Rosolová ozdobila Tretru čtvrtkou z říše snů a fantazie

čtvrtek 27. května 2010
Bývalá dálkařka a vícebojařka nadchla stadion ve Vítkovicích. Vyhrála čtvrtku v čase 50.85 a porazila i olympijskou vítězku. Ještě mi to nedochází, říkala šťastně.

Ledacos naznačovaly už její famózní časy na krátkých sprintech ze sobotní extraligy, ale takovou parádu čekal asi málokdo. Před vyprodaným stadionem, který až do letošního roku mohla považovat za domácí, vyrazila Denisa Rosolová z bloků jako pověstný šíp a ještě v zatáčce se dotáhla na vedle běžící soupeřku. To však byl teprve začátek, neboť to pravé ořechové přinesla až zatáčka druhá a především pak cílová rovinka. Na jejím začátku se totiž nečekaně vyloupla na jedné z předních pozic a za bouřlivé podpory publika se posouvala stále kupředu, aby cílem proběhla jako první v čase hodném četných superlativů. 50.85 svítilo na tabuli a stadion bouřil.

Pouze čtyři čtvrtkařky na světě běžely letos rychleji, v Evropě pak dosud žádná. V české historii dosáhly lepších výkonů pouze legendy minulosti Kratochvílová, Kocembová a Fuchsová. Na pažbě české závodnice dnes skončily takové hvězdy jako olympijská vítězka a mistryně světa Ohuruoguová z Británie (nakonec až čtvrtá) či Jamajčanky  S. Williamsová a Whytová. Nejlepší z nich nadělila Denisa 23 setin.

Spletitý atletický osud Rosolové tak vzal zřejmě definitivně další obrat. Bronzová medailistka z HME 2007 v dálce, která úspěšně zkoušela i víceboje, se nově našla ve sprintech na 200 a 400 m. Zlom začal zřejmě před dvěma lety, kdy spolu se štafetou vybojovala čtvrté místo na HMS. Vloni na podzim se pak začala na čtvrtku seriozně připravit a výsledkem byl jednak další štafetový úspěch, jednak to, co předvedla dnes.  „Asi to tak mělo být,“ prohlásila svěřenkyně Martiny Blažkové zatímco ještě vstřebávala senzační výsledek. A také nečekaný. „Myslela jsem, že bych mohla běžet pod 52 vteřin. Ale pod 51? Myslím, že za to opravdu můžou lidi, kteří mě hnali. Vydala jsem ze sebe úplně všechno,“ přiznala, zatímco přijímala četné gratulace.

Sama netuší, kde se to v ní tak najednou vzalo. Možné vysvětlení pak ale přeci jen našla. A sice ve stravě. "K obědu jsem včera měla jen rizoto, ale k večeři jelena. Že by to bylo tím?" vtipkovala. Po doběhu na ni všechno padlo. "Myslela jsem, že se ani nerozejdu, abych absolvovala čestné kolo," říkala.

Výkon ji podle jejích slov posunul o pořádný kus dál. Že by i k myšlenkám na medaili na nadcházejícím ME? „Když budu schopná běžet tři rychlé čtvrtky krátce za sebou, pak je možné i toto,“  připustila a její slova nepřímo potvrdil i zájem cizích médií. Jenže v tom je trochu potíž. „Budu se zřejmě muset učit anglicky,“ říká smířeně. „Nebo zpomalit,“ žertovala jedna z hvězd večera.