přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2019, 15:24

Ozdobou soboty čtvrtky Vondrové a Müllera

Na stadionu Pod Palackého vrchem vyvrcholil druhým dnem republikový šampionát mužů a žen. Skvěle se v sobotu v Brně prezentovala Lada Vondrová na hladké čtyřstovce, na té překážkové pak Vít Müller. Dál se kupříkladu zachvěl rekord MČR na půlce díky Filipu Šnejdrovi a oštěpařka Barbora Špotáková získala svůj třináctý titul. To ale není ani zdaleka vše, posuďte sami.

Skvostná čtyřstovka v podání žen, zejména pak stříbrné medailistky z ME"22" Lady Vondrové. Svěřenkyně Jaroslava Jóna z Hvězdy Pardubice se do jednoho okruhu zakousla s obvyklou vervou a svůj výkon podpořený tlakem soupeřek, dotáhla k premiérovému pokoření 52vteřinové hranice. A protože to bylo dokonce o 29 setin, vyhověla časem 51.71 ostrému limitu pro MS v Dauhá. Ani o druhém místu nebylo pochyb, za své letošní maximum 52.44 si jej vysloužila světová šampionka překážkové čtvrtky Zuzana Hejnová z Dukly Praha. Ačkoli Tereza Petržilková ze plzeňské Škodovky i na "Dračici" Dany Jandové ztratila vteřinu, měla důvody k radosti, jednak z bronzu, ale i osobního rekordu 53.47.

Výbornou úroveň mužské čtvrtce překážek dal především Vít Müller z Hradce Králové. Bariéry překonával od startu ve svižném tempu a již v první polovině dominoval. I když se v samotném závěru soupeři dotahovali, vedení si bezpečně pohlídal, a zisk svého druhého titulu korunoval osobním rekordem 49.59, s nímž poskočil na čtvrté místo v rámci historie MČR. Zároveň tím svěřenec Jiřího Kmínka vyhověl mírnějšímu limitu pro MS, který mu dává naději pro případné pozvání do Dauhá. I jeho soupeři běželi výtečně, ač ztratili (skoro) vteřinu  a více. Staroboleslavský Jan Tesař se zlepšil na 50.50 a byl s tím druhý, nový osobák slávisty Martina Růžičky je pak nyní 50.97. Přesto to na medaili nestačilo, o 4 setiny byl v cíli Martin Tuček z Univerzity Brno, pro nějž 50.93 letošňák.

Tak se pozná šampionka. S chladem a mokrem se nejlépe vypořádala Barbora Špotáková, které se ze čtyř absolvovaných pokusů nejlépe povedl hned ten první, který dolétl na 63.14, metu 60 pak dvakrát vážně atakovala a jednou ještě v závěru překonala (60.29), což se jejím soupeřkám nepovedlo ani jednou. Medaile tak braly její oddílové kolegyně z Dukly, Irena Šedivá za 57.56, Nikola Ogrodníková za 56.36. Pro vítězku je to titul s pořadovým číslem 13, více nemá z jedné disciplíny v historii MČR nikdo, jen Libor Malina stejný počet.

Na osmistovce se zjevně nechtěl favorit Filip Šnejdr spoléhat na ošemetný závěr a tak se již před průběhem do druhého okruhu vydal vpřed. Nástup svěřence Petra Novotného z pražské Slavie nikdo nezachytil, a tak si vybudoval menší náskok, který si již v závěru pohlídal a pomyslnou pásku protnul ve vynikajícím čase 1:47.05. Lépe při MČR běžel pouze rekordman Michal Šneberger (1:46.94). Velkou radost měl v cíli také Hakim Saleh z Dukly, nejenže v závěrečné rovince přespurtoval Tomáše Vystrka (Univerzita Brno), nakonec bronzového za 1:48.86, ale navíc si posunul osobní rekord na 1:48.01. Oba medailisté se také dostali do top 10 šampionátu. Saleh na sedmou, Vystrk na desátou pozici.

Patnáctistovka se vyvinula ve velmi rychlý závod zejména v jeho třetí pětistovce. To totiž zkoušel překvapit soupeře nástupem Viktor Šinágl z Olympu Praha. Podařilo se mu to do té míry, že mu zbyli už jen dva rivalové. Oba ho však nakonec porazili. Zrychlení v závěru prokázal Jakub Holuša z Dukly, získal svůj první titul na této trati, když má doma ještě dva z pětky a jeden z půlky. Časem 3:44.96 se navíc zařadil na třetí místo v listině nejlepších mílařů MČR. Filip Sasínek z Hodonína, jenž většinu závodu odtáhl, se dostal do cíle o vteřinu a půl později (3:46.50), Šinágl uhájil třetí místo před dotírajícím Janem Sýkorou (3:47.43 ku 3:48.72).

Soutěž oštěpařů byla před MČR velmi vyhlížená. Borcům se však na mokrém mondu nedařilo tolik, aby rozšířili řady pro MS. Stabilní solidní formu potvrdil Jakub Vadlejch, v 5 z 5 měřených pokusů přehodil osmdesátku, nejvíce hned na úvod - 83.22. Na stupně vítězů jej doprovodili oddíloví kolegové z Dukly Vítězslav Veselý za výkon 79.27, rovněž z první série, a Petr Frydrych, jenž se naopak zlepšoval až k pátému pokusu 75.03.

Velká očekávání vzbuzovala po mužské páteční stovce dvojnásobná trať. Přeci jen počasí bylo poněkud proti, po tropech prvního dne se citelně ochladilo (21,5 °C) a foukal vítr do tváře (0.5 m/s), to nejsou podmínky pro rychlé časy sprinterů. Bitva to však byla opět nádherná, strhující, zejména od trojice nejlepších. Zatáčku podle očekávání prolétl nejlépe Jan Veleba, jeho náskok se však v rovince začal ztenčovat, až jej přeci jen předstihl oddílový kolega z Dukly Pavel Maslák, a zvítězil v čase 20.90. Je to pro něj již pátý titul na této distanci, k tomu má ještě po vavřínu ze 100 a 400 m. Blízko Velebovi, jenž zaběhl 21.04, byl i Jan Jirka z Olympu, ale nakonec mu zůstal bronz za 21.06.

Ještě silnější protivítr potkal ženy na dvoustovce, -1,5 m/s. Přesto dokázala Marcela Pírková z USK Praha, bronzová z poloviční trati, při zisku svého prvního titulu zaběhnout osobní (a také český) nejlepší letošní čas 23.56. O tři desetiny zpět, tedy za 23.86, finišovala Nikola Bendová z Olympu, která tak přidala po stovce druhé stříbro. Přespurtovala přitom šampionku ze stovky Kláru Seidlovou (USK), které měla nejlepší zatáčku, a nakonec byla třetí za 24.13.

Štafety 4x400 metrů tradičně činí tečku na ovále za mistrovstvími. Velice povedenou napsala sestava žen AK Škoda Plzeň Jonášová, Suráková, Hettlerová, Petržilková, která přesvědčivý triumf ozdobila časem 3:40.29. Lépe při MČR běžely v minulosti jen sestavy USK Praha, ta aktuální však neměla nárok, byla skoro o pět vteřin druhá (3:45.02), bronz pak vybojovaly s podobným odstupem slávistky. V mužském závodě historické časy nebyly atakovány, o to větší bylo drama o medaile. Nakonec se radovali ze zlata Desenský, Blatník, Hodboď, Müller z Hradce Králové za 3:13.11 před Slavií Praha (3:13.33) a Univerzitou Brno (3:14.15).

Velice pomalu osmistovku rozběhly ženy (67 prvních 400 m), o první razantní nástup se postarala před poslední dvoustovkou Diana Mezuliáníková. Jenže do cílové rovinky si přivezla na zádech dvojici rivalek a obě ji přespurtovaly. Zlato získala její oddílová kolegyně z Olympu Praha Kristiina Mäki (2:08.41), stříbro Vendula Hluchá ze Sokola Opava, Mezuliáníkové zůstal bronz. Mäki o hodinu půl později nastoupila ještě k patnáctce a prokázala že volnější závody s rychlými závěry jí sedí. Se soupeřkami si poradila i zde (vítězný čas 4:25.95) a jako jediná na šamipionátu získala dva individuální tituly. Druhé místo obsadila Lucie Sekanová (USK), která se navzdory specializaci na stýpl držela nejdéle, bronz na úkor vítězky pětky Moiry Stewartové, která závod dlouho táhla, získala Renata Vocásková (Dukla).

Kladivářky se musely potýkat s mokrým kruhem, ale nevedly si špatně. Pětici se podařilo přehodit 60 metrů, favoritce Kateřině Šafránkové z Dukly vyšel nejlépe čtvrtý pokus, jenž dolétl do vzdálenosti 67.25 metru. Tereza Králová, která začínala v pořádajícím oddíle Moravská Slavia a dnes obléká dres USK Praha, se zprvu trápila, ale do osmičky prošla a v páté sérii i pokusem 64.15 vybojovala sříbro. Bronz si vysloužila za 62.07 Pavla Kuklová (Slezan Opava).

S mokrým kruhem se prali také koulaři. Podle předpokladů však kraloval soutěži duklák Tomáš Staněk, jen tentokrát výkon nezačíná dvojkou. Nejblíže dvaceti metrům byl ve čtvrté sérii, kdy předvedl 19.81. Jasno bylo i o druhém místě, to si vysloužil za 18.31 Staňkův oddílový kolega Martin Novák. Bronzového Davida Tupého z Bechyně, věkem teprve juniora, mohlo těšit vylepšení osobáku s mužským náčiním na 17.34.

Tyčkařky se praly s vlhkem velmi zdárně. Romana Maláčová si postupně poradila napoprvé s 414 a 427 a napotřetí i 440, což jí vyneslo třetí mistrovský titul. Stříbro vybojovala její oddílová kolegyně z USK Amálie Švábíková, pro kterou bylo maximem o jednu úroveň níž, tedy 427. Bronz brala díky lepšímu zápisu na 401 Nikola Pöschlová z Kladna.

V dálkařském sektoru potvrdil roli jedničky ziskem svého pátého titulu Radek Juška z Olympu Praha, po nejdelším skoku 772 to však nebyla velká dominance. Díky osobnímu rekordu 760 se mu totiž velice přiblížil Jan Vondráček z Hvězdy Pardubice, který tak získal po pátečním trojskoku druhé stříbro z MČR. Bronz bral až po porovnání druhých nejlepších pokusů Jan Jirásek z Dukly, také vítkovický Jakub Bystroň se dostal nejdál na 720.

Hladké čtyřstovce dominoval podle očekávání Patrik Šorm z Dukly, který na své soupeře nakonec vyběhl náskok tři čtvrtě vteřiny a více. Cílem proběhl ve svém letošním maximu 46.73. O poznání dramatičtejší byla bitva o další cenné kovy. Stříbrnou si totiž vybojoval za čas 47.49 Jakub Veselý (Stará Boleslav), ovšem jen o 12 setin před půlkařem Lukášem Hodboděm, který se - podobně jako vítěz - zlepšil v sezóně, na 47.61.

Kdo se určitě nezlobil za chladnější podmínky, byli běžkyně a běžci. Eva Krchová z USK Praha neměla ve stýplu k sobě bohužel adekvátní soupeřku, přesto sólozávod dotáhla i ke kvalitnímu času, 10:13.76. O dvacet vteřin zpět doběhla Tereza Hrochová ze Škody Plzeň, k pátečnímu bronzu z pětky přihodila stříbro a také osobní rekord 10:33.12. Kolonku "PB" si pak upravila i bronzová Lucie Svobodová z Mostu, nově si do ní zapíše čas 10:57.27.

Na pětce se o tempo staral v první půlce duklák Friš, pak otěže převzal na svém domovském stadionu běžící Homoláč (Univerzita Brno). Když se jim podařilo odpárat všechny soupeře, rozdali si to o prvenství v závěrečném okruhu. A byl to stříbrný z nedávné univerziády na patnáctce Jan Friš, kdo prokázal své rychlostní schopnosti a zvítězil, navíc v osobním rekordu 14:29.05. Na stříbrného Jiřího Homoláče se nakonec v závěru dotáhl ještě Roman Budil z Písku, zůstal ale o vteřinu a půl zpět. Nemusel však smutnit, krom bronzu má i nový osobák 14:33.76.

Při neúčasti dvou nejlepších žen se šance na titul (i medaile) ze 400 m překážek výrazně otevřely. Nejlépe toho dokázala využít Tereza Jonášová ze Škody Plzeň, která se prosadila z vyrovnané trojice díky času 59.16, jen 4 setiny od osobního rekordu. Stříbro si vysloužila jihlavská Lucie Pertlíková, které se životní maximum podařilo posunout, a to na 59.41. Bronz brala za 59.81 Michaela Bičianová z USK.

Trojskokankám znepřijemnil závod kromě deště také protivítr, běžně i přes 2 metry za sekundu. Bitva o cenné kovy byla však ohromně vyrovnaná a o jejich dělbě rozhodlo pouhých osm centimetrů. Ze zlata se radovala nejmladší z trojice, Emma Maštalířová z Jeseniovy Praha, která skočila 12.42, stříbro brala Lucie Májková z USK (12.40), bronz kolínská Šárka Vachata (12.34).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout