přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2014, 18:48

Šampionkou ve vícebojích je Severová

Suverénní vítězkou ženské kategorie MČR ve vícebojích se stala Nela Severová, mezi muži průběžně vede Marek Lukáš. Jiří Sýkora bude útočit na juniorský rekord.

„Snad už mohu říci, že jsem vícebojařka,“ prohlásila Nela Severová, když si vyslechla svůj konečný součet. Své maximum z lednového mezistátního utkání dokázala svěřenkyně Jana Kucharčíka v pražské hale Otakara Jandery navýšit o bezmála dvě stě bodů na 4103 b a dostala se tak do top ten historie šampionátu. „Potěšila mě pochopitelně především výška, v níž jsem poprvé od svých devatenácti znovu skočila přes 180 cm,“ řekla na adresu disciplíny, která tak trochu zůstává její specializací. „Myslím, že mám dostatek soudnosti na to, abych v létě víceboj s dvoustovkou a oštěpem nešla, takže budu pilovat výšku,“ dodala 26letá závodnice USK Praha, která nejbližší ze soupeřek překonala o 474 b. Stříbro získala loňská juniorka Pavlína Březinová ze Šumperka, ziskem 3629 b o 36 b předčila Alexandru Mužíkovou ze Slávie, jež brala bronz. Čtvrtá byla se 100bodovým odstupem Aneta Komrsková z USK Praha, jen o 5 b méně získala Nikola Pařilová z JAC Brno.

Mezi muži je po čtyřech disciplínách sedmiboje na čele favorizovaný Marek Lukáš z Dukly Praha, který přenocuje se 3127 b na kontě. V závěsu 37 b za ním je šampion z roku 2010 Pavel Baar z Litomyšli, třetí Ondřej Hunčovský ze Slávie už ztrácí bodů 260.

Velmi nadějně s ohledem na juniorský národní rekord rozjel svůj víceboj Jiří Sýkora z Třebíče, když oproti dosavadnímu maximu nasbíral po výkonech 7.01 (60 m), 7.42 (dálka), 15.20 (koule) a 2.05 (výška) po prvním dnu k dobru na sedm let starý rekord Jana Kudličky více než dvě stě bodů. Ještě ho však čeká přetěžká mise, neboť Kudlička tehdy skočil druhý den o tyči 530 cm, což je výrazně nad dosavadní Sýkorovou výkonností v této disciplíně. „O rekord se ale určitě pokusit chci, zatím jsem všechny disciplíny absolvoval lépe, než jsem čekal,“ prohlásil Sýkora, který přespí se ziskem 3446 b. Jeho náskok na soupeře je obří. Průběžně druhý, bronzový z loňského MS do 17 let Jan Doležal z Hradce Králové, na něj ztrácí 436 b, třetí příčka zatím patří Davidu Hájkovi (2821) z Havířova.

Juniorky bojovaly o titul doslova do posledních metrů. Před závěrečnou osmistovkou dělily Michaelu Broumovou z Nového Města nad Metují a Terezu Vytlačilovou z Poličky pouhé 3 body a obě též vbíhaly do závěrečné rovinky bok po boku. V posledních metrech ze sebe více sil vydolovala Vytlačilová a loňské stříbro tak povýšila na zlatou medaili. Ziskem 3752 porazila Broumovou o 18 b. S bezpečným odstupem z obou stran si pro bronz doběhla Kateřina Klailová ze ŠKODY Plzeň.

Nejlepším kilometrem z celého startovního pole (2:48.95) podtrhl svůj žákovský titul liberecký Jan Trafina, který se jako jediný, zato dosti výrazně přehoupl přes čtyřtisícovou bodovou hranici. Získal 4278 b a stříbrného Adama Pekárka ze Slavie předčil o 286 b. Bronz si za zisk 3909 b odvezl Vojtěch Adamec ze ŠAK při ZŠ Benešovo náměstí v Pardubicích.

Už v pátek posunula Jana Novotná z JAC Brno hranici národního rekordu v pětiboji žákyň. V soutěži vyhrála všechny dílčí disciplíny vyjma osmistovky a své vlastní maximum z loňského roku vylepšila po výkonu 3853 o 150 b. Druhá skončila s 3550 b Anna Kerbachová ze Spartaku Praha 4, třetí Michaela Gieselová z Olomouce (3281 b).

Také dorostenecká šampionka pochází z JAC Brno. Je jí specialistka na výšku Michaela Hrubá, která se i díky své silné disciplíně (1.84) dopočítala na konci 3808 b. O 147 b méně dala dohromady jablonecká Tereza Vokálová a brala stříbro, bronz získala za 3536 b Kateřina Dvořáková z Dukly.

Šampionát zpestřil vložený závod českých elitních tyčkařů. Jan Kudlička v něm opět útočil na národní rekord, i tentokrát však laťka z 582 cm padala. Také Michal Balner musel odložit své oslavy ze splněného kritéria na HMS, jeho dnešním maximem bylo 540 cm.

Výsledky

Adam Pražák, foto: J. Kucharčík

Vytisknout