přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. prosince 2010, 17:16

Šebrle, Železný a Špotáková mezi sportovní elitou uplynulého desetiletí

V nejlepší desítce ankety Lidových novin získala atletika nejpočetnější zastoupení ze všech sportů. Hlasující veřejnost ocenila desetibojaře Šebrleho a oštěpařské duo Železný-Špotáková.

Jednoznačně zvítězil hokejista Jaromír Jágr, jemuž dala ve finálovém kole hlas téměř třetina těch, kteří se na webu lidovky.cz ankety zúčastnili (32.4 %). O polovinu hlasů méně obdržela rychlobruslařka Martina Sáblíková (17.7 %), posledním, kdo překročil desetiprocentní hranici byl desetibojař Roman Šebrle s 11.4 %. Za fotbalistou Nedvědem skončil pátý Jan Železný (8.5 %), desítku uzavírá jeho oštěpařská „následovnice“ Barbora Špotáková (1.6 %).


Šebrle skončil nejvýše z atletů třetí - foto z HMS 2010: www.graf.cz

Atletika sice nedosáhla na prvenství, ale jako jediná se může pochlubit hned trojicí mezi elitou. Garantované místo v „top ten“ měla přitom jen jedno, stejným způsobem sem pronikl v první fázi ankety i zástupce fotbalu, hokeje, lyžování, kolektivních a ostatních sportů. Zbylá čtveřice se vybrala už napříč disciplínami, více než jedním reprezentantem se tak mohou pochlubit už jen lyžaři.

Vícebojař Roman Šebrle zvládl v období 2001-2010 takřka neuvěřitelné: dosud platný světový rekord v desetiboji (2001) i evropský v sedmiboji (2004) a dále devět titulů, jeden z olympiády 2004 a mistrovství světa 2007, po dvou z evropského šampionátu i halového MS a tři z HME. Spolu se dvěma stříbrnými a třemi bronzovými úspěchy napočítáme úhrnem čtrnáct medailí.

Oštěpař Jan Železný zažil v porovnání s třemi olympijskými zlaty v devadesátých letech spíše „dozvuky“ kariéry. Ony uvozovky jsou na místě, stihl ještě titul mistra světa 2001 a jedno čtvrté místo tamtéž, k tomu bronz na ME 2006 a širší finále na svých posledních OH 2004.

S koncem závodění Železného se kryje nástup Barbory Špotákové, jež od roku 2006 stačila získat olympijské i světové zlato, z ME a MS pak ještě po jednom stříbru. Od životní sezony 2008 je i světovou rekordmankou, letos udržela medailovou šňůru na páté vrcholné akci bronzem v Barceloně.

Sportovec desetiletí podle hlasování veřejnosti v anketě Lidových novin
1. Jaromír Jágr 32.4 % (hokej)
2. Martina Sáblíková 17.7 % (rychlobruslení)
3. Roman Šebrle 11.4 % (atletika)
4. Pavel Nedvěd 9.0 % (fotbal)
5. Jan Železný 8.5 % (atletika)
6. Kateřina Neumannová 6.5 % (lyžování)
7. Josef Váňa 6.0 % (dostihy)
8. Hana Horáková 4.7 % (basketbal)
9. Lukáš Bauer 2.1 % (lyžování)
10. Barbora Špotáková 1.6 % (atletika)

Michal Procházka

Vytisknout