Škrobáková je stříbrná v NR, Svoboda bronzový

pátek 6. března 2009
Hned dvě medaile vytěžili z prvního dne soutěží na HME čeští překážkáři. Vícebojařka Rosolová skončila desátá, šestice českých závodníků skončila v úvodních kolech.

Fantastický počin předvedla na HME překážkářka Lucie Škrobáková, která ve finále běhu na 60 m př. obsadila druhou příčku ve vynikajícím národním rekordu 7.95 s. Lepší (o 3 setiny) než ona byla pouze vítězná Belgičanka Eline Beringsová, která také přepsala národní statistiky. Bronz si za 7.97 odveze halová mistryně světa z Moskvy Derval Ó Rourkeová z Irska.

čeští medailisté se svými trenéry Jílkovou (Škrobáková) a Svobodou (Svoboda), foto: K. Farská

Vzápětí přidal další medailový úspěch do české kolekce Petr Svoboda, který ve finále mužských překážek doběhl třetí v čase 7.61. Zlato získal Francouz Ladji Doucouré, stříbro Holanďan Gregory Sedoc. Oba ve shodném čase 7.55, tedy v tomtéž, ve kterém dříve vyhrál Svoboda své semifinále.

"Je to famózní výsledek. Jsem spokojen. Škoda Peťana, věřil jsem že vyhraje, ale je to vynikající úspěch a hlavně, že přežil", zhodnotil s úsměvem vystoupení bronzového medailisty šéftrenér Václav Fišer. K úspěchu Lucie Škrobákové pak šťastně dodal: "To je sen..."

Vícebojařka Denisa Rosolová obsadila v pětiboji desátou příčku. V soutěži předváděla takový svůj standard, jak sama prohlásila. Přeloženo do řeči čísel to znamenalo 8.35 na překážkách, 1.74 ve výšce a 11.74 v kouli.  V dálce nastal očekávaný posun nahoru, přestože má Denisa na víc než na předvedených 627 cm.  Závěrečná půlka za 2:18.18 uzavřela její bodový součet na letošním maximu 4379 b. "Jsem spokojená, protože jsem poprvé na velké akci dokončila víceboj. A hlavně mi vydrželo zdraví. V závěrečné osmistovce mi docházely síly, cítila jsem se na lepší výsledek, ovšem předvedla jsem svůj průměr, ale ani ostatní nepředváděly zázraky." S přehledem vyhrála Ruska Anna Bogdanovová, která si v soutěži vytvořila dva OR a jeden vyrovnala. Po zisku 4761 měla  na druhou v pořadí, Holanďanku Jolandu Kaizerovou, náskok 117 bodů. Třetí příčku obsadila s 4618 b Francouzka Antoinette Nana Djimouová.

Běžkyně Dana Šatrová neprošla do semifinále běhu na 800 m. Po času 2:05.47 jí k postupu chybělo 16 setin. Skončí na celkovém 13. místě.
Každá série jednou končí, říká otřepané sportovní pořekadlo. Tentokrát dopadlo na výškaře Jaroslava Bábu, kteý dosud na žádné velké akci nezůstal v kvalifikaci. Nyní to již neplatí. S výkonem 217 cm se do finále nepodívá. "Nevím, co se stalo, asi jsem se nepotkal s formou, přitom jsem se cítil dobře. O kvalifikaci jsem vlastně ani moc nepřemýšlel, počítal jsem automaticky, že do finále projdu. Vůbec nevim, co jsem na těch 222 cm udělal, co se stalo. Zpětně si uvědomuji, jaké chyby tam byly, ale teď už je pozdě. Jak rád bych měl ještě jeden pokus! Ale nedá se nic dělat, musím se otřepat a koukat do budoucnosti," říkal Bába.
Kolaps postihl Marcelu Lustigovou v běhu na 1500 m. Závod sice dokončila, ale v čase daleko za jejími možnostmi (4:39) a z dráhy ji odvedli doktoři a nakonec ji odnesli na nosítkách.  "Podle vyjádření závodnice si od poloviny tratě v podstatě nic nenapamatovala a měla dechové potíže, které nakonec skončily kolapsem. Nyní je již stabilizovaná, budeme dále monitorovat životní funkce. Ale Marcela se zdá již celkem v pořádku. Svoji roli zahrála určitě psychika spojená se stresem z první velké akce," řekl k tomu lékař výpravy Petr Sikora.
Ani tyčkařka Jiřina Ptáčníková se do dalších bojů nepodívá. V kvalifikaci své soutěže sice zvládla 425 cm na první pokus, výše však již úspěšná nebyla a finále jí uniklo.  "Bylo to na mě příliš dlouhé. Mezi pokusy byly tři čtvrtě hodiny. Nedělám z toho žádnou tragédii, ale samozřejmě spokojená být nemůžu, beru to jako takový krůček do budoucnosti. Je to zkušenost."

V dobrém nebude na Turín vzpomínat ani trojskokanka Martina Šestáková. Stejně jako na loňských olympijských hrách v Pekingu se jsou v jejím zápise tři křížky a s poznámkou NM se ocitla mimo pořadí. Větší radost udělala Slovákům Dana Velďáková, která se s výkonem 14.13 kvalifikovala jako čtvrtá do finále. Nejlepší v kvalifikaci byla Slovinka Šestaková (14.52).
Už dopoledne se soutěžemi rozloučil čtvrtkař Petr Szetei.

Jedinou finálovou disciplínou, kde jsme neměli zastoupenbí, byla dnes koule žen, kde se halovou mistryní Evropy stala Němka Petra Lammertová, která hned v první sérii předvedla světový výkon roku 19.66 m .
Závěr však byl velmi dramatický, neboť v poslední sérii vehementně zaútočila její krajanka a vítězka kvalifikace Denise Hinrichsová. Nakonec jí ke zlatu chyběly pouhé 3 cm, 19.63 je alespoň výrazné zlepšení osobního rekordu. Rumunka Heltneová zaostala na třetím místě téměř o metr zpět.