Skvělé techniky v Madridu

pátek 8. února 2019
Atletický seriál World Indoor Tour pokračoval ve španělském Madridu. Na startu tentokrát chyběli čeští reprezentanti. Padaly ovšem velmi zajímavé výkony. Ozdobou byly technické disciplíny.

Letošní nejlepší světový výkon padl v trojskokanském sektoru. Jeho autorkou se stala Venezuelanka Yulimar Rojasová. Úřadující mistryně světa doskákala až na 14.92 a druhé Američance Tori Franklinové nadělila propastných 35 centimetrů. Přesto se byl pro reprezentantku Spojených států výkon 14.57 novým halovým osobákem. Podobně na tom byla i třetí Portugalka Patricia Mamonaová (14.44).

Vedoucí žena letošních světových statistik se měnila také v soutěži tyčkařek, kde se Ruska Anželika Sidorovová úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 491 centimetrů, čímž závod suverénně opanovala. Druhé místo si vyskákala Řekyně Nikoleta Kiriakopoulouová za 471. Třetí byla Kanaďanka Alysha Newmanová (456).

Další parádní technickou disciplínou byla dálka mužů. V té se mohl těšit v prvenství a nového halového osobního maxima 823 centimetrů Řek Miltiadis Tentoglou. Přes osm metrů se dostal ještě druhý Ital Lamont Jacobs (805). Naopak o dva centimetry odolala tato hranice Uruguayci Emilianu Lasovi (798).

Na sprinterské rovince byla opět dominantní Polka Ewa Svobodová. Tentokrát finále šedesátky dominovala v novém rekordu mítinku 7.11. Další dvě místa na pomyslných stupních vítězů obsadily v sezónních maximech Nizozemky Dafne Schippersová (7.18) a Jamile Samuelová (7.26).

Zato mužské finálové klání bylo o poznání dramatičtější a o vítězi rozhodovala jediná setina, která hrála ve prospěch Američana Mika Rodgerse, jenž se radoval z primátu v čase 6.57. Druhý Ján Volko si posunul svůj letošní nejlepší výkon na 6.58. Třetí byl další sprinter ze Spojených států Bryce Robinson (6.61).

Opravdu strhující závod byl k vidění na šedesátce překážek mužů. První tři borci vešli do dvou setin. Nejhlubší předklon měl Američan Jarret Eaton, který vyhrál za 7.57. Stejného času dosáhl i druhý Španěl Orlando Ortega. Třetí Kypřan Milan Trajkovič byl jen o setinu pomalejší.

Mužská čtvrtka se tentokrát musela obejít bez vítěze předešlých dvou závodů Pavla Masláka. Neúčasti našeho reprezentanta naplno využil Američan Nathan Strother, když triumfoval za 46.21 a oproti poslednímu mítinku v Toruni si tak o místečko polepšil. Jako druhý finišoval Slovinec Luka Janežič za 46.55. Třetí byl domácí Oscar Husillos (46.71).

Jen jedinému koulaři se podařilo překonat jednadvacetimetrovou hranici. Byl jím v solidní formě závodící Němec David Storl, jenž zvítězil výkonem 21.01. V dalším pořadí ho následovali Poláci. Druhý skončil stříbrný medailista z loňského ME Kondrad Bukowiecki (20.66) a třetí byl jeho krajan Michal Haratyk (19.98).

Nejdelší běžeckou distancí byl závod na 3000 metrů žen. V něm byla nejrychlejší Etiopanka Alemaz Samuelová, která proběhla cílem jako první v čase 8:43.76 před Rumunkou Claudií Boboceovou (8:47.59) a Nizozemkou Maureen Kosterovou (8:48.85).

Své druhé vítězství v rámci letošní World Indoor Tour si připsal na patnáctce Keňan Bethwell Birgen (3:40.17), jenž si v závěrečném finiši poradil s domácí dvojicí Jesus Gomez (3:40.59) a Adel Mechaal (3:40.53).

Ženskou patnáctistovku ovládla Polka Sofia Ennaouiová, které časomíra ukázala 4:08.31. Necelé dvě vteřiny ztratila na vítězku druhá Italka Ciara Mageeanová (4:10.12). Třetí doběhla Keňanka Winny Chebetová (4:13.38).

Výčet běžeckých disciplín uzavřeme mužskou osmistovkou. Čtyři okruhy zvládl nejlépe Keňan Cornelius Tuwei v novém osobním maximu 1:47.76. Těsně za ním finišovali Španěl Kevin Lopez (1:48:00) a Polák Mateusz Borkowski (1:48.02).