přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. března 2021, 14:25

Reprezentační vrcholy roku 2021

Minulý rok byl na mezinárodní atletické vrcholy vskutku skromný, když se mohl konat pouze jeden v podobě mistrovství světa v půlmaratonu. V letošní sezóně bude snad situace příznivější, a tak přinášíme přehled plánovaných reprezentačních akcí venkovní sezóny 2021, kterých se snad v hojném počtu zúčastní také čeští reprezentanti.

Z pohledu české reprezentace bude zajímavý hned první atletický vrchol, který nás čeká, a tím je páté vydání World Athletics Relays v polském Slezsku, kde budou naše štafetové výběry usilovat o nominaci na olympijské hry v Tokiu. První tři ročníky tohoto klání se odehrály na Bahamách. Ten první se uskutečnil v sezóně 2014, pak o rok později a následně v roce 2017, kdy se ho poprvé zúčastnila také česká reprezentace díky štafetě mužů na 4x400 metrů. Před dvěma lety v Jokohamě pak už byl český výběr širší, a právě mužské čtvrtkařské štafetě se tehdy podařilo kvalifikovat na mistrovství světa v Dauhá. World Athletics Relays proběhnout 1. a 2. května.

20. Evropský pohár ve vrzích a hodech měl stanoven původní termín na polovinu března a měl se konat v portugalské Leirii. Nakonec byl přesunutý na 8. – 9. května a jeho dějištěm bude chorvatský Split, kam se tato soutěž vrací po třinácti letech. Čeští reprezentanti zde budou moci sbírat cenné body do světového rankingu.

Jen o pět dnů později, tedy 16. května, proběhne 14. mistrovství Evropy v chůzi družstev a jeho dějištěm bude poděbradská lázeňská kolonáda. Naposledy Poděbrady hostily evropskou chodeckou špičku v roce 2017 v rámci Evropského poháru. Hostitelem evropského chodeckého šampionátu družstev by pak měly být ještě v letech 2023 a 2025.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů na dráze se měl konat v rámci tzv. Noci rekordů v Londýně, nakonec se však přesunulo do druhého největšího města Velké Británie Birminghamu, kde se nejlepší evropští vytrvalci na této distanci utkají 5. června.

Jednou ze zásadních soutěží pro české barvy bude mistrovství Evropy družstev. Česká reprezentace bude ve dnech 19. a 20. června v rumunské Kluži usilovat o návrat do elitní skupiny této soutěže, ze které před dvěma lety po tuhém boji s Ukrajinou sestoupila. Našimi soupeři budou výběry Belgie, Estonska, Finska, Řecka, Irska, Nizozemska, Norska, Rumunska, Švédska, Švýcarska a Turecka.

3. července se dočkají svého prvního letošního vrcholu vrchaři. Bude jím evropský šampionát v běhu do vrchu, který proběhne v portugalském Cinfaes.

V termínu 8. – 11. července je na programu 13. mistrovství Evropy do 22 let. Kontinentální špička této kategorie se sejde v norském Bergenu. Z minulého šampionátu ve švédském Gävle přivezla česká výprava dvě stříbrné medaile zásluhou čtvrtkařky Lady Vondrové a tyčkařky Amálie Švábíkové.

Jen o několik dní později se pak uskuteční 26. mistrovství Evropy juniorů. Jeho dějištěm bude ve dnech 15. – 18. července estonská metropole Tallinn. Před dvěma lety vybojovali čeští atleti na MEJ v Boras čtyři cenné kovy. Na stříbrný stupínek vystoupala štafeta juniorů na 4x400 metrů a diskař Michal Forejt. Bronz si na krk pověsili jeho bratr Jakub ve stejné disciplíně a čtvrtkařka Barbora Malíková.

Absolutním vrcholem pak budou 32. Letní olympijské hry v japonském Tokiu. Atletika proběhne v rámci olympijského svátku ve dnech 30. července – 7. srpna. Pro české reprezentanty vede cesta na klání pod pěti kruhy buď překonáním ostrého kvalifikačního limitu (v případě těch, kteří už ho splnili, potvrzení výkonu) nebo na základně umístění ve světovém rankingu, do kterého mají možnost ještě v průběhu kvalifikačního období sbírat body.

Junioři pak mají letos výjimečně dva vrcholy. Kromě mistrovství Evropy se bude konat také mistrovství světa juniorů v keňském Nairobi. To se mělo uskutečnit již v minulém roce, ale bylo z důvodu koronavirové krize odloženo. Juniorská světová špička bude o své tituly bojovat v keňském metropoli ve dnech 17. – 22. srpna.

Na konci srpna se pak dočkají velké mezinárodní akce také dorostenci a dorostenky. V termínu 26. – 29. srpna proběhne v italském Rieti 3. mistrovství Evropy do 17 let. Také tento šampionát se měl původně konat v minulém roce. Z každého z předešlých dvou vydání přivezla česká výprava zlatou medaili. Při tom premiérovém v gruzínském Tbilisi 2016 se o to postarala kladivářka Kateřina Skypalová a v sezóně 2018 v maďarském Gÿoru získala stejný cenný kov čtvrtkařka Barbora Malíková.

Velmi atraktivní destinaci nabízí 36. mistrovství světa v běhu do vrchu. To se totiž uskuteční 14. listopadu v thajském Chiang Mai a uvidí se, zda se podaří českým vrchařům navázat na úspěšné vystoupení z předešlého šampionátu v Argentině. V Chiang Mai se utkají o světové tituly také horští ultramaratonci (13. listopadu) a běžci v disciplíně Vertical (12. listopadu).

Sérii mezinárodních atletických vrcholů sezóny 2021 by pak mělo uzavřít 27. mistrovství Evropy v přespolním běhu, které je na programu 12. prosince a jeho hostitelem bude irský Dublin.

Nominační kritéria na letošní atletické vrcholy naleznete ZDE

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout