přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. června 2003, 14:02

Ryba a Klečková kandidáty titulu mistrů ČR

Ve dnech 13.–15. června se ve Staré Boleslavi uskuteční mistrovství České republiky ve vícebojích.

Hlavním favoritem mužského desetiboje bude šestadvacetiletý Jiří Ryba (na snímku). Čtrnáctý muž olympijských her v Sydney se uplynulý víkend zúčastnil vícebojařského mítinku v Arles, který však nedokončil. „Byly tam dost nepříjemný podmínky, foukal silný protivítr. Už první disciplína mi závod znechutila,“ komentuje Ryba okolnosti závodu. Stovku zaběhl za 11,43 a následné tři neplatné pokusy v dálkařském sektoru ho vyřadily z boje o přední umístění a kvalitní výkon. „Po dálce jsem v soutěži pokračoval, ale už jen v tréninkovém tempu,“ uvedl Ryba.Foto: F. Macák


Své účinkování v Arles ukončil po osmé disciplíně, tedy skoku o tyči. „Na oštěp už jsem nešel, trochu mě pobolívá loket,“ zdůvodňuje Ryba. 

Limit pro účast na srpnovém MS v Paříži je pro Jiřího Rybu v této sezoně středem pozornosti. K tomu je třeba dosáhnout výkonu 8090 bodů, který však závodník Olympu Praha při republikovém šampionátu ještě neočekává: „Samozřejmě bych byl s limitem spokojen už na republice, ale to by se musely sejít všechny okolnosti. Start na domácím šampionátu vnímám spíš jako tréninkovou záležitost.“ Vážné myšlenky na limit budou Jiřího Rybu provázet až o týden později, kdy se zúčastní dalšího klání vícebojařů ve Vídni. Pokud vše vyjde podle plánu, absolvuje tak Ryba tři desetiboje během šestnácti dnů.

Aktuální zdravotní stav českého vícebojaře je uspokojivý. „Musím říct, že jsem v pořádku. Jen mě trápí únava, ale věřím, že ji brzy zažehnám,“ prozradil Ryba. Se zmíněným loktem výraznější problémy nemá: „V Arles jsem ho jen šetřil. V tak rozjetém závodě už bylo zbytečné riskovat.“ Za největšího soupeře na mistrovství republiky Jiří Ryba považuje sám sebe. „Když se nestane nic mimořádného, neměl bych mít s vítězstvím problémy,“ konstatuje. Po vídeňském desetiboji Rybu pravděpodobně čeká Evropský pohár v Brixenu (5.–6. července). Dalšími adepty na cenné kovy z MČR v desetiboji jsou brněnský Lukáš Klíma a závodník Dukly Praha Vít Zákoucký.

Jana Klečková z pražské Sparty se ve Staré Boleslavi stane hlavní kandidátkou titulu. Při neúčasti sedmé ženy evropského šampionátu 2002 Michaely Hejnové tak má osmadvacetiletá závodnice reálnou šanci získat mistrovský double. V únoru na pražském Strahově totiž jasně dominovala v halovém pětiboji. Michaela Hejnová se před dvěma týdny představila na mítinku v Goetzisu, ale hned v úvodní disciplíně 100 m překážek si obnovila zranění achilovky. „Teď vůbec nemůžu běhat. Doufám, že se to doléčí do Evropského poháru,“ sděluje Hejnová, která má v plánu startovat 5.–6. července na EP ve vícebojích v italském Brixenu. Tam, případně na mítinku v Ratingenu, si hodlá zajistit účast na mistrovství světa v Paříži. „Na limit si stoprocentně věřím,“ tvrdí Hejnová o podmínce účasti na MS, tedy výkonu 6105 bodů.

V soutěži dorostenek nenastoupí talentovaná Denisa Ščerbová. Šestnáctiletá závodnice SSK Vítkovice je lehce zraněná, a proto svůj stav nechce riskovat necelý měsíc před mistrovstvím světa do 17 let v kanadském Sherbrooke. Cesta ke zlaté medaili se tak otevírá stejně staré jablonecké naději Zuzaně Hejnové, která v úvodním kole Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce šokovala světovým časem 57,55 na 400 m překážek. Z důvodů reprezentačních povinností na mezistátním utkání ČR – Maďarsko – Slovensko v Nitře se mezi dorostenci neobjeví Lukáš Patera z Pardubic. V juniorské kategorii se bude Jiří Kliner pokoušet o splnění limitu (7000 bodů) na evropský šampionát v Tampere. Osmnáctiletý závodník JE Dukovany v loňském roce figuroval na šestém místě českých desetibojařských tabulek výkonem 7070.

Podrobné informace o MČR ve vícebojích včetně časového pořadu a startovních listin naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout