přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2014, 11:59

Sérii šampionátů otevře víceboj a mládežnická chůze

Zrekonstruovanou halu Otakara Jandery čeká „mistrovská“ premiéra, když se zde budou rozdělovat republikové medaile ve vícebojích v kategoriích od žactva po dospělé a také chůzi mládeže. 22. ročník vícebojařského MČR proběhne v pražské Stromovce od pátku 7. do neděle 9. února, chodci se představí v závěrečný víkendový den.

Muži: adeptem titulu Lukáš

Hlavní sedmibojařská soutěž se bude muset obejít bez loňského šampiona Helceleta, který chyběl už při mezistátním utkání, stejně jako před rokem bronzový Nejedlý. Roli favorita tak jednoznačně plní Marek Lukáš z Dukly Praha (na foto z MČR 2013), který má příležitost povýšit předešlé stříbro na zlato. „Přiznávám, že mě víc baví desetiboj, je tam přeci jen můj oblíbený oštěp. Ale to neznamená, že halu neberu vážně,“ uvedl osmý z loňského ME do 22 let v Tampere. „O víkendu chci zaútočit na celkový osobní rekord, případně i nějaký ten dílčí,“ říká Lukáš, který předminulý víkend v Shefieldu po 5501 za svým maximem zaostal o 89 bodů. „Nic jsem nepokazil, ale ani nic nevyniklo,“ uvědomuje si svěřenec Rudolfa Černého rezervy výkonu při MU a věří, že zlepšení nic nebrání, neboť je zdravotně fit.

A kdo jsou za Lukášem adepti na zbylé medaile? „Papírově“ by o stříbro měli bojovat Pavel Baar, další z reprezentantů při mezistátku v barvách Litomyšle má osobní rekord 5580 bodů (předloni zvládl 5423, letos 5116) a Kajetán Čásenský z pražské Slavie (OR z loňska 5191, letos 4902). V případě jejich zaváhání pak půjde o velmi otevřený souboj o stupně vítězů.

Ženy: favoritkou Severová

Především zdravotní potíže, ale i priority směrem k hlavní sezoně vyloučily start trojice Klučinová, Galertová, Cachová, která stála před rokem při republikovém mistrovství na pódiu. Roli týmové jedničky po zraněné Galertové převzala v Sheffieldu se ctí Nela Severová (na foto z HMČR 2012) a ve Stromovce bude svěřenkyně Jana Kucharčíka z pražského USK hlavní adeptkou na zlato. Specialistka na výšku absolvovala při MU teprve svůj třetí pětiboj a nelze vyloučit, že opět vylepší svůj osobní rekord 3914 bodů.

Velmi zajímavý však může být souboj o stříbro. Podle minulé sezony by na něj měla aspirovat oddílová kolegyně Severové Aneta Komrsková, neboť při MČR složila osobní rekord 3773 bodů, letos však zatím absolvovala pouze tři dílčí starty. Více jich má na svém kontě šumperská ­Pavlína Březinová, ale ani ona zatím nezkompletovala žádný pětiboj; v posledních dvou letech juniorská šampionka vloni složila i své maximum 3694 b. Nejvýše má z této trojice osobák Alexandra Mužíková (dříve Princová) z pražské Slavie, nutno však podotknout, že výkon 3850 platí už šest let; letos složila v Sheffieldu 3599, vloni při domácím mistrovství 3711.

SýkoraMládež: reprezentanti i rekordmani

Stojí za to upozornit i na dění v kategoriích do 15, 17 a 19 let. Mezi nejmladšími můžeme být právem zvědavi na Janu Novotnou (JAC Brno), která již před rokem zaznamenala obří vylepšení žákovského rekordu na 3703 bodů; teď tedy může svůj nynější náskok 214 b na bývalou držitelku Barboru Špotákovou ještě navýšit.

Soutěže dorostu zase nabídnou žákovské rekordmany nad překážkami Terezu Vokálovou a Dana Bártu; oba Jablonečtí však před rokem (o věkovou kategorii níž) bodovali i ve víceboji, bronzem, resp. zlatem. Snadné to však mít nebudou, zvláště pak Vokálová, které se postaví kupříkladu Tereza Semecká (venku držitelka rekordu na 200 m př. žákyň) či Michaela Hrubá (obdobně ve výšce), ale také obhájkyně titulu Barbora Zatloukalová.

V juniorkách si zopakují souboj Michaela Broumová a Tereza Vytlačilová, při loňském šampionátu vyzněl duel pro prvně jmenovanou a letos Broumová i reprezentovala při mezistátku v dospělém týmu. Rozdílem třídy je zvyklý porážet své vrstevníky junior Jiří Sýkora (na foto z HMČR 2013), z dorostu mu letos přibyl Jan Doležal, medailista z MS v Doněck by mohl favorita potrápit, přestože jejich souboj při MU v Sheffieldu (v mužském rozsahu) vyzněl jasně pro Sýkoru.

Program a statistiky

Všechny tři dny šampionátu zahajují mládežnické kategorie: v pátek začnou v 11 hodin žákyně 60 m př., sobotní program, v němž je naplánován i pětiboj žen (11:30-18:00) a první část sedmiboje mužů (začátek v poledne), otevřou v 10 h dorostenci hladkou šedesátkou. Stejná kategorie odstartuje i neděli, a to v 9:30 nad překážkami, soutěž mužů vyvrcholí kilometrem po páté hodině odpolední.

Sobotní program ozvláštní vložený závod tyčkařů; rozběhne se v 17 hodin a nastoupí do něj borci, kteří si troufnou na základní výšku 5 metrů. Třetí den šampionátu pak v průběhu tyčkařského „maratonu“ ve víceboji proběhne také republikové mistrovství v chůzi mládeže.

Medailově nejúspěšnějším účastníkem vícebojařského šampionátu je Jana Klečková, která má na svém kontě půltucet titulů a k tomu dvě druhá místa. O jedno zlato i stříbro méně, tedy 5 a 1, nasbírala Jana Korešová, jinak také autorka nejkvalitnějšího výkonu v historii šampionátu – 4321 bodů. Mezi muži vlastní nejhodnotnější i nejpočetnější kolekci Roman Šebrle, čítá čtyři zlaté a jeden bronzovou. Stejně jako on stanul na stupních vítězů pětkrát i Kamil Damašek, na tom nejvyšším ovšem „jen“ dvakrát, s bilancí 2-2-1. Vedle Damaška se podařilo vyhrát dvakrát dalším čtyřem kolegům, mezi nimi i rekordmanovi šampionátu s 6211 body Tomáši Dvořákovi.

Časový pořad třídenního mistrovství a další informace naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout