přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2019, 11:32

RunCzech představuje projekt EuroHeroes

EuroHeroes je název iniciativy, kterou RunCzech představil v roce 2018 ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací. Snaží se tak podpořit talenty evropské atletiky a dále je rozvíjet v širším kontextu. Cílem je najít nové sportovní hrdiny. RunCzech chce tímto krokem posílit stávající projekty EA a ještě více je rozvinout.

Vytrvalostní běhy jsou v jednadvacátém století pod dominancí afrických běžců. Ohromná motivace především keňských a etiopských vytrvalců vedla k překonání řady světových rekordů, ale zároveň tak zastínila výkony evropských atletů. V záplavě afrických šampionů ztrácí evropské publikum svoje hrdiny. Média si přestávají všímat lokálních elitních běžců, ke kterým by měli mít fanoušci a sportovci nejblíže a jejichž výkony by měly inspirovat mladší generace. Záměrem iniciativy EuroHeroes je ovšem nejen podpora závodních běžců, ale zejména propagace pohybu a zdravého životního stylu u široké veřejnosti.

Nová iniciativa RunCzech chce posílit stávající projekty Evropské atletické asociace (EAA). „Všechny závody RunCzech jsou oceněny také pěti hvězdičkami evropské atletické platformy Běh pro všechny', na což může být RunCzech právem hrdý. Je velmi důležité, aby evropští atleti dostávali více příležitostí závodit na evropských silničních bězích a EuroHeroes jsou úžasnou iniciativou na podporu a propagaci této platformy,“ řekl Svein Arne Hansen, prezident EAA.

Ve čtvrtek 13. prosince byl předán primátorce statutárního města Karlovy Vary děkovný dopis prezidenta Evropské atletické asociace. „Jsme hrdí, že Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary byl oceněn certifikátem 5 Star Quality Road Race certificate jako známka kvalitního závodu dle norem EAA.“ Právě v Karlových Varech, jako prvním městě, byl loni zahájen projekt EuroHeroes pod hlavičkou RunCzech.

„Ocenění udělené Evropskou atletikou si velmi cením. Je důkazem toho, že karlovarský půlmaraton si stabilně drží svou skvělou formu. Potvrzuje, že model spolupráce organizátorů s městem funguje znamenitě. Stále platí, že celé akci patří významné místo v karlovarském kalendáři,“ okomentovala děkovný dopis primátorka Statutárního města Karlovy Vary, paní Andrea Pfeffer Ferklová. 

Věřili jsme, že v rámci projektu EuroHeroes v Karlových Varech nebo v Českých Budějovicích objevíme nové hrdiny, jenž budou ostatní inspirovat ke sportu a aktivnímu životnímu stylu. Šestý ročník lázeňského půlmaratonu ovládla poprvé v historii Eva Vrabcová Nývltová, což bylo hodně dojemné,“ uvádí Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF. Projekt se úspěšně rozjíždí a byl pozitivně vnímán běžci i veřejností, a proto v nadcházející sezoně RunCzech, po úspěšné premiéře v roce 2018, věnuje hned čtyři své regionální závody. Do elitního startovního pole budou proto pozváni pouze evropští atleti včetně nejlepších českých běžců. Těšit se na ně můžete při těchto běžeckých akcích: 18. května Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, 1. června Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, 15. června Mattoni 1/2Maraton Olomouc a 21. září Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

Evropská perspektiva

Počínaje rokem 2018 a postupným rozšířením v roce 2019 RunCzech „věnuje“ 4 „zlaté“ půlmaratony pro podporu Evropské atletiky, jako závody s „Evropskou perspektivou“.

4 závody, které byly v minulosti oceněny zlatou známkou kvality, se stávají součástí projektu EuroHeroes a od evropské atletické asociace obdrží certifikát 5 hvězdiček kvality pro silniční závody. RunCzech si vytvořením tohoto projektu klade za cíl splnění sportovních cílů na jedné straně, a sociálních cílů na straně druhé

Sociální cíle:

  • RunCzech bude propagovat koncept a usilovat o udržení evropských certifikátů 5 hvězdiček kvality, známek, ocenění a podobných iniciativ od EA a IAAF.
  • Klademe si za cíl vytvářet a být u zrodu nových lokálních hrdinů, s nimiž se místní veřejnost může identifikovat, což povede k větší mediální pozornosti akce.
  • Motivovat české děti a juniory k atletice s dlouhodobým cílem pomoci vychovat kvalitní české atlety.
  • Projektu bude věnována speciální mediální a PR kampaň, včetně propagace v den závodu.
  • Projekt zatraktivníme veřejnosti i atletům vytvořením iniciativy EuroChallenge pro evropské elitní atlety, kteří obsadí první 3 příčky v součtu umístění všech 4 regionálních závodů.

 

Sportovní cíle:

  • Elitní startovní pole bude tvořeno výhradně českými a evropskými sportovci. Jedná se o první sportovní akce svého druhu na světě.
  • EuroHeroes se v roce 2018 účastnilo 67 evropských atletů, v letšním roce aspirujeme na více než 150 elitních evropských běžců.
  • Výsledný EuroChallenge finanční bonus bude udělen podle speciálního systému hodnocení, který bude motivovat závodníky účastnit se všech 4 regionálních závodů a vyhrát tak celou sérii EuroChallenge.
  • Sportovci budou mít příležitost dosáhnout pódiového umístění na každém závodě, být součástí závěrečných ceremoniálů a v konečném důsledku se stát evropským hrdinou (EuroHero).

RunCzech

Vytisknout