přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. listopadu 2020, 15:00

Řím hostitelem ME v roce 2024

Na 160. zasedání Rady Evropské atletiky se rozhodovalo o pořadatelích několika budoucích evropských šampionátů. Mistrovství Evropy pod otevřeným nebem se v roce 2024 uskuteční v Římě. Halový evropský šampionát v roce 2023 uspořádá Istanbul.

Příští mistrovství Evropy se koná v roce 2022 v německém Mnichově. Nyní už je rozhodnuto o tom, kde se evropská špička sejde o dva roky později. V původní kandidatuře figurovala čtyři města. Jako první vypadli běloruský Minsk a švédský Göteborg. Na zasedání se tak rozhodovalo mezi Římem a polskými Katovicemi. Zatímco pro italskou metropoli by se jednalo již o třetí hostitelství mistrovství Evropy, v Katovicích by se konalo poprvé.

Nakonec bylo rozhodnuto, že evropský šampionát proběhne v roce 2024 v Římě. „Itálie již v minulosti dokázala, že umí uspořádat vynikající atletické šampionáty všech věkových kategorií. Jsem přesvědčen, že se všichni atleti i fanoušci už těší na cestu do Říma,“ uvedl prezident EA Dobromir Karamarinov.

Poprvé se evropský šampionát konal v Římě již v roce 1934. Podruhé se zde nejlepší atleti evropského kontinentu sešli v roce 1974. Na toto mistrovství má dobré vzpomínky i česká atletika, jelikož tehdy z něj přivezli naši reprezentanti hned pět cenných kovů. Stříbro vybojovali diskař Ludvík Daněk, výškařka Milada Karbanová a dálkařka Eva Šuranová. Bronzové medaile přidali výškař Vladimír Malý a koulařka Helena Fibingerová. Velký atletický šampionát se pak do Říma vrátí po sedmatřiceti letech. V roce 1987 se zde konalo mistrovství světa.

Mistrovské soutěže se uskuteční na slavném olympijském stadionu, kde proběhly olympijské hry v roce 1960, evropský šampionát v roce 1974 i zmiňované mistrovství světa v roce 1987. V roce 1990 byl stadion renovován a pojme 70 000 diváků. Každoročně se zde koná mítink Diamantové ligy.

Některé disciplíny by ovšem měly proběhnout v atraktivních destinacích mimo stadion. Koulařské soutěže by se měly konat před Koloseem. Půlmaraton by měl finišovat na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a chodecké závody by se měly uskutečnit v okolí slavných Caracallových lázních.

HME 2023 v Istanbulu

Hostitelem halového mistrovství Evropy se stal Istanbul. Pro toto turecké velkoměsto se bude jednat o premiérový halový evropský šampionát. V pořádání halového atletického vrcholu však není nováčkem. V roce 2012 se zde konalo halové mistrovství světa, kde nám udělal radost stříbrnou medailí na osmistovce Jakub Holuša.

Šampionát se bude konat v Atakoy Aréně, která byla vystavěna právě kvůli předešlému mistrovství světa a má kapacitu 7000 diváků. „Hala v Istanbulu patří k nejlepším v Evropě, což atletům pomůže dosáhnout nejlepších výkonů. Jsem si jist, že si všichni návštěvníci užijí pověstnou tureckou pohostinnost,“ nechal se slyšet prezident EA Karamarinov.

Nejbližší halový evropský šampionát se uskuteční v termínu 3. – 5. března 2021 v polské Toruni.

Původně se mělo také rozhodovat o pořadateli mistrovství Evropy do 22 let, na které kandidovalo finské Espoo. Rozhodování o tomto šampionátu se ovšem prozatím odsunulo.

 

Petr Jelínek

Vytisknout