přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2013, 11:53

Silné zálohy vyrazily dobýt Moskvu

Česká výprava na světový šampionát se brzy zkompletuje. Doplní ji pětice dobrovolných „opozdilců“, jejichž disciplíny přijdou na řadu až v druhé polovině soutěžního programu. Patří mezi ně oštěpař Veselý, překážkářka Škrobáková, kladivářka Králová a duo koulařů Prášil a Stašek, kteří ráno odletěli do místa dění.

Boje 14. mistrovství světa hoří na stadionu v Lužnikách už od soboty, ne všem však vyhovuje čekat na své závody ve vyhrocené atmosféře v dějišti šampionátu. A tak nejsou pozdější přílety do místa činu ničím výjimečným.

Mezi těmi, kdo využili této možnosti, je i Vítězslav Veselý, který bývá z pozice lídra seriálu Diamantové ligy a tabulkově druhého muže na světě řazen mezi největší medailové naděje českého týmu. Jenže svěřence Jana Železného trápí v posledních dnech koleno, které si dokonce vyžádalo zákrok v podobě opichu. A hlavně kvůli němu nemohl absolvovat finální přípravu v ideální podobě. „V závodě se dá bolest oblbnout práškama, důležitější je, aby si tělo vzpomnělo na ty správné pohyby. V tomhle ohledu není nejlepší, že jsem relativně dlouho neházel. Včera jsem pár hodů zkusil a pak se začala bolest ozývat, tak jsem  raději přestal,“ prohlásil mistr Evropy z loňských Helsinek. Zároveň však uvedl, že zdravotní komplikace sice nejsou příjemné, ale neznamenají automaticky to, že je vše ztraceno. „Může to dopadnout i dobře a já v to pořád věřím,“ nechal čtvrtý z loňské olympiády zaznít i pozitivnější notu.

Obdobně přitom hovořil i jeho trenér Železný. „Vše se uvidí až v kvalifikaci. Uvidíme, zda bude Víťa schopen správně na pokus naběhnout, nastavit při odhodu přesně, jak má. A také to, zda koleno soutěž „přežije“. Jinak si myslím, že ten tréninkový výpadek nebyl zas tak zásadní, hlavní rozdíl je v tom, že moc nevíme, na čem jsme. Ale to se vydařenou kvalifikací může otočit,“ prohlásila legenda své disciplíny.

Na rozdíl od Veselého víceméně zdravá míří do Moskvy překážkářka Lucie Škrobáková. I ona se však nechá svou formou aktuální překvapit. „Čas mám letos zaběhnutý skvělý, ale v půlce června a poslední měsíc jsem jenom trénovala. Nicméně doufám, že připravená jsem dobře,“ řekla semifinalistka loňské olympiády a halová vicemistryně Evropy z roku 2009.  Jejím cílem pro Moskvu je čas určitě pod 13 vteřin a pokud možno se co nejvíce přiblížit vlastnímu, čtyři roky starému národnímu rekordu, který má hodnotu 12.73. „To bude záležet i na podmínkách. Co jsem tak sledovala, tak zatím sprinterům foukalo spíš proti, ale ne moc. Navíc je tam Mondo, na kterém se mi vždycky běhalo dobře,“ zamýšlela se 31letá svěřenkyně Jakuba Uhra, která míří na své třetí mistrovství světa v kariéře. Na těch předchozích dvou se dokázala dostat do semifinále.

To kladivářka Lucie Králová je ve svých 23 letech podstatně méně zkušenou závodnicí, moskevský šampionát bude její první zkušeností s mistrovstvím světa. Ne tak již s Ruskem, v červenci vybojovala šesté místo na univerziádě v Kazani. „Měla jsem teď možnost házet v Plzni z uzavřené klece, což mi tam dělalo docela problémy. A tréninky se povedly. V jednom z nich se mi dokonce povedlo přehodit sedmdesátku,“ hlásila slibně svěřenkyně bývalé národní rekordmanky Lucie Plašilové (dříve Vrbenské). Pro kvalifikaci si však dává skromnější cíle. „Budu ráda za cokoliv za 66 metrů. Pokud prodám, na co mám, mělo by to vyjít. Ale zase máme k dispozici jen tři pokusy...“uvědomuje se Králová zrádnost rozřazovacího kola.   

Adam Pražák

Vytisknout