Šebrle čtráctý, Rosolová před branami finále, Bolt diskvalifikován

neděle 28. srpna 2011
Večerní blok druhého soutěžního dne mistrovství světa byl nabitý událostmi. Z českého pohledu výsledky Šebrleho a Rosolové, šokem pro miliony fanoušků byla diskvalifikace Bolta, který ulil start stovky.

Roman Šebrle dokončil svoji osmý desetiboj na světovém šampionátu součtem 8069 b, za který si vysloužil čtrnáctou příčku za benjamínkem soutěže, Belgičanem Van der Plaetsenem, jenž dosáhl stejného součtu. Původně bylo jejich umístění uvedeno jako shodné, byla to však chyba počítačového algoritmu. Pravidla, jak je cituje statistik a rozhodčí Milan Urban, hovoří jasně: "Při stejném počtu bodů získává lepší umístění závodník, který získal ve větším počtu disciplin lepší výkon než závodník či závodníci se stejným celkovým bodovým ziskem. Pokud rovnost trvá i nadále, získává lepší umístění závodník, který získá nejvyšší počet bodů v kterékoliv disciplině a pokud rovnost trvá i nadále, získává lepší umístění závodník, který získal nevyšší počet bodů v další disciplině atd." K tomu Urban dodává: "To v podstatě vylučuje remízu na kterékoli pozici. A protože má Šebrle jen 4 discipliny lepší než Van der Plaetsen (ten má lepších 6), je tedy na 14. místě."

Ten své snažení završil velkým bojem v závěrečné patnáctistovce, jíž dokončil v čase 4:56.50. "Je to zvláštní. Všichni mi tvrdili, že s přibývajícím věkem ji budu běhat stále lépe a opak je přitom pravdou. Snažil jsem se, co to šlo, ale tuhnul jsem. Jen se tím potvrdilo, co jsem věděl již od patnáctistovky, a sice že nemám formu," hodnotil světový rekordman, přičemž v hlavě měl čerstvý zážitek  z finále stovky, která se běžela krátce po skončení desetiboje a kde málem zvítězil pětatřicetiletý Kim Collins. "Ten mě velmi potěšil, je vidět, že i v našem věku to ještě jde," naznačil Šebrle, kam se ubírají jeho myšlenky. "Snad bude příští sezona aspoň o kousek lepší než tato a minulá, a kdyby se náhodou povedla, možná bych konec kariéry ještě o rok odložil," dodal šestatřicetiletý svěřenec Dalibora Kupky.

Zlato v desetiboji získal s přehledem obhájce titulu Američan Hardee, ovšem nikterak závratným ziskem 8607 b. O stříbro zabojoval jeho krajan Eaton, který dokázal v patnáctistovce smazat náskok Kubánce Suáreze, když jej výkonem 4:18.97 předčil o více než pět vteřin.

Boltova DQ
Když už jsme výše nakousli onu stovku, sluší se dopovědět. Zde se totiž urodil výsledek, který mnohé šokoval. Postaral se o to hvězdný Bolt, jenž vystartoval z bloků ještě před startovním výstřelem a byl proto diskvalifikován. Jenom se tak završil prazvláštní vývoj okolo této disciplíny, v níž jeden favorit za druhým postupně odpadávali ze startovní listiny.

Nastalé situace nejvíce využil další Jamajčan Blake, který si doběhl pro zlato v čase 9.92 (-1.4). Druhý byl Američan Dix (10.08) a třetí již zmiňovaný Collins ze Svatého Kryštofa (10.09), který skvěle vystartoval a ještě na šedesátce suverénně vedl. Desetinu za bronzem si pro čtvrté místo dosprintoval mistr Evropy Lemaitre.

Před branami finále
Pro čtvrtkařku Denisu Rosolovou skončila cesta individuálním závodem v semifinále, kde obsadila šesté místo, když zaběhla obdobný čas (52.53) jako den předtím v rozběhu. „V rozcvičování jsem se cítila dobře, i první dvoustovku jsem na své poměry rozeběhla rychle, ale pak mi prostě došlo. Kam zmizela forma, kterou jsem měla, to netuším, když mi to řeknete, budu ráda,“ vyzvala přítomné novináře halová mistryně Evropy z letošní Paříže, která v celkovém hodnocení disciplíny obsadí dvacátou příčku.

Její výkony v Tegu prý neovlivnila ani tak nervozita, jako spíše nějaký zdravotní problém. „Možná se v těle něco stalo, až přijedeme do Prahy, uděláme vyšetření, abychom to zjistili,“ doplnila Rosolová, která se nyní chce zaměřit na příští rok a olympijské hry. „To je mnohem důležitější soutěž,“ myslí si svěřenkyně Martiny Blažkové.

Na světovém šampionátu ji ještě čeká štafeta na 4 x 400 m. „Tu jsme původně chtěly běžet o hodně rychleji, ale snad se přiblížíme aspoň času, který jsme předvedly ve Stockholmu. Štafeta je týmový sport a vždycky se tam běhá trochu jinak,“ dodala Rosolová, která chce také fandit z plných sil své spolubydlící a běžkyni na 400 m př. Zuzaně Hejnové, aby to natřela všem „černým i bílým“.

Zlato, stříbro, bronz
Zatímco čtvrtkařky teprve vybíraly oktet těch nejlepších, jiné disciplíny se již uzavřely. Dnes večer k nim přibyla třeba dálka žen, kterou díky prvnímu pokusu do vzdálenosti 682 cm vyhrála Američanka Reesová. O své prvenství se však strachovala až do konce, neboť zatímco ona kupila již jen křížky za nezdařené skoky, soupeřky se zle přibližovaly. Nejvíce Ruska Kučerenková, která v druhé polovině soutěže hned dvakrát dolétla do vzdálenosti 677 cm. Skok o centimetr kratší v poslední sérii rozradostnil mistryni Evropy Radevičovou z Lotyšska, neboť jí zařídil těsný bronz před Běloruskou Mirončukovou-Ivanovovou.

Na desítce se očekávalo, nakolik se vyvede comback slavnému Etiopanu Bekelovi, který v poslední době laboroval s dlouhodobým zraněním. Zřejmě se však do optimální formy ještě nedostal, neboť ze závodu předčasně odstoupil. Vyhrál Etiopan Jeilan, který zachytil drtivý nástup Brita Faraha (poslední čtvrtka za 53.36) a v závěru jej ještě přesprintoval. Zvítězil v čase 27:13.81. Třetí byl další z Etiopanů, Merga

Soutěž diskařek ovládla Číňanka Li, a to díky výkonu z druhé série 66.52. O 55 cm zpět zůstala Němka Mülerová. Bronz brala v relativně těsném závěsu Kubánka Barriosová, odstup dalších vrhaček už byl výraznější. Obhájkyně titulu, Australanka Samuelsová, skončila až desátá.