přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. března 2012, 16:35

Rekord v sedmiboji a Češi těsně pod stupni

Američan Eaton vyhrál sedmiboj ve světovém rekordu 6645 bodů. Helcelet skončil pátý, stejně jako Maslák na čtvrtce. Rosolová byla mezi ženami v téže disciplíně šestá.

 Američan Ahston Eaton znovu výrazně vylepšil světový rekord v sedmiboji celkovým součtem bodů 6645 bodů. Závěrečných 1000 metrů zaběhl v historicky nejlepším čase 2:32.77. Český reprezentant Adam Sebastian Helcelet obsadil pátou příčku , když při snaze zaútočit na čtvrtého Rusa Škureněva zvládl závěrečnou disciplínu v osobním rekordu za 2:43.05. Nakonec po součtu 5878 b zaostal za bronzem dalšího ruského vrstevníka Artema Lukjaněnka o 91 bodů. Daleko nebyla ani druhá příčka, která patří Ukrajinci Oleksiji Kasjanovovi s 6 071 body. "S umístěním jsem absolutně spokojený, s výkonem ne, ale ten tady kromě Eatona nepředvedl nikdo. Jsem strašně rád, že jsem tady mohl být, byla to pro mě obrovská zkušenost. Taková soutěž je přeci jen něco ještě úplně jiného než ty, které jsem absolvoval doposud," povídal v mix zoně svěřenec Tomáše Dvořáka. "Na medaili jsem vůbec nepomýšlel, bylo by to ode mě troufalé. A že stačilo relativně málo? To mě možná bude mrzet později, ale teď ne." Jednu trofej si ale Helcelet přece jen z Istanbulu přiveze, má od světového rekordmana Eatona slíbený dárek - dres.

Další světový rekord se chvěl na trati 60 metrů překážek, ve finále na něj útočila ve skvělé formě závodící Australanka Sally Pearsonová, která předtím s přehledem ovládla obě postupová kola. Nakonec za čtyři roky starým maximem Švédky Kallurové při teprve pátém halovém závodě v životě zaostala o pět setin, když protla cíl v čase 7.73. Druhá se ztrátou 19 setin doběhla v barvách Briáni (vlastní také pas USA) Tiffany Porterová, bronz brala za čas 7.97 Běloruska Alina Talajová. Česká rekordmanka Lucie Škrobáková uvízla v semifinále, sedm setin od čtvrté postupové pozice a celkově obsadila jedenáctou příčku. "Nejelo mi to od samého začátku až do konce. Prodělaná nemoc a antibiotika se na mě zřejmě podepsaly víc, než jsem si byla ochotná připustit. Je to velká škoda, protože tak velká šance postoupit do finále světové soutěže se mi už asi nikdy nenaskytne," smutnila halová vicemistryně Evropy z Turína 2007.

Čeští fanoušci byli hodně zvědaví také na obě čtvrtky, kde jsme měli finálové zastoupení. O něco lépe pro naše barvy dopadla ta mužská, v níž 21letý Pavel Maslák obsadil páté místo časem 46.19, jímž o pouhých pět setin zaostal za svým národním rekordem.  "Myslel jsem si, že se mi z druhé dráhy poběží lépe, ale bylo to docela složité. Chyběly síly, ale jinak byl závod takticky dobře zvládnutý, můj nejlepší na šampionátu. Šel jsem do něj s tím, že si ho chci užít.  Myslel jsem si, že vytuhnu, ale nakonec jsem ještě mohl zatahovat," povídal svěřenec Dalibora Kupky, který na cílové pásce získal cenný skalp mistra světa z Tegu Jamese. "Možná, být to o trochu delší, mohl jsem být i čtvrtý. Ještě musím získat další zkušenosti, potřebuji pár let vyzrát. A makat ještě víc než doposud," plánoval si Maslák. Medailovou sadu si rozdělili výhradně zástupci karibské oblasti (ostatně český čtvrtkař byl jediný odjinud!): Zlatou medaili si vybojoval Kostaričan Nery Brenes v rekordu šampionátu 45.11, stříbro a bronz si rozdělili bahamští sprinteři Demetrius Pinder a obhájce titulu Chris Brown.

 Ženský závod ovládla Američanka Sanya Richards-Rossová časem 50.79, stříbro vybojovala o vteřinu zpět Ruska Alexandra Fedorivová těsně před krajankou vítězky Natasha Hastingsová. Česká reprezentantka Denisa Rosolová nakonec doběhla šestá v čase 52.48. "Předchozí dvě rychlé čtvrtky v nohách byly znát a také mi moc neprospěla první dráha. V závěru mi docházely síly. Jednoduše nejsem v takové formě jako vloni. Ale jsem ráda, že jsem předčasně nezabalila sezonu, jak jsem měla ještě nedávno v úmyslu. Doufám, že si vše vynahradím v létě," zhodnotila své - nutno podotknout vydařené - vystoupení svěřenkyně Martiny Blažkové.

Zlatí, stříbrní a bronzoví

V tyči mužů se nejlépe dařilo Francouzi Renaudu Lavilleniovi, který bral zlato za výkon roku 5.95 a ještě se neúspěšně pokoušel o 602 cm. Němec Björn Otto si společně s Američanem Bradem Walkerem zapsali jako poslední úspěšnou výšku 580, na pokusy byl lepší Otto, a tak na stupních vítězů vystoupal výše.

Mistryní světa se v koulařském sektoru stala Novozélanďanka Valerie Adamsová díky rekordu Oceánie 20.54. Podle očekávání jí byla nejzdatnější soupeřkou Běloruska Naděžda Ostapčuková, která nakonec zaostala jen o 12 cm (20.42). Bronz brala s odstupem - v souboji Američanek - Michelle Carterová, která čtyřkilové náčiní poslala nejlépe do vzdálenosti 19.58.

Hned tři stříbrné medaile museli pořadatelé připravit pro vyhlašování výšky žen, o tlačenici na prostředním stupínku se postatraly Ruska Anna Čičerovová, Italka Antoinetta Di Martinová a Švédka Ebba Jungmarková, které shodně skákaly až do 195 cm na první pokus a pak o tři centimetry výš vystřídaly kolečka v jejich zápise již jen tři křížky. Jedinou úspěšnou na 198 cm byla Američanka Chaunté Loweová, za což si vysloužila titul halové mistryní světa.

Souboj rychlíků na šedesátce vyzněl pro Američana Justina Gatlina, který byl nejrychlejší už v semifinále a svou formu přetavil ve zlato časem 6.46. Druhý byl po výkonu o osm setin horším Jamajčan Nesta Carter, velmi těsný souboj o bronz, který dal zabrat cílové kameře, vyzněl nakonec pro Brita Dwaina Chamberse. Poraženým o tisíciny byl v čase 6.60 další Američan Kimmons.

Veliký ohlas v hledišti sklidilo finále patnáctistovek, a to díky dvojí turecké medailové radosti. V té ženské podala statečný výkon Asli Cakir Alptekinová, která národním rekordem 4:08.74 vybojovala senzační bronz. Lepší byly pouze vítězná Etiopanka Genzebe Dibabaová a Maročanka Mariem Alaoui Selsouliová. Čas vítězky - 4:05.78

Mezi muži svedli tuhý taktický souboj o prvenství keňský rodák v tureckých barvách Ilham Tanui Özbilen s Maročanem Abdelaati Iguiderem, kde si domácí běžec vypomáhal vším možným na hranici pravidel. Spravedlnost ale nezůstala slepá a ze zlata se po výkonu 3:45.21 radoval Iguider. Bronz vytěžil ze závěrečného úprku Etiopan Mekonnen Gebremehdin.

Trojskokanka Yamilé Aldamaová začala sbírat medaile už pro třetí zemi. Po rodilé Kubě a súdánské štaci nyní obléká dres Velké Británie a své nynější domovině se odvděčila titulem halové mistryně světa. Stačil jí k tomu výkon z druhé série 14.82, při dalším pokusu se zranila a už dále nenastoupila. Stříbro získala Kazaška Olga Rypakovová za 14.63, bronz připadl Kubánce Mabel Gayové (14.29) o pouhý centimetr před krajankou Savigneovou. Slovence Velďákové finále bohužel nevyšlo jako kvalifikace a tak skončila až osmá.

V dálkařském sektoru rozhodl o medailích pouhý centimetr, o zlatu pro vítěze kvalifikace, Maura Vinicia da Silvu, dokonce až druhý lepší skok. Brazilec totiž hned dvakrát předvedl vítězných 823, zatímco Australan Henry Frayne se dostal vedle stejného výkonu nejdále 817. Těšit jej však může fakt, že s 823 je novým rekordem Oceánie. O centimetr zpět bral bronz Rus Alexandr Měnkov.

Výsledky jsou zde.

Fotogalerie Aleše Gräfa (www.graf.cz):

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout