SAP do Tábora a Šumperku

středa 13. října 2021
V pražském Edenu proběhlo republikové finále 39. ročníku Středoškolského poháru. Ze zisku trofeje se mohli radovat studenti ze SPŠ v Táboře a atletky z Gymnázia Šumperk.

Středoškolský atletický pohár se konal po roční odmlce zaviněné koronavirovou krizí. Jeho 39. ročník se tak uskutečnil až letos a po dvou halových vydáních, se republikové finále této soutěže vrátilo opět na venkovní stadion a do svého dříve tradičního termínu konání, tedy na první polovinu října. Atletky a atlety tak provázelo chladné počasí, které příliš nenahrávalo kvalitním výkonům. O to větší však bylo nasazení všech soutěžících.

Do finálového klání nastoupilo osm chlapeckých a šest dívčích výběrů. V soutěži dorostenců a juniorů triumfovali atleti ze SPŠ v Táboře, kteří posbírali celkem 9716 bodů. Táborští vyhráli hned tři individuální disciplíny. Výškař Ondřej Vojta nenašel přemožitele ve výškařském sektoru, když jako jediný překonal 189 centimetrů. Na patnáctistovce jasně dominoval v čase 4:16.24 Jakub Homola a v koulařském kruhu byl nejlepší vrhem na 16.88 Marek Marvan, kterého navíc druhým místem podpořil jeho týmový kolega Vít Kotrba (16.29). Další obsazení stupňů vítězů obstarali atleti z poděbradského gymnázia se ziskem 8459 bodů a reprezentanti gymnázia v Břeclavi s 8416 body.

Mezi dívkami kralovaly atletky z šumperského gymnázia, jejichž bodový součet činil 8855 bodů a oproti poslednímu finále v roce 2019 si o dvě příčky polepšily. Jednou z hlavních strůjkyň jejich vítězství byla Klára Dobešová, která vyhrála výšku (157) a dvoustovku (26.53). Dvojnásobné individuální prvenství si připsala také břeclavská Jana Piškulová. Ta byla nejrychlejší na šedesátce (8.02) i osmistovce (2:21.69). Měla tak lví podíl na zisku stříbra pro svůj tým. Právě gymnázium z města, které v minulosti pravidelně republikové finále hostilo, obsadilo tuto pozici se ziskem 8386 bodů. Bronz vybojovaly studentky z pražského Gymnázia Nad Štolou za 8346 bodů.

Mladí atleti a atletky závodili také pod dohledem a za podpory českého koulařského rekordmana a úřadujícího halového mistra Evropy Tomáše Staňka, který byl patronem minulého vydání Středoškolského atletického poháru. Po skončení soutěží pak proběhla s Tomášem autogramiáda.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková