přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2011, 12:11

Šebrle vyzve omladinu

Poprvé od roku 1998 se na mistrovství ČR ve vícebojích objeví domácí ikona disciplíny. Evropský rekordman má o tomto víkendu poslední šanci nominovat se na březnové halové ME, pro mladší soupeře bude výzvou soupeření s 36letým matadorem.

O tituly se při 18. ročníku MČR vedle dospělých vícebojařů střetnou od pátku 11. do neděle 13. února i všechny mládežnické kategorie, později zavedené žactvo startuje letos popáté.

Po třinácti letech
Důvod návratu Romana Šebrleho na domácí šampionát je vcelku prozaický: snaha nominovat se do Paříže, kam vede cesta pro šestinásobného účastníka a trojnásobného vítěze HME pouze na základě výsledků v halové sezoně. V létě totiž žádný desetiboj nedokončil. To pochopitelně svěřenec Dalibora Kupky ví a své úsilí zaměřil na sedmiboj v solidní konkurenci minulý víkend.


Při loňském halovém MS - foto: www.graf.cz

Jenže už nyní je jasné, že výsledek 5848 bodů z Tallinnu Šebrlemu nestačí, soupeři jej z pětičlenné listiny kandidátů Paříže vyšachovali. Na zkušeného borce čeká nelehká situace, jednak se musí srovnat s krátkou, méně než týdenní regenerací, a také se na něj těší poměrně početné pole mladších soupeřů. „Bude to hodně zajímavá soutěž,“ pokyvuje hlavou šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák, sám bývalý vynikající vícebojař a držitel rekordu republikového šampionátu 6211 bodů.

Hlavním Šebrleho vyzyvatelem by měl být Adam Sebastian Helcelet. „Soupeření s Romanem neřeším, protože by mě to svazovalo. Jdu ale na republiku s tím, že chci vyhrát,“ prohlásil účastník juniorských šampionátů v Novém Sadu (2009) i Monctonu (2010), který v sezoně nasbíral v lepším ze svých vyrovnaných sedmibojů 5784 bodů. „To neberu jako svůj maximální výkon, cítím, že forma přichází až teď. Věřím si na 5900,“ dodal sebevědomě teprve 19letý mladík, který však nepodceňuje své soupeře: „Počítám, že takový Adam Nejedlý se hodně zvedne,“ připomněl šampiona z MČR 2009 a loni stříbrného kolegu ze skupiny Tomáše Dvořáka.

Na startovní listině ale nechybí ani obhájce titulu Pavel Baar nebo další medailisté z minulých let – mistr republiky 2008 David Sazima a jeho tehdejší tréninkový parťák František Staněk, který předloni dokázal Sazimu předčít ve vyrovnané bitvě o stříbro. Ve výčtu adeptů na nejvyšší příčky by určitě neměl chybět ani Adam Pašiak, jenž víceboj vcelku úspěšně kombinuje s tyčkou. A právě specialisté tyčkaři tu a tam zkoušejí poměřit síly s vícebojaři, zvlášť v hale, kde nejsou dlouhé hody.

O víkendu se tak na své všestranné základy hodlá rozvzpomenout Jan Kudlička. „Beru to jako zpestření, tři roky jsem víceboj nešel. Určitě se ale budu snažit udělat slušný výsledek, všechny disciplíny jsem si zkoušel,“ říkal s úsměvem svěřenec Boleslava Patery s odkazem na svůj, dosud platný český juniorský rekord 5761 bodů z roku 2007. „Pokud to bude nějak kolem něj, budu spokojený. A chtěl bych zkusit splnit limit v tyči – i když někdo říká, že šestá disciplína je problém, já mám zkušenost, že to jde docela dobře,“ uvedl 22letý atlet, který už se prý těší i na Šebrleho start. „S Romanem se pošťuchujeme, ale celkově si myslím, že to vypadá na nejsilnější mistrovství za poslední roky,“ shrnul Kudlička výstižně závod, který odstartuje v sobotu v pravé poledne a vyvrcholí v neděli po páté hodině odpolední.

Souboj Klučinové s Cachovou
V ostrém protikladu k nabité mužské kategorii tak trochu bledne ženská soutěž. Především chybí vládkyně posledních třech ročníků Jana Korešová, kterou vyřadily zdravotní potíže, a startovat nebude ani Zuzana Hejnová, která se blýskla při mezistátním utkání výkonem 4406 bodů, jenž by jí mohl zajistit i start v Paříži v pětiboji – Hejnová o víkendu startuje na čtvrtce.

Roli hlavní favoritky tak bude plnit loni stříbrná Eliška Klučinová, ačkoli halový pětiboj jí sedí méně než venkovní sedmiboj, v němž spoludrží český rekord. Kromě toho také nebyla svěřenkyně Martiny Blažkové fit v přípravě a tak může dojít i na zajímavý souboj s úspěšnou mládežnickou reprezentantkou Kateřinou Cachovou. O bronz by si to – při absenci majitelky tohoto kovu z loňska Hany Kavínové – papírově měly rozdat loňská juniorská šampionka v pětiboji Kateřina Vodová a stříbrná medailistka z venkovního MČR Jitka Moudrá. Jak vše dopadne, se dozvíme v sobotu, první startovní výstřel pro pětibojařky padne v půl dvanácté, poslední pak v šest hodin odpoledne.

Šampionát rozjedou po všechny tři dny mládežnické kategorie: v pátek od 11 hodin, v sobotu pak ještě o hodinu dříve. V neděli, kdy program MČR začíná v 9:30, se v průběhu poledního tyčkařského programu dorostenců a juniorů uskuteční republikové mistrovství chodecké mládeže.

Ze statistik
Nejúspěšnější atletkou (i atletem) v historii vícebojařského šampionátu je Jana Klečková, která má na svém kontě půltucet titulů a k tomu dvě stříbra. Mezi muži vlastní nejcennější i nejpočetnější sbírku Kamil Damašek, čítá dvě zlaté i stříbrné, jeden bronz. Další čtyři vícebojaři dokázali dvakrát stanout na nejvyšším stupni. Rekordy drží v sedmiboji Tomáš Dvořák (6211 bodů) a pětiboji Jana Korešová (4321 b), která se může pochlubit i nejlepší bilancí z aktivních atletů, vedle třech zlatých má ve sbírce i jedno stříbro.

Časový pořad třídenního mistrovství a další informace naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout