přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. dubna 2019, 14:32

Samba ozdobil „poločas“ asijského šampionátu

23. ročník asijského šampionátu hostí od neděle do středy Dauhá. Katarská metropole, do které na podzim zavítá i mistrovství světa, viděla za první dva dny několik pozoruhodných výkonů.

Nade všemi vyčnívá počin domácího sprintera Abderrahmana Samby. Druhý nejrychlejší čtvrtkař překážkář historie si podle očekávání podmanil svou disciplínu, učinil tak však ve velkém stylu. Jeden okruh s deseti překážkami zaběhl za 47.51, o více než vteřinu překonal rekord šampionátu, a, jak upozorňují EME News, jde o nejlepší čas historie v měsíci dubnu. Sám Samba zvládl svou hlavní trať rychleji zatím jen pětkrát, výhradně ve své loňské přelomové sezóně. V závodě v Dauhá pak i nejbližším soupeřům nadělil kolem vteřiny a půl, Tchajwanec Chen běžel 48.92, Ind Palliyalil 49.13, oba v osobních rekordech. To Sambovu krajanovi na půlce chybělo k nejlepšímu výkonu této akce šest setin. Abubaker Haydar Abdalla proběhl osmistovku za 1:44.33, i on se však ujal vedení světových tabulek a vylepšil si tím osobní rekord.

Rekordy šampionátu (a výkony roku) padaly i jinde. Číňanka Lü Chuej-chuej podle očekávání ovládla oštěp, když hodila 65.83, její krajanka Wang Čeng pak kladivo s 75.66 m. Patrně největší překvapení dosavadního průběhu přišlo v mužské tyčce, kde si s čínskými a japonskými favority poradil Filipínec Ernest John Obienna (jeho koučem je Vitalij Petrov), který jako jediný zdolal 571 cm, což je národní rekord. 34letý Iránec Ehsan Hadadi asijským diskařům dominuje už dekádu a půl: svou sbírku nejcennějších kovů (počítány šampionáty i hry) v Dauhá zaokrouhlil na deset, navíc přidal i kvalitní výkon – nejlepší v historii akce, 65.95. V oštěpu se prosadil kontinentální rekordman Chao-Tsun Cheng z Tchajwanu díky hodu dlouhému 86.72 m, ovšem i poražený Ind Shivpal Singh s 86.23 (osobní rekord) přehodil dosavadní rekord mistrovství svého krajana Chopry. Olga Safronovová z Kazachstánu ovládla nejkratší sprint žen a 11.17 je rovněž maximum akce. Už v rozběhu se poroučel rekord šampionátu na 4x100 m, zásluhu na překonání času svých předchůdců měl thajský kvartet časem 38.72.

Výsledky

 

Michal Procházka, foto: ČAS

Vytisknout