Sládečková: Mladá generace boří mýty

Sládečková: Mladá generace boří mýty
Aktuality
pondělí 11. srpna 2014
Součástí českého atletického týmu na evropském šampionátu je po dlouhých letech také psycholog výpravy. Konkrétně paní doktorka Zdeňka Sládečková, která dlouhodobě spolupracuje s některými z atletů i během celého roku, je nyní v Curychu oporou českých reprezentantů.

Jak vypadá váš den tady na mistrovství Evropy v Curychu?
Kdokoliv z týmu bude chtít, může se na mě obrátit. Nyní je to asi přes deset lidí, kteří mě již oslovili. Nechávám to na každém, jak se bude cítit. Jsem k dispozici celý den a ne každý musí jít hned na delší sezení. Když bude chtít, může si se mnou jen krátce popovídat a rozhodnout se, jestli si myslí, že bych pro něj mohla být prospěšná. Jsme tu jeden tým, tudíž dobrá příležitost, jak můžeme být spolu.

Jakou roli hraje psychologie při výkonu sportovce?
Sportovní psychologie začíná být čím dál významnější složkou sportovního výkonu. Všichni říkají, že výkon je o hlavě a ono to tak opravdu je. Začíná se používat tak zvaný "mentální doping", k němu je ale potřeba spolupracovat s odborníkem, sám sobě člověk ten mozek nenaprogramuje.

Dá se atletům pomoci, i když s vámi třeba dlouhodobě nespolupracují?
Výkon se dá významně posunout, pokud se podaří vše sladit. Atleti jsou profesionálové, odolní a zdraví. Rozhodně to není o tom, že by se mi tu někdo "skládal". Jde o nuance. O to využít všechny složky co nejvíce ve svůj prospěch, a hlava je významnou součástí sportovního výkonu.


Je možné, aby pomohlo jedno sezení?
Jak kdy. Určitě se o to pokouším, ale pracujeme s jistou pravděpodobností, neumím říci, že vše stoprocentně vyjde. Ale určitě i jedno sezení atlety posílí, podpoří, určitý posun udělá, ale zda dostatečný, to se říci nedá. U každého je i rozdílné, s čím konkrétně za mnou přijde. 

Jaký je zájem o sportovní psychologii?
V Čechách byla 25 let přestávka, dříve tu byli vynikající lidi, co sportovní psychologii dělali. Já jsem ráda, že po čtvrt století se objevují osvícení lidé ve vedení sportovních svazů a že přicházejí i sami sportovci.

Přistupují nyní atleti k tomuto oboru jinak než dříve?
Ano, mladá generace vnímá psychologii odlišně. Jako servis, stejně jako jdou k zubaři či s autem do opravy, aby dobře jezdilo, udržovalo se. To je velká změna. Starší generace měla pořád dojem, že psychologové mají řešit problémy, které ale oni nemají, tak nás nevyhledávali. Mladí tento zaběhnutý úzus boří a to je dobře. Myslela jsem si, že za mnou budou chodit především děvčata, že kluci to budou cítit jinak, ale i v tomto je mladá generace odlišná, což je výborné.

Jaké metody využíváte?
Dobré jsou meditace, relaxace nebo i hypnóza. Vědomí působí jako ochránce podvědomí. Doufáme, že účinek se dostane hlouběji a začne pomáhat sám. Že se v mozku zakotví. Proto se dělají třeba vizualizace, kdy si sportovec představuje svůj ideální výkon. Mozek si umí věci naprogramovat a ve chvíli, kdy jde do reálného výkonu, tak zapne správné motory a atleta pošle dopředu rychleji a lépe.

Karolína Farská, foto: autorka

Fotogalerie