přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. února 2011, 19:43

Ruská chodkyně Sokolovová zdolala světový rekord na dvacítce

Na zimním chodeckém šampionátu v Soči se Věra Sokolovová vyšponovala k rychlému času 1:25:08 v souboji s Anisjou Kirdjapkinovou. Ta byla v cíli jen o vteřinu později.

Časy lepší světového rekordu, za který byl dosud oficiálně považován výkon Olympiady Ivanovové 1:25:41, jímž vyhrála v roce 2005 světový šampionát v Helsinkách, dosahovaly ruské závodnice poměrně často. V dlouhodobých tabulkách najdeme hned dvanáct takových výkonů od osmi různých závodnic, přičemž ten nejlepší čas má na svědomí sama rekordmanka. Společné mají místo vzniku v domovině závodnic, tedy na území Ruské federace (Adler, Moskva, Soči), a také to, že nesplňovaly všechny podmínky stanovené IAAF pro uznání světového rekordu. Letos nastal zásadní obrat, to když byli do Soči přizváni požadovaní tři mezinárodní sudí, a přepsání historie tak nestálo už nic v cestě. Nejlépe toho využila 23letá Věra Sokolová. Bývalá mistryně světa z mládežnických kategorií a bronzová medailistka z posledního ME v Barceloně zato vzala od samého počátku a postupně setřásla všechny zdatné krajanky až na jedinou - vicemistryni Evropy Anisju Kirdjapkinovou. Ta s ní vydržela bojovat až do samého závěru, cíl proťala o pouhou sekundu za novopečenou rekordmankou.  

Ve startovním poli zcela chyběla asi nejvýraznější postava posledních let - Olga Kaniskinová. Dle vyjádření trenéra Viktora Čegina se stejně jako další hvězdy připravuje na sezonu. Mezi muži byl na této trati nejrychlejší Vladimir Kanajkin, který dokončil v čase  1:19:14.

Adam Pražák

Vytisknout