala v dresu USK Praha Jitka Bartoničková za 53.66, bronz putuje do pardubické Hvězdy zásluhou Drahomíry Eidrnové.
Také mezi muži se radoval favorit, i když Rudolf Götz měl o něco vyrovnanější soupeře. Nakonec kroměřížský atlet obhájil v čase 46.59 loňský titul, na stupně vítězů vedle něj vystoupili Petrové Szetei (Škoda Plzeň) a Klofáč (Olymp Praha), kteří finišovali s půlvteřinovým, resp. vteřinovým odstupem.


Rudolf Götz na startu za obhajobou, foto: J. Kucharčík

Výbornou sérii předvedla v trojskoku Martina Šestáková: 13.64-13.91-14.04-x-13.85-13.93, jen limit závodnici USK Praha při konečném výkonu o 6 cm unikl. Za Šestákovou se se skoky kolem 13metrové hranice seřadily Lucie Májková (ACP Brno) a Gabriela Vaculová (Olymp Praha).

Stříbrné medailisty na 200 metrů spojovalo zranění. Jak vítkovická Denisa Rosolová, tak slávista Jan Schiller museli být v cíli ošetřeni, jejich zranění by neměla být vážná. „Měla jsem natržená vlákna v kotníku,“ uvedla po zranění se vracející Rosolová. „Trénuju teprve od minulého pondělka, skákat jsem zkoušela jednou, ale bolelo mě to, a tak musím ještě počkat. Zatím můžu jenom běhat, dneska jsem šla první start a zatáčku,“ objasnila a k pádu dodala: „Bylo to tím, že jsem se brutálně předklonila, jak jsem nemohla. A neudržela rovnováhu. Viděla jsem jako ve zpomaleném filmu, jak se ke mně blíží země a snažila se upadnout nějak rozumně,“ řekla odřená svěřenkyně Aleše Dudy. Schiller odešel z plochy po svých a viditelně nekulhal.
Pro druhý titul a celkově již sedmý z MČR si na domácím stadionu doběhla Lucie Škrobáková za 24.19. Číslo sedm má v kolonce zlata ze 200 m po dnešku Jiří Vojtík z Olympu Praha, který se dnes jako jediný dostal o 6 setin pod 21 vteřin. Bronzy si odvážejí Pražané, spartakovec Rostislav Šulc a olympská Monika Táborská.

Zlato na 400 m př. obhájila Kristina Volfová. Slávistická překážkářka dnes i přes o trochu slabší čas 58.93 potvrdila včera splněný limit pro ME do 22 let. Pod minuty se dostaly i Jana Melichová (Čéčova ČB) a Lenka Švábíková (Hvězda Pardubice), o 12, resp. 11 setin.
Mezi muži se prosadil premiérově oddílový kolega Volfové Josef Prorok. V čase 51.34 předčil kroměřížského Jaroslava Růžu a dalšího slávistu Michala Uhlíka.

Vytrvalecký stroj na mistrovské tituly jménem Petr Kamínková se nezastavil ani dnes na pětce. Čárku číslo šestnáct na dráze dnes získala olymoucká závodnice jistě za 16:50.94 před Monikou Preibischovou z Mariánských Lázní a další sběratelkou medailí z MČR sokolovskou Ivanou Sekyrovou.

Šampionkou v kouli se dnes posedmé stala Jana Kárníková, když jí chybělo jen 7 cm k 17metrové hranici. Pardubické vrhačce nedokázala žádná ze soupeřek sekundovat, ve vyrovnané bitvě o zbylé medaile uspěla staroboleslavská Andrea Valešová. Bronz vybojovala v souboji třech kladivářek včerejší mistryně v této disciplíně Lenka Ledvinová.
Naopak premiérově se ze zlata při neúčasti Petra Stehlíka mohl radovat limitář pro MS Antonín Žalský ze Slavie. Za 19.71 předčil o metr Remigia Machuru ze Sparty, o další půlmetr zpět skončil Duklák Vladislav Tuláček, který výkonem rovných 18 metrů o dva decimetry splnil limit pro ME do 22 let.

V dálce došlo k mírnému překvapení, Roman Novotný totiž přepustil trůn Štěpánu Wagnerovi. Skokana Kroměříže a Dukly dělil centimetr, ani šampion však z výkonu 769 cm příliš radosti neměl. Bronz získal oddílový kolega Novotného Milan Pírek (741).

Bezpečně získal svůj třetí výškařský titul vítkovický Jaroslav Bába, který jako jediný zdolal 220 cm. Stříbro bral Jan Vondra (Olymp) za 210, o bronz se podělila hned trojice skokanu na 205: Svatoslav Ton, David Šutera (oba Dukla) a Dalibor Hon (Olomouc).

Ve štafetách 4x400 m došlo ke střídání stráží. Dlouhodobé vládkyně z USK se neprezentovaly a usnadnily tak cestu za zlatem kvartetu Švábíková, Krejčí, Eidrnová, Jelínková z Hvězdy Pardubic. To si pro něj doběhlo bezpečně před pražským Olympem a Vodními stavbami Tábor.
Mezi muži oplatil Olymp loňskou porážku Slavii, drama se odehrávalo do posledních metrů. Finišman Klofáč dokonal úspěšně dílo svých kolegů Jiráně, Hoška a Vojtíka. Bronz získalo slávistické béčko, které se díky Kaplanovi ocitlo v průběhu čtvrtého úseku na čelní pozici kvůli taktizování Klofáče s Prorokem.

Pětkařům vládl kroměřížský Jan Kresinger, který 12 a půl okruhu proběhl za 14:24.24. O 7 vteřin zůstal zpět vítěz včerejšího stýplu Petr Mikulenka z Frýdku-Místku, o stejný časový úsek později proběhl cílem Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě.

Na patnáctistovce se prosadili závodníci s nejlepším finišem, byť mezi ženami to bylo mezi medailovou trojicí, mezi muži to byla celá finálová desítka. Poprvé získal titul Duklák Tomáš Belada, za 3:52.85, už podruhé uspěla Tereza Čapková (USK Praha) při 4:18.15. Stupně vítězů s nimi dotvořili Lenka Masná (ACP Brno), o 21 setin zpět, a Lenka Všetečková (Sokol ČB), která celý závod odtáhla. Medailové štěstí neměl její kolega Jan Pernica, kterého soupeři nechali v čele 1200 metrů, aby jej pak semleli. Cenné kovy tak získali juniorský reprezentant Jakub Živec (Lovosice) a Tomáš Bednář (Vítkovice). Sedmou příčku obsadil vracející se Michal Šneberger.


Lenka Všetečková a Tereza Čapková při běhu na 1500 m, foto: J. Kucharčík

Způsobem start cíl si doběhla pro třetí půlkařský titul doběhla Veronika Mráčková za 2:07.60. Poslední dvoustovka rozhodla o dalších medailích, které připadly Radce Janoušové (NM nad Metují) a Karolíně Neele Jahelkové (Hradec Králové).
Mezi muži se šikovným podběhnutím v první dráze cílové rovinky prodral k premiérovému venkovnímu zlatu Jiří Doupovec z ACP Olymp Brno v čase 1:50.99. Stříbrnou získal Martin Hrstka těsně před Richardem Svobodou, pod stupni vítězů skončil Miroslav Kaplan, kterého soupeři nechali kolegiálně odtáhnout většinu závodu.

Kompletní výsledky

Michal Procházka

Vytisknout