Špičkové duely na Tretře

Špičkové duely na Tretře
Aktuality
úterý 18. května 2021
Jubilejní 60. ročník Zlaté tretry proběhne na vítkovickém stadionu již zítra. Na startu bude řada těch největších hvězd současné světové atletiky. Některé z nich se podělily o své předzávodní dojmy na dnešní tiskové konferenci. Tretru čekají vskutku špičkové souboje.

Duplantis vs. Kendricks

V soutěži tyčkařů se můžeme těšit na duel mezi švédským světovým rekordmanem Armandem Duplantisem a dvojnásobným světovým šampionem a rekordmanem mítinku Samem Kendricksem. Duplantis je momentálně suverénem světové tyčky. Naposledy okusil hořkost porážky před necelými dvěma lety, když na světovém šampionátu v katarském Dauhá podlehl ve strhujícím souboji právě Kendricksovi. Od té doby vyhrál 22 závodů v řadě. Ve čtrnácti z nich skočil šest metrů a více a dokázal překonat světové rekordy v hale i pod otevřeným nebem. Ostrava pro něj bude letošním druhým venkovním startem. Zatím si zazávodil pouze doma v Louisianě, kde skočil 590 centimetrů. „V Ostravě budu závodit poprvé, takže místní sektor neznám tak dobře jako Sam, ale o tomto mítinku jsem toho slyšel hodně. Příprava na sezónu šla dobře a mám za sebou jeden testovací závod, ale první ostrý start mě čeká právě na Zlaté tretře, tak uvidíme, na co bude mé úsilí stačit,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Kendricks si na Zlaté tretře zazávodí již počtvrté v řadě. V roce 2018 zde skončil druhý a o rok později se radoval z triumfu, když vylepšil hodnotu rekordu mítinku na současných 593 centimetrů. Loni na podzim pak obsadil třetí příčku. Také on má za sebou v průběhu letní sezóny pouze jeden závod. V Des Moines se úspěšně přenesl přes 586 centimetrů. „Moc rád se opět vracím do Ostravy. Jsem tu už počtvrté a vždy tady bylo skvělé publikum i organizátoři. Navíc trofej pro vítěze je opravdu krásná. Před několika lety jsem zde podlehl tehdejšímu světovému rekordmanovi Lavilleniemu a nyní proti mně stojí další světový rekordman Armand, takže se na zítřejší souboj moc těším,“ vyhlíží souboj s již tradičním rivalem.

Taylor vs. Zango

V trojskoku se proti sobě utkají dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný světový šampion Christian Taylor ze Spojených států a čerstvý halový světový rekordman Hugues Fabrice Zango. Americká trojskokanská legenda už má doma tři vítězné trofeje ze Zlaté tretry. Taylor zde zvítězil v letech 2015, 2017 a 2020. Při svém primátu před čtyřmi lety stanovil také hodnotu dosud platného rekordu mítinku na 17.57. „Ostrava je pro mě speciálním místem. Právě tady odstartovala v roce 2007 má kariéra, když jsem zde získal svou první velkou medaili na mistrovství světa do 17 let. Rád se sem vracím a chtěl bych poděkovat organizátorům za to, že mě opět pozvali. V posledním roce jsme hodně trénovali a málo závodili, takže jsem hladový po závodech a těším se na ně,“ ujišťuje, že má o motivaci postaráno.

Pro Zanga se jedná o premiéru na Zlaté tretře, ale na vítkovickém stadionu si již jednou zazávodil, a to při Kontinentálním poháru v roce 2018, kdy skončil druhý právě za Taylorem. Nyní už je však v úplně jiné pozici. Letos v hale se totiž stal prvním trojskokanem, který se pod střechou dostal přes 18 metrů, když doskákal na 18.07. „Po vydařené halové sezóně se cítím silný po fyzické i psychické stránce. V posledních měsících jsme s trenérem udělali hodně práce a momentálně necítím žádné limity. Zítra mě čeká letošní první venkovní mítink a věřím, že to bude skvělý start do olympijské sezóny, ve které bych rád splnil nejen můj sen, ale i sen mé země, a tím je zisk olympijského zlata. Vždy je mi ctí závodit proti Christianovi. Dle mého názoru je to nejlepší trojskokan historie. Před několika lety by mě vůbec nenapadlo, že budeme rovnocennými soupeři. Vždy jsem k němu vzhlížel, ale zítra se ho pokusím porazit, protože se mi moc líbí vítězná trofej,“ dodává.

Schippersová vs. Richardsonová

Světová šampionka proti americké sprinterské kometě, to je lákadlo závodu žen na 200 metrů. Zkušená Nizozemka Dafne Schippersová se z vítězství na Zlaté tretře radovala již dvakrát. V sezóně 2018 ovládla právě dvoustovku a loni zde triumfovala na stopadesátce v nejlepším evropském čase historie 16.56. Nyní bude usilovat o svůj třetí ostravský primát. „Vždy ráda závodím s nejrychlejšími sprinterkami, a tak jsem ráda, že přijela Sha´Carri. Bude to letos má první dvoustovka a jsem hodně zvědavá, co ze sebe dostanu,“ řekla.

Pro Richardsonovou bude Zlatá tretra vůbec prvním profesionálním startem v Evropě. Dosud závodila výhradně ve Spojených státech, s výjimkou jediného štafetového startu na juniorských Panamerických hrách v Peru před několika lety. Její osobní rekord na dvoustovce je zatím rovných 22 vteřin a v Ostravě by ráda tuto bariéru prolomila. Pokud se jí to podaří, překoná letitý rekord mítinku Jarmily Kratochvílové, který má hodnotu 22.07. „Těší mě, že tady mohu být. Doufám, že ze sebe při svém prvním startu v Evropě vydám maximum. Cítím se skvěle a ráda bych zaběhla pod 22 vteřin, i když nemají být zrovna ideální sprinterské podmínky,“ nechala se slyšet.

Cheptegei vs. rekord mítinku

Jedním z pěti aktuálních světových rekordmanů, kteří se na letošní Zlaté tretře představí je Uganďan Joshua Cheptegei. Ten je držitelem dokonce dvou historických zápisů, když v průběhu loňské sezóny překonal světové rekordy na tratích 5000 a 10 000 metrů. V Ostravě však poběží trojku. Jak sám přiznává, na další světový rekord útočit nebude, ale v jeho hledáčku je historické maximum mítinku, které má časem 7:31.66 v držení od roku 2014 Keňan Caleb Ndiku. Cheptegeiův osobák je 7:33.26. „Rád závodím na všech tratích. V Kampale už jsem letos běžel patnáctistovku a nyní si chci v Ostravě vyzkoušet svou rychlost směrem k olympijským hrám na trojce. Rád bych útočil na rekord mítinku. Ten věřím, že je v mých silách. Světový rekord je skutečně daleko. Čas Daniela Komena je neskutečně kvalitní. V minulosti se ho neúspěšně snažili překonat takové legendy jako Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie či Hicham El Gouerrouj. Jsem realista a vím, že výkon 7:20 není v mých silách. Doufám, že se zítra probudím v dobré kondici a důležité bude také počasí,“ uvedl.

Vetter vs. Peters

Soutěž oštěpařů bývá každoročně jednou z ozdob Zlaté tretry a jinak tomu nebude ani letos. Již od roku 1996 je držitelem rekordu mítinku jeho současný ředitel Jan Železný. Letos však bude v Ostravě startovat borec, jenž se v minulém roce dokázal přiblížit dokonce Železného světovému rekordu. Je jím německý světový šampion z roku 2017 Johannes Vetter. Ten v minulé sezóně předvedl velehod 97.76, což bylo jen necelý metr za historickým světovým maximwm a letos už dvakrát přehodil 90 metrů. Pokud má tedy někdo překonat rekord Zlaté tretry 94.64, je to právě on. „Jsem vděčný, že mohu být opět v Ostravě. Cítím se opravdu skvěle. Začátek sezóny mi vyšel a na Zlaté tretře bych rád přehodil devadesát metrů. Třeba se mi podaří atakovat i Janův rekord mítinku.“

Vetter však nebude jediným mistrem světa v sektoru. Postaví se mu totiž úřadující světový šampion Anderson Peters z Grenady, pro kterého bude Zlatá tretra prvním profesionálním startem na okruhu evropských mítinků. „Po vítězství na mistrovství světa jsem si přivodil zranění kolene, ale měl jsem dost času na rekonvalescenci i kvalitní přípravu směrem k olympijské sezóně. V přítomnost Johannese, ale také světového rekordmana Jana Železného mě motivuje k tomu, abych zítra hodil co nejlepší výkon,“ vyjádřil Peters úctu k výše jmenovaným.

Největší domácí nadějí bude vítěz Zlaté tretry z roku 2018 Jakub Vadlejch, pro kterého to bude první ostrý start v této sezóně. Ambice na obsazení nejvyšších příček pak bude mít i olympijský šampion z her v Londýně 2012 Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga.

Staněk vs. Haratyk

Oko českého atletického fanouška bude jistě s velkými nadějemi směřovat ke koulařskému kruhu, kde se na svůj triumf z roku 2017 pokusí navázat český rekordman a čerstvý halový mistr Evropy Tomáš Staněk. Jeho největším soupeřem by měl být evropský šampion v hale i pod otevřeným nebem Polák Michal Haratyk, který má jistě Staňkovi co vracet, jelikož ho Tomáš letos v březnu porazil na pro něj domácím halovém mistrovství Evropy v Toruni. Narozdíl od Staňka navíc stále čeká na vítězství na Zlaté tretře. V posledních čtyřech ročnících byl vždy druhý. O uplynulém víkendu ovšem ukázal, že je ve vynikající formě, když se dostal výkonem 22.17 do čela letošních evropských tabulek. „Po hale nebyl čas se dát úplně zdravotně do kupy, takže nemám naházeno, jak bych si představoval. Přesto se na závod těším. Haratyk má sice v úvodu sezóny formu, ale já si ji raději schovám na později. Nicméně v tréninku už to jde nahoru, tak věřím, že předvedu před domácím publikem solidní výkon,“ uvedl Staněk.

Petr Jelínek

Fotogalerie