přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. února 2015, 13:20

Mistrovské čtvrtky a další ozdoby

Skvělé časy předních čtvrtkařů, daleké vrhy koulí a celkově zarputilé boje o nominaci na pražské HME, v tomto duchu se uzavřelo historicky 41. halové mistrovství republiky mužů a žen.

Čtvrtka snů! Veskrze výstižně označil moderátor závodu Jacek Přibáň to, co bylo k vidění v mužském finále běhu na 400 m. Nejde jen o to, že v něm Pavel Maslák z Dukly zaběhl světový výkon roku a rekord národního šampionátu 45.27, což by samo o sobě stačilo na řádně tučný titulek, v boji o nominaci na HME se vytáhli i jeho soupeři. Stříbrný Jan Tesař ze Staré Boleslavi se vybičoval k 46.21, což byl ještě relativně nedávno halový rekord Karla Koláře, v zádech mu bylo duo Dukláků Patrik Šorm (46.49) a Daniel Němeček (46.74), na kterého i přes skvělý čas zřejmě nevybude místo v individuálním závodu. Časy hluboko pod 47 vteřin celého kvarteta však dávají velké naděje směrem ke štafetě na HME, které již za necelé dva týdny začíná v pražské O2 aréně. "Myslím, že bychom mohli zaútočit i na vítězství, záleží taky na tom, jak budeme mít nalosovanou dráhu. Co se mě týče, forma jde nahoru. Ambice na Evropě je obhájit tu jedničku, takovou jsem měl celou dobu a mám ji i teď," prohlásil Maslák po doběhu.

Ženský závod ozdobila Zuzana Hejnová z Dukly výborným výkonem 52.76. "Byl to pro mě hrozně důležitý test, který mi měl zvednout sebevědomí a pomoci mi rozhodnout se, kterou trať zvolit," prohlásila mistryně světa z překážek, jež má pro HME splněno i na osmistovku. "Ve skutečnosti mi to ještě více zamotalo hlavu. Nicméně vnitřně už asi rozhodnutá jsem, ještě to ale proberu s trenérem a definitivní verdikt padne na poslední chvíli," doplnila svěřenkyně Dalibora Kupky. Za ní si pro výborné osobní maximum 53.94 a především splněný limit (54 rovných) pro individuální start na HME doběhla zatím stále ještě devatenáctiletá Helena Jiranová z Kolína, kterou následovala s halovým OR 54.39 ještě o rok mladší Zdeňka Seidlová z Vysokého Mýta.

Vyhlížená soutěž koulařů naplnila očekávání té nejvyšší kvality hned od první série, ve které se do své úvodní otočky roztočil Jan Marcell z Univerzity Brmo a vypustil sedmikilové náčiní do vzdálenosti 20.71. Na pomyslnou hozenou rukavici reagovali jeho soupeři z Dukly Ladislav Prášil a Tomáš Staněk vrhy do vzdálenosti 20.51, resp. 20.42 m. Staněk se pak ještě zlepšil na 20.66, ale to již bylo z jeho strany vše. "Já jsem po titulu zas tolik nešel, spíš mě lákaly ty metry. Chtěl jsem si vyzkoušet něco jako kvalifikaci velké soutěže a v prvních třech pokusech hodit za 20.20 m, což se povedlo a z toho jediného asi mohu mít dneska radost," pronesl Staněk po závodě. Marcellovi tak stačil k vítězství jediný zdařený, zato velmi daleký pokus. "Taková konkurence pro mě byla velkou výzvou. Jediný technicky vyvedený pokus byl ten první, v těch zbylých jsem si zkoušel různé věci. Na technice jsem ostatně pracoval poslední týdny opravdu hodně, neboť se mi zkraje sezóny rozsypala," řekl vítěz. Za trojicí nejlepších, která si výrazně upevnila pozice v nominaci na HM, byla výkonnostní mezera až k 18.99 Martina Nováka. Vladislav Tuláček, další koulař se splněným minimem, vrhl 18.50, Martin Stašek ukončil soutěž bez zdařeného pokusu.

Jasným králem soutěže trojskokanů byl Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice, který by vyhrál každým ze svých čtyř měřených pokusů a nejlepší český výkon v letošní sezóně posunul na 15.66 m. O zbylé kovy se svedla bitva s konstantou pěti centimetrů. O tolik uhájil po výkonu 15.02 stříbro Bohumil Bětuňák z Vítkovic a stejný díl dělil bronzového Davida Beneše z pardubické Hvězdy a v pořadí čtvrtého Martina Vachatu z pražské Dukly.

Statečným výkonem stylem start cíl si pro vítězství na osmistovce doběhla Kateřina Hálová z AK Zlín, která za zády udržela silné soupeřky a trať zvládla za 2:07.63. O čtyři setiny později vpadla do cíle finišující Diana Mezuliáníková z pražského Olympu, sekundu zpět byla Alena Ulrichová z USK Praha. Mužský závod ovládl podle očekávání Jakub Holuša z Dukly, a to výkonem 1:48.37, kterým se usadí v čele národních tabulek této disciplíny. "Čas je to slušný, i když já v hale umím o dost rychleji, byl to pro mě test, že rychlost tam je, což je důležité i pro patnáctistovku. Byla to pro mě příležitost zataktizovat si v balíku, v konci už to sice bylo jednoznačné, ale musel jsem si máknout v posledním kole a to jsem chtěl. Jsem spokojený, forma graduje k mistrovství Evropy," prohlásil svěřenec Jiřího Sequenta. Nejvíce se ho držel jeho kolega z Dukly Miroslav Burian, který dokončil v čase 1:49.14, třetí doběhl se ztrátou vteřiny a 12 setin hodonínský Filip Sasínek. Další půlkař se splněným minimem, Matěj Pavlíček, byl čtvrtý.

V duchu tradice posledních let kraloval výškařskému sektoru Jaroslav Bába z Dukly. Jakmile po zdolání 219 cm zůstal v soutěži osamocen, nechal si zvýšit až na 226 cm, kde však už úspěšný nebyl. Devátý halový titul v kariéře však získal neochvějně. Stříbrný Martin Heindl z JAC Brno zůstal na 215 cm, bronzový Matyáš Dalecký z Kolína na 210 cm.

Na dvoustovce běžela Denisa Rosolová ani ne tak na titul, o kterém v jejím případě pochyboval asi málokdo, ale na co nejlepší čas. "Chtěla jsem se odreagovat od čtvrtky a otestovat si rychlost a zjistila jsem, že ji zas tak moc velkou nemám. Plánovala jsem zaútočit na rekord šampionátu, což se nepovedlo, tak si snad ten top výsledek nechávám na mistrovství Evropy," řekla šampionka evropské čtvrtky z roku 2011 po výkonu 23.74. Druhá byla o devět desetiny zpět její oddílová kolegyně z USK Kristýna Kobiánová, třetí s 24.82 Marcela Pírková z Olympu Brno.

Výkonem pod 21 vteřin si pro titul dosprintoval Jan Jirka ze Slávia Praha, který dal českým tabulkám nový vedoucí čas 20.85, druhý v cíli Marek Bakalár byl po doběhu diskvalifikován, a tak stříbro putovalo na hruď plzeňského Jiřího Kubeše (21.57), bronz získal Jirkův oddílový kolega Michal Tlustý za 21.69.

Patnáctistovka žen patřila mezi disciplíny, kde se ještě mohl urodit nějaký ten nový limit na HME. Leč nestalo se. V čase 4:19.07 s přehledem zvítězila Kristiina Mäki z Hvězdy Pardubice, která za dva týdny v měření s evropskou špičkou upřednostní trojku, následovala ji (4:20.66) Lenka Masná z Olympu Praha, jež je zase specialistkou na půlku. Více než šest vteřin za ní si pro bronz doběhla Tereza Čapková z USK Praha.

Mezi mílaři byl už před šampionátem přetlak na nominačních pozicích, mistrovský závod mohl karty přerozdat kvůli zvýhodnění národního šampiona. Tím se však stal Petr Vitner z Nového Města na Moravě, který minimum zatím nepokořil a na start na HME tak nemá nárok. Mnoho mu k tomu však nechybělo, po dlouhém finiši přebývalo 75 setin nad požadovanou hranici 3:45 min. Stříbrný Jan Friš z Vítkovic za ním zaostal o 5 vteřin, další vteřinu zpět byl Milan Kocourek z Kroměříže. Jakub Holuša s Filipem Sasínkem, kteří mají stejně jako předešlá dvojice splněno, upřednostnili dnes osmistovku. 

V dálce žen to po většinu soutěže vypadalo na vítězství teprve sedmnáctileté Emily Gerulové z Vítkovic, která vedla svým výkonem z úvodu soutěže 611 cm a když jej ve třetí sérii vyrovnala trojskokanka Lucie Májková, držel ji v čele druhý nejdelší skok tím spíš, že Májková do posledních dvou pokusů již nenastoupila. V závěru však přeci jen zaúřadovala zkušenost v osobě Jany Korešové z USK Praha, která Gerulovou o 2 cm přeskočila a brala titul. Gerulová skončila druhá, Májková třetí. 

Tyčkaře Jana Kudličku z Dukly v dosavadním průběhu sezóny brzdilo zranění paty, a tak si na potrvzení své přímé nominace musel počkat až do dnešního dne. Skočit 550 cm však zvládl s přehledem, k tomu bronzový medailista z loňských vrcholných akcí přidal ještě decimetr navrch. "Za limit jsem rád, bylo by to blbé, kdybych ho neskočil. Hlavně jsem si ale potvrdil, že mohu skákat výš. Dnes jsem šel poprvé z velkého rozběhu a bolavá pata zatím drží, takže mě to uspokojilo," prohlásil svěřenec Boleslava Patery. Na limit útočil i Adam Pašiak z USK, zatím však neúspěšně a musí věřit v reparát v příštím týdnu. Skočil 530 cm, bronz za výkon o tři decimetry horší bral Jan Jánský z Kladna.

Spoře obsazenou ženskou štafetu na 4x200 m vyhrály závodnice Olympu Brno, která dosáhla času 1:42.96, o 41 setin později proťala cíl finišmenka kvarteta Slávistek, bronz připadl sprinterkám z Kotlářky. Mezi muži, kde bojovalo o poznání více týmů, se z titulu těšili po výkonu 1:26.61 Slávisté, 64 setin po nich doběhli sprinteři Slovanu Liberec, bronz si v těsném souboji s Hradcem Králové vysloužili Kladeňáci, ovšem ne nadlouho, neboť je po doběhu potkala diskvalifikace.

Výsledky

Adam Pražák, Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout