přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. června 2014, 13:20

Reprezentace vyrazila bojovat do Brunšviku

Těžká bitva čeká oslabený národní tým v Německu, kde se o víkendu při mistrovství Evropy družstev utká s jedenácti soupeři o devět míst pro další rok. Reprezentace přišla o opory jako Hejnová či Maslák, přesto odjela se vztyčenou hlavou poprat se o příslušnost v elitní skupině.

„Budeme bojovat v Superlize ME družstev, kde jsou silné týmy, a vzhledem k aktuálním výkonům evropských závodníků si myslím, že nepůjde o procházku růžovou zahradou,“ uvedl před odjezdem šéftrenér Tomáš Dvořák. „Celek bude oslaben o Pavla Masláka a Zuzanu Hejnovou, nicméně věřím, že se atleti vynasnaží a česká atletika zůstane mezi devíti nejlepšími týmy, které zůstanou v Superlize,“ věří hlavní kouč. V jeho výběru podle všeho nebude chybět další z opor Barbora Špotáková, která měla začátkem týdne podezření na zánět slepého střeva. „K týmu by se měla připojit v pátek večer,“ říká vedoucí výpravy, předseda ČAS Libor Varhaník.

„Bojovat budeme pravděpodobně především s Holanďany, Švédy, možná Španěly. Malinko out jsou zřejmě Turkové,“ odhaduje reprezentační kouč Dvořák soupeře, které českou reprezentaci čekají v německém Brunšviku v sobotu 21. a neděli 22. června. „Těším se, že bude o víkendu pěkné atletické počasí okolo dvaceti stupňů a naše reprezentace, která i v minulých letech ukázala, že jako tým jsou výborní a soudržní, i letos zabojuje,“ uzavírá. (Foto z loňského postupu z I. ligy v Dublinu.)

„Věřím, že se udržíme, i když to bude těžké, opory nám budou chybět,“ uznává danou situaci Denisa Rosolová. „Ale budeme držet spolu a fandit si. Důležité je, aby se dařilo těm, kdo půjdou jako první, pak bychom se mohli svézt na vlně, a o to lépe bojovat za tým,“ povzbuzuje svěřenkyně Martiny Blažkové, již čekají sobotní překážky a nedělní dvoustovka a dlouhá štafeta. „Každým závodem si zlepšuju „letošňák“, tak doufám, že to bude pokračovat i na ME družstev,“ věří Denisa v další posun na své hlavní trati. „Za největší soupeřku považuju Britku, ale nikdo není neporazitelný. Na dvoustovce nedokážu odhadnout, ale budu pochopitelně bojovat o co nejlepší umístění,“ uzavírá.

Jakuba Holušu čeká na týmovém evropském šampionátu běžecký „dvojboj“, nejprve v sobotu 1500 a následně v neděli 3000 metrů. „Jsem rád, že je to v tomto pořadí, budu čerstvější na patnáctku, kde si chci zkusit osahat závod bez vodičů vzhledem k Curychu a počítám, že bude rozhodovat taktika. Druhý den trojka je sice delší, ale také pomalejší, takže to bude jen na dlouhý finiš poslední pětistovku. A věřím, že 7:50 až 8 minut odběhnu, i když mě vzbudí o půlnoci. Budu se snažit o co nejlepší body i zde,“ přiblížil svěřenec Jiřího Sequenta.

A do třetice velmi náročný program: Lenku Masnou čeká v sobotu ve 14:22 osmistovka, o hodinu a 24 minut později pak poloviční trať. „Vím, že to bude těžké, ale jsme oslabení, tak musíme bojovat, jak se dá. U mě bude záležet hlavně na půlce, na čtvrtce jsem druhá nejhorší, tak se budu snažit pokud možno neztratit a třeba získat jeden, dva body navíc,“ uvedla Holušova tréninková kolegyně, pro niž tím ale program nekončí, v neděli poběží ještě štafetu 4x400 metrů. „Tím, že je to druhý den, tak si člověk přeci jen trochu odpočine, navíc to nebude závislé jenom na mě. Co třeba ztratím já v únavě, mohou dohnat kolegyně,“ dodala Lenka.

Tyčkařka Jiřina Svobodová se chce v Brunšviku odrazit k lepším výkonům, byť už si start na individuálním ME v Curychu zajistila díky vydařené hale. „Začátek hlavní sezóny neprobíhal podle mých představ, pouštěla jsem se tyčí a padala do šuplíku. První dva závody jsem se pak hledala, ale včera na tréninku už se zase našla, skákala jsem 450. Věřím, že jsem dostala tu správnou jistotu a chuť do závodů,“ uvedla stříbrná z HMS v Sopotech.

Podobně výškař Jaroslav Bába se zatím v sezóně hledá. „Příprava proběhla v pohodě, tak jen čekám, kdy přijde dobrý výkon, minimálně limit (pro Curych, 226) v mých silách určitě je, chtěl bych to skočit už tady na mistrovství Evropy družstev,“ věří svěřenec Jana Janků st. „K této soutěži přistupuju zodpovědně, když totiž skáču sám za sebe, můžu si dovolit třeba vynechat. Tady jde o umístění a body pro tým, což mě i víc nahecuje k lepšímu výkonu,“ říká Jarda.

„Už jsem zase česká dvojka, tak se budu muset snažit co nejlépe, abych nahradil Víťu, který by se soupeři v téhle formě udělal asi krátký proces,“ myslí si oštěpař Petr Frydrych, který měl v době nominace hozený lepší výkon než parťák Veselý. „Trápí mě pořád trochu loket, takže méně hodů mi vlastně tolik nevadí. Jen doufám, že hodím dost v začátku, třeba i tolik, abych mohl nějaký pokus vynechat,“ řekl svěřenec Jana Železného.

V ženské části týmu jsou hned tři závodnice juniorského či dorosteneckého věku. Vůbec nejmladší je teprve 16letá výškařka Michaela Hrubá (* 22. února 1998). „Určitě budu nervózní, ale doufám, že to nějak zvládnu. Snad mám i zkušenosti, abych zvládla menší počet pokusů. Chtěla bych útočit na osobní rekord, a když to dobře půjde, tak i 190 cm,“ uvedla svěřenkyně Ctibora Nezdařila.

Časový pořad šampionátu začíná po oba dny ve 12:30, v neděli krátce po páté hodině budou známy konečné výsledky. Česká televize nabídne z obou dní živé přenosy, od 14, resp. 13 hodin, celý program půjde sledovat online na webu ČT.

Více informací (včetně kompletní nominace) naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout