přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. ledna 2003, 16:19

Skokanský mítink v Cottbusu

Halový mítink v německém Cottbusu byl první prověrkou českých reprezentantů ve skoku o tyči Adama Ptáčka a Štěpána Janáčka.


V silně obsazeném závodě startovali čtyři závodníci z elitní šestice evropského šampionátu v Mnichově. Prim hráli domácí reprezentanti, kteří obsadili první čtyři příčky. Poměrně překvapivý vítěz Otto se jako jediný dostal přes 570 cm. Čeští reprezentanti Ptáček a Janáček prokázali hned ve svém úvodním závodě halové sezony dobrou formu a pátým a šestým místem si prohodili umístění z loňského ME v Mnichově.

Štěpán Janáček skákal výborně už při rozcvičování a v samotném závodě všechny laťky až do výšky 550 cm zdolal na první pokus.


Na 550 cm však skončil a v konečném účtování se dělil o šestou příčku s hvězdou německé tyčky Timem Lobingerem. Český rekordman Adam Ptáček překonal 560 cm hned prvním pokusem a nadějné byly i ataky limitu pro účast na HMS v Birminghamu. Napodruhé o laťku ve výšce 570 cm jen těsně zavadil a na neúspěchu při třetím pokusu se částečně podepsaly rozhodčí, kteří před Ptáčkovým skokem dlouhou dobu upravovali laťku a vyvedli tak českého reprezentanta z koncentrace. Ptáček 570 cm nezdolal a celkově se umístil na 5. příčce.

Dalším závodem pro české reprezentanty Ptáčka a Janáčka bude už v pátek 31. ledna mítink v Erfurtu. Tam se představí také halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková. Tyčkařský limit pro účast na HMS v Birminghamu má hodnotu 570 cm v mužské kategorii a 440 cm do závodu žen.

Kromě mužské tyčky se v Cottbusu uskutečnila také soutěž žen ve skoku do výšky, kde české závodnice výrazně promluvily do konečného pořadí. Iva Straková a Zuzana Hlavoňová obsadili druhou a třetí příčku za solidních 188 cm. Straková skákala všechny výšky na první pokus a 191 cm jen lehce shodila. Hlavoňová, která v posledních dvou letech absolvovala minimum významných závodů, doplatila na zhruba půlhodinové přerušení soutěže, po němž už nenašla optimální pohodu. Jablonecká výškařka Inge Janků prožívá výkonostní útlum. Po ne příliš vydařených závodech v Hustopečích a v Jablonci skončila v Cottbusu výkonem 180 cm šestá.

Z výsledků halového mítinku Cottbus (Německo), 29.ledna:

MUŽI
Tyč – 1. Otto 570, 2. Blom a Stolle 560, 4. Börgeling (všichni Něm.) 560, 5. PTÁČEK 560, 6. JANÁČEK a Lobinger (Něm.) 550, 8. Harvey (USA) 540, 9. Jegorov (Kaz.) 540, 10. Buckfield (Brit.) 540, 11. Spiegelburg (Něm.) 520

ŽENY
Výška – 1. Jefimenková (Kirgiz.) 191, 2. STRAKOVÁ 188, 3. HLAVOŇOVÁ 188…6. JANKŮ 180

Tomáš Klement

Vytisknout