přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2019, 15:42

Češi i díky triumfu Hejnové zatím sedmí

Nejtěsnějším možným způsobem drží reprezentace na evropském šampionátu týmů v Bydhošti poslední místo zajišťující Superligu pro příští ročník. Před osmou Ukrajinou jsou totiž při prozatímní bodové shodě sedmí díky vítězství Zuzany Hejnové na čtvrtce překážek. Druhé místo přidal pro družstvo na stadionu Zdzisława Krzyszkowiaka koulař Tomáš Staněk, třetí pak oštěpařka Irena Šedivá a mílař Holuša. Na čele jsou Poláci s náskokem 11.5 bodu před druhými Francouzi, o 22 před třetími Italy, obhajující Němci jsou až pátí (manko na čelo 33 b).

Tah nasadit na 400 m překážek zkušenost vyšel na výbornou, ačkoli dvojnásobnou mistryni světa Zuzanu Hejnovou přepadla horečka. Na výkonu svěřenkyně Dany Jandové to ale opticky nebylo znát, po volnějším úvodu se posouvala vpřed, do cílové rovinky vbíhala na čele a pak už jen ukazovala soupeřkám záda. Cílem proběhla v čase 55.10, o půl vteřiny před Ukrajinkou Ryžikovovou (55.61), která uspěla ve vyrovnaném duelu s Polkou Linkiewiczovou (55.67).

Očekávaný vysoký přísun bodů naplnil Tomáš Staněk, s výkonem však viditelně spokojen nebyl. Po úvodních 20.31 v druhé sérii přidal na 20.65, ale pak už jen zapsal dva křížky. Stačilo to však na všechny soupeře, až na ve velké formě poslední týdny závodícího Michala Haratyka, Polák třikrát překonal 21 metrů, nejdelším výkonem 21.83 překonal Tomášův rekord šampionátu z Lille. Třetí pozici obsadil poslední 20metrový koulař soutěže Francouz Dagee (20.03).

Oštěpařce Ireně Šedivé zjevně týmové soutěže svědčí. V Minsku na Evropských hrách si zlepšila osobní rekord a stejně tak v Bydhošti. Členka skupiny Jana Železného zahájila dobře, 60.03 a v druhé sérii přidala na 61.32, což je nejen osobní rekord, ale také přiblížení ostrému limitu pro MS v Dauhá. Vypadalo to i na druhé místo, než se ale vybičovala k letošňáku 63.39 Polka Andrejczyková, která tím zaútočila i na vedení. Francouzka Alexie Alaisová však hodila (už v úvodu) osobák 63.46, který na plný bodový zisk nakonec stačil.

Volné tempo, a pak stupňované tempo až k závěrečnému úprku. Tak vypadala patnáctistovka, v němž jsme měli Jakuba Holušu. Svěřenec Tomasze Lewandowského prokázal stoupající formu, když ve finiši nestačil na svého tréninkového parťáka Marcina Lewandovského - bratr jeho polského kouče zvítězil za 3:47.88 - Brita Grice a Španěla Lopeze. Ten však byl diskavalifikován, a tak se "Holub" posunul na třetí místo (jeho čas: 3:49.18).

O výborný vstup českých barev na ovále se postaral Vít Müller. Na čtvrtce překážek bojoval o nejvyšší pozice a i když ve vyrovnaném závěru nakonec nestačil na čtyři soupeře, o 23 setin si vylepšil osobní rekord z mistrovství ČR v Brně a časem 49.36 se přiblížil ostrému limitu pro Dauhá na 6 setin vteřiny. Dva borci se dostali pod 49 vteřin, těsně Francouz Vaillant (letošňák 48.98), roli favorita potvrdil Patryk Dobek, jenž přinesl domácímu týmu plný počet bodů za výkon 48.87.

Záměna na ženských čtvrtkách vyšla i na té hladké v nasazení dravého mládí Lady Vondrové. Svěřenkyně Jaroslava Jóna měla podle letošních výkonů porazit dvě soupeřky, zvládla však ještě jednu navíc, když doběhla pátá, 8 setin od čtvrté. Čas 52.38 je její čtvrtý nejen letos, ale i v dosavadní kariéře. Závod k potěše slušně zaplněného stadionu opanovala Justyna Swiety-Erseticová, když zaběhla 51.23. Druhou příčku brala švýcarská překážkářka Sprungerová (51.84), třetí Italka Chigboluová (52.13).

S obtížnými větrnými podmínkami se praly tyčkařky. I proto Romana Maláčová zakládala nízko, už na 406 a taktika to byla úspěšná. I s 421 si pak poradila napoprvé, se 436 napodruhé. Pak už o decimetr výš svěřenkyně Dariusze Lose neuspěla, ale připsala solidní sedmibodový zisk za šesté místo. Famózně si počínala Řekyně Katerina Stefanidiová, ta jako první skákala 456 a hned při první možnosti, a pak ještě přidala 470 napotřetí. Ukrajinka Kylypková přispěla svým letošním maximem 456 pro svůj tým 11 body, 9 a půl braly Švédka Bengtssonová a Francouzka Guillon-Romarinová (shodný zápis na 446).

Potíže se starty v Bydhošti pokračují. Stovka žen byla kvůli cuknutí vrácena, ale nezazněl výstřel, takže dvě sprinterky doběhly za polovinu trati. Odložený start se Kláře Seidlové příliš nepodařil, byť reakce (0.154) byla třetí nejlepší. Na trati bojovala reálně o páté místo, nakonec přispěla 7 body za šesté."Trochu jsem se obávala, že to nevrátí, i když jsem věděla, že Francouzka vedle mě cukla. Napodruhé jsem výstřel neslyšela, ale to není žádná výmluva, bylo to pro všechny stejné," říkala po závodě svěřenkyně Jakub Uhra. Časy v protivětru nebyly bůhvíjaké, vítězce Carolle Zahiové z Francie stačilo 11.31, za ní se těsně naskládaly Britka Neitaová (11.33) a Polka Swobodová (11.35), Kláře naměřili 11.77.

Velmi podobný scénář měla stovka mužů. I zde se start opakoval (DQ domácího), i zde foukalo sprinterům do tváře, a i zde přibylo do české sbírky 7 bodů. Jan Veleba bojoval se Španělem a v miniduelu ob čtyři dráhy uspěl v čase 10.77. Podle očekávání se o prvenství střetli dva nejrychlejší z pátečních rozběhů a i v přímém souboji uspěl Francouz Jimmy Vicaut za výkon 10.35, Ital Jacobs byl o čtyři setiny pomalejší (10.39). S odstupem třetí sprintoval Němec Pohl (10.55), těsně před Britem Akines-Ayreetey (10.57).

Velmi dobře zvládl pětku Jakub Zemaník. Když se pole roztrhalo, držel se realisticky ve skupince dle svých možností, a pak spolu s Řekem absolvoval poslední okruhy. V tom závěrečném mu někde 250 metrů do cíle ukázal záda a vybojoval sedmé místo za čas 14:12.93. "Byl jsem podle výkonu někde v polovině pole, což jsem potvrdil, takže převládají pozitivní pocity," říkal svěřenec Vladimíra Černého. "Za Řekem jsem běžel prakticky celý závod a hlídal si, abych ho ve finiši s jistotou porazil," dodal. Finiš čelné skupinky zvládl Ital Yemaneberhan Crippa (13:43.30), o dvě vteřiny před Švýcarem Wandersem, o pět před Němcem Petrosem. Posledně jmenovaný však byl diskvalifikován, a tak se na třetí pozici posunul Francouz Hay, Zemaníkovi nakonec patří šesté místo.

Štafeta sprinterek ve složení Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Domská, Nikola Bendová může být se svým výkonem velmi spokojena, časem 44.30 o 13 setin zlepšila letošní národní maximum. V konečném účtování stačil na osmé místo a tedy pět bodů. Plný zisk zapsaly Francouzky časem 43.09, když byl rychlejší o 2 setiny než B běhu Švýcarky (43.11). Třetí pozici obsadily již s odstupem Britky (43.46).

Na osmistovce se příliš netaktizovalo, balík běžkyň probíhal čtvrtkou kolem minuty a nejlepší čtveřice se v cíli dostala pod 2:02. Diana Mezuliáníková mezi nimi bohužel nebyla, o dvě tisíciny urvala osmé místo. "Doufala jsem, že můžu být výš, ale nestalo se. Překvapilo mě, že se běželo rychle a jelikož letos spíš běhám patnáctky, a půlka je takticky složitější," hodnotila svěřenkyně Jaromíra Odvárky, která zaběhla solidních 2:02.60. Ve svém letošním maximu 2:01.21 zvítězila Francouzka Renelle Lamoteová před Britkou Oskan-Clarkeová (2:01.45) a Němkou Heringovou (2:01.77), čtvrtá Finka Kuivistová si vylepšila osobák (2:01.85).

Pěti body přispěla rovněž Lucie Sekanová ve stýplu. "Mám potíže s patou, což se podepsalo v tréninku, a ani se mi dnes moc dobře neběželo, ale chtěla jsem zabojovat pro tým, což se mi snad povedlo," uvedla svěřenkyně Jiřího Coufa po závodě, jenž vykrystalizoval v duel s Italkou o osmé místo. A v něm v posledním okruhu česká rekordmanka uspěla (čas 10:00.70). Papírové předpoklady se potrvdily nejen u ní, ale třeba i u vítězky. Tou se stala díky zrychlení v závěru Němka Gesa-Felicitas Krauseová v čase 9:36.67. Druhá byla o dvě a půl vteřiny zpět Španělka Sanchezová, když těsně předčila Britku Clarkeovou.

Na trojce se v úvodu běželo zvolna, a tak se stalo, že se Aneta Chlebiková, která vstupovala do závodu s nejslabším osobákem, ocitla chvíli na čele. Brzy převzaly otěže soupeřky a když se v druhé půlce významněji zrychlilo, nestačila tempu klubka závodnic. V závěru však proti ukrajinské soupeřce uspěla a brala dva body. Přitom si o 19 vteřin vylepšila osobní rekord na 9:30.27. "Čekala jsem s ohledem na pětku i trochu lepší čas, ale zpočátku se běželo pomalu. Ale jo, poprvé na první seniorské akci, jsem spokojená," uvedla po doběhu. Napínavý závěr ovládla Švédka Ngarambeová (9:07.67), těsně před Italkou Zenoniovou (9:08.34) a Španělkou Pereirovou (OR 9:09.76).

Specialista na trojskok Jiří Vondráček se díky povedenému výkonu v Brně dostal do nominace v dálce. Se složitými větrnými podmínkami (i přes povolenou hranici do zad) vypořádal solidně, všechny tři pokusy byly měřené a Jirka se mírně zlepšoval až na 741 v závěrečné sérii. Papírové předpoklady se nicméně potvrdily a výkon stačil na jeden bod. Zkušeně si počínal Řek Miltiadis Tentoglu, po dvou nepovedených pokusech (700 a x) dolétl na 830, čímž zajistil svému týmu plný zisk. Další těsně atakovali osm metrů, druhý byl Španěl Caceres (802), třetí Polák Jaszczuk, čtvrtý Ital Randazzo (oba 800).

V kladivářském sektoru Patrik Hájek zapsal na úvod 63.10 a pak už jen dva křížky. Byl tak lepší než jeden soupeř, což značí dvoubodový zisk. Plný počet dvanácti připsal pro hostitele Wojciech Nowicki za kvalitní výkon 78.84, 11 bodů pak vybojoval Bigot pro Francii (76.70), 10 b Anastasakis pro Řecko (75.77), 9 Cienfuegos pro Španělsko (75.23).

Z mužské výšky přijdou bohužel jen dva body. Martin Heindl už měl velké potíže se svým základem 207, který zvládl až napotřetí, a když o 5 cm výš neuspěl dvakrát, s ohledem na speciální pravidla této soutěže (4. chyba celkově znamená konec) už nemohl pokračovat jako jindy. Suverénní výkon podal Španěl Miguel Angel Sancho, který zvládl pět výšek na první pokus, včetně vítězného sezónního maxima 226. Další body se udělovaly za 222, nejvíce jich přidal pro Brity Baker, za Italem Sottilem přispěl Němec Przybylko bodíkem navíc v bitvě o titul proti Poláku Kobielskému.

Jedna z nejmladších členek výpravy Emma Maštalířová předvedla v trojskoku výkonem 12.57 ze třetí série svůj standard, nestačil však na žádnou ze soupeř, a tak vybojovala pro tým bod. Řekyně Paraskevi Papachristuová předvedla jediný pokus, ale stál za to a se 14.48 zvítězila. Španělku Peleteirovou tím předčila o dva decimetr (14.27), o tři pak Italku Cestonarovou, která si zlepšila osobák (14.18).

Blamáží skončila bohužel mužská štafeta 4x100 metrů. Předávka mezi Pavlem Maslákem a Janem Velebou byla v pořádku, Jan Jirka však na třetí úsek vystartoval dříve a šestý muž individuální stovky mu již nestihl předat ve vymezeném území kolík. I když jej pak Dominik Záleský donesl do cíle (v čase 39.46), brzy se objevilo u české vlaječky DQ znamanející nulový zisk. Diskvalifikováni byli i původně jasně první Francouzi (38.29), plný zisk tak připadl Britům za 38.73, 11 bodů Němcům (38.88), 10 b pak Ukrajincům (39.02).

Hladké čtvrtce (bez celkově devátého Šorma) dominoval Ital Davide Re, když jako jediný stlačil čas pod 46 vteřin, zato dost výrazně - 45.35. Druhé místo vybojoval Brit Cowan (46.18), třetí Španěl Husillos (46.36), těsně před Polákem Omelkem (46.40).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout