přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2009, 15:35

Skvělý Marcellův disk v Opole

Jan Marcell předvedl na mítinku v polském Opole nejlepší český diskařský výkon posledních pěti let, když poslal své náčiní do vzdálenosti 64.83 m.

Slibně se rozvíjející kariéru Jana Marcella, který byl předloni stříbrný na ME  do 22 let a rok na to se dokázal nominovat na olympijské hry, zbrzdilo loňské zranění, při němž si po Pekingu přetrhal vazy v koleni. V sezoně se pak dlouho nemohl dostat do bývalé formy a jeho dosavadní letošní maximum nedosáhlo ani 61.5 metru. Po sobotě už je však všechno jinak. Na mítinku v polském Opole vylepšil v poslední sérii svůj osobní rekord o 1.24 m a výkonem 64.83 m se v dlouhodobých tabulkách se posunul na šesté místo.


Jan Marcell, foto: www.graf.cz

„Bylo na mě takřka ideální počasí, okolo 18 st. Celsia a mírný protivítr. Už v rozhazování mi to několikrát letělo k 63 metrům a navíc už mu tzv. o nic nešlo, tak jsem si říkal, že by ze mě snad mohla konečně spadnout psychická deka, pod kterou mě dostal permanentní tlak, že už musím něco hodit,“ vylíčil Marcell své předzávodní rozpoložení, které se následně potvrdilo i v samotné soutěži. V ní nejprve poslal disk do vzdálenosti okolo 63.5 metru, vítr však náčiní poslal mimo výseč. I přesto dodal hod Marcellovi sebedůvěru, což se projevilo v poslední sérii, v níž se dokázal i díky divákům vybičovat ještě jednou a byl z toho nejlepší výkon od roku 2004, kdy Libor Malina přehodil v Hengelu 65metrovou hranici. Za 34 let starým maximem svého trenéra Josefa Šilhavého zůstal Marcell o pouhých šest centimetrů. „Však si mě taky hned dobíral, že jeho výkon je pro mě bájná nepřekonatelná hranice,“ smál se Marcell, jemuž se hned zítra nabízí dobrá příležitost ukázat trenérovi, jak to s tou nedostižností doopravdy je.

Díky výkonu z Opole dostal pozvánku na mítink do Štětína, kde startuje šest špičkových diskařů, přičemž ohklášena je kompletní čtveřice nejlepších z mistrovství světa. "Moc se tam těším. Silové parametry mám sice horší než vloni, ale jinak se paradoxně cítím fyzicky lépe. Nedávno jsem si jen tak zničehonic vylepšil po dvou letech osobní rekord v kouli na 19.40 m a bylo jen otázkou času, kdy se to projeví i v disku,“ nastiňuje Marcell možné příčiny svého zlepšení.

Na jinak spíše skokanském mítinku startovali i další dva Češi, oba ve skoku vysokém. Oldřiška Marešová byla v konkurenci polských skokanek třetí za 184 cm, Svatoslav Ton byl ve více mezinárodně obsazeném poli osmý, když skočil 204 cm. 

Výsledky zde.

Adam Pražák

Vytisknout