Rekordní Cheptegei a premiéra Vondrové

pátek 14. srpna 2020
Seriál Diamantové ligy se letos na mítinku v Monaku konečně dočkal tradičního formátu a rozhodně bylo na co se dívat. Novým světovým rekordmanem na trati 5000 metrů se stal Uganďan Joshua Cheptegei. V dalších dvou disciplínách se na historické světové maximum útočilo. Čtvrtkařka Lada Vondrová si při své premiéře na diamantovém okruhu doběhla pro páté místo.

Jedinou českou zástupkyní byla v monackém knížectví čtvrtkařka Lada Vondrová. Pro svěřenkyni trenéra Jaroslava Jóna se jednalo o vůbec první start v Diamantové lize, do kterého odstartovala v sedmé dráze a proti špičkovým soupeřkám z Evropy i Spojených států si nevedla vůbec špatně, když doběhla na pátém místě v čase 52.13. Sama však se svým výkonem příliš spokojena nebyla. „Startér nás nechal dlouho čekat v blocích, nevím proč. Celkově se mi běželo docela dobře. Na závod jsem se těšila, protože jsem si chtěla spravit chuť po víkendovém mistrovství republiky, ale to se mi bohužel úplně nepovedlo. Nevím, kde se stala chyba. Umístění beru, ale chtěla jsem lepší čas,“ zhodnotila své premiérové vystoupení v diamantovém seriálu. Nemělo by však být poslední. Startovat má také ve Stockholmu a Římě. Závod ovládla v letošním nejlepším světovém výkonu 50.50 Američanka Lynna Irbyová před svojí krajankou Wadeline Jonathasovou (51,40) a Nizozemkou Femke Bolovou (51,57). Vondrová pak zaostala jen dvě setiny za úřadující evropskou šampionkou Justinou Swiety-Erseticovou (52.11).

O absolutní vrchol mítinku se postaral ugandský mistr světa Joshua Cheptegei. V závodě na 5000 metrů totiž úspěšně zaútočil na světový rekord legendárního Etiopana Kenenisy Bekeleho. Světový šampion z desítky v Dauhá ukázal, že umí parádně běhat i poloviční trať, když si skvěle rozvrhl síly a své tempo stupňoval až do cíle, kterým proběhl v čase 12:35.36, čímž bez jedné setiny překonal šestnáct let starý Bekeleho rekordní zápis z Hengela o dvě vteřiny. Přesto, že druhý Keňan Nicholas Kimeli finišoval s propastnou ztrátou, stlačil svůj čas hluboko pod třináct minut (12:51.78), což pro něj znamená výrazné vylepšení kariérního výkonu.

Že je monacká dráha neskutečně rychlá, se potvrdilo i v ženském závodě na 1000 metrů, kde chybělo k překonání světového rekordu Rusky Světlany Mastěrkovové jen sedmnáct setin. Právě takový časový úsek chyběl k pokoření historického světového maxima vítězné Keňance Faith Kypiegonové, která si s tratí poradila v čase 2:29.15. Stala se tak alespoň novou africkou rekordmankou a také držitelkou rekordu Diamantové ligy. Za ní se to hemžilo národními rekordy. Do TOP 10 světové historie se dostaly i druhá Laura Muirová s novým britským rekordem 2:30.82 a také Irka Ciara Mageeanová, pro níž též znamená čas 2:31.06 hodnotu historického maxima její domoviny. Muirová je v historických statistikách šestá a Mageeanová osmá.

Výčet pokusů o překonání světového rekordu zakončujeme v tyčkařském sektoru, i když z počátku soutěže by tomu věřil jen málokdo. Švédský tyčkařský super talent Armand Duplantis se totiž trápil už na 570 a tuto hodnotu zdolal až napotřetí. Na 580 už byl úspěšný napoprvé. Na zdolání rovných šesti metrů pak potřeboval opět tři pokusy. V ten moment už posunul hodnotu svého letošního nejlepšího světového výkonu o šest centimetrů. Na nic pak nečekal a nechal si na stojany nastavit rovnou 615 centimetrů, čímž by překonal světový rekord Ukrajince Sergeje Bubky. Tato meta mu ovšem zatím odolala. Přesto byl naprosto dominantní a svým nejbližším soupeřům nadělil třicet centimetrů. Největším rivalem mu měl být Američan Sam Kendricks, jenž sice do Monaka přicestoval. Totéž se ovšem bohužel nedalo říct o jeho tyčích, a tak nemohl závodit.

Další jedinečné představení připravil na čtvrtce překážek úřadující světový i evropský šampion Karsten Warholm. Ten už od startu vypálil raketovým tempem a žádný z jeho soupeřů ho s ním nedokázal držet. Impozantní byla v jeho podání i závěrečná cílová rovinka a byl z toho nový rekord mítinku a také výrazné vylepšení světového výkonu této sezóny na 47.10. Pro Warholma se jedná o druhý nejlepší kariérní čas. Lépe běžel pouze při svém osobním rekordu ve finále loňské Diamantovky, kdy se stal druhým nejrychlejším mužem historie. Shodou okolností překonal letitý rekord mítinku Američana Kevina Younga, jenž zůstává jediným mužem historie této disciplíny, který byl rychlejší než tento nezničitelný seveřan. Druhý Yasmani Copello z Turecka ztratil na Warholma téměř dvě vteřiny (49.04).

Novou rekordmankou mítinku se na trati 5000 metrů stala Keňanka Hellen Obiriová, která o svém vítězství rozhodla v závěrečném okruhu, kdy utekla Etiopance Letesenbet Gideyové a radovala se nejen z primátu, ale také historického maxima monackého mítinku 14:22.12. Dosavadní výkon Genzebe Dibabaové vylepšila o šest vteřin. Gideyová proběhla cílem jako druhá za 14:26.57. Třetí Britka Laura Weightmanová se zařadila s novým osobákem 14:35.44 na devátou příčku historických evropských tabulek. Evropská rekordmanka Sifan Hassanová odstoupila ze závodu na čtvrtém kilometru, a to i přesto, že v ten moment byla ve vedoucí tříčlenné skupince.

Hned tři mílaři dokázali v závodě na 1500 metrů stlačit své časy pod magickou hranici 3:30. Dramatický souboj o prvenství svedli úřadující keňský světový šampion Timothy Cheruiyot a norský mladíček Jakob Ingebrigtsen. Z tohoto duelu nakonec vyšel vítězně zkušenější Cheruiyot, jenž zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:28.45, což je jen čtyři setiny za jeho osobním maximem. Smutnit však nemusel ani Ingebrigtsen, jelikož v pouhých dvaceti letech překonal časem 3:28.68 o 14 setin evropský rekord Brita Mohameda Faraha. Velký milník ve své kariéře pokořil také třetí Brit Jake Wightman, který se časem 3:29.47 dostal na pátou příčku evropských historických statistik. Filip Ingebrigtsen, jenž je nyní díky svému mladšímu bratrovi už bývalým norským rekordmanem, finišoval jako čtvrtý v čase 3:30.35.

Mužská půlka měla očekávaného vítěze, kterým byl Američan Donovan Brazier, který navíc časem 1:43.15 vylepšil o 69 setin vlastní nejlepší světový čas této sezóny. Rozhodně se však nejednalo o jednoduché prvenství. Výrazně ho totiž potrápil jeho krajan Bryce Hoppel, který se do cíle předkláněl jen o osm setin později v novém osobním maximu 1:43.23. Třetí byl Kanaďan Marco Arop též v osobáku 1:44.14.

Dvoustovka byla v jasné režii bratří Lylesových. Známější Noah byl naprosto suverénní a časem 19.76 o čtyři setiny překonal několik dní starý letošní nejlepší světový výkon krajana Kennyho Bednarka. Lylesův o rok mladší bratr Josephus dosprintoval druhý v čase 20.30.

Průběžné světové statistiky se bořily také na stodesítce překážek. Zde do závodu nejlépe odstartoval Američan Grant Holloway. Nakonec se ale musel spokojit se čtvrtým místem a časem 13.19. Leaderem světových tabulek se stal Španěl Orlando Ortega, kterému cílová kamera naměřila 13.11. Brit Andy Pozzi si časem 13.14 vyrovnal osobní maximum. Třetí Francouz Wilhelm Belocian si ho dokonce vylepšil na 13.18.

Poslední disciplínou, kde padl nejlepší světový výkon byl dle očekávání mužský stýpl, kde doposud vládl statistikám časem těsně pod 8:20 Japonec Miura a startovní listina monackého závodu jasně naznačovala, že by měl být výrazně překonán, a tak se i stalo. Z tohoto měření sil vyšel nejlépe zkušený Maročan Soufiane El Bakkali, který zvítězil za 8:08.04. Jen těsně za ním doběhl Keňan Leonard Bett (8:08.78). Třetí byl Francouz Djilany Bedrany (8:13.43).

Soutěži výškařek vévodily ukrajinské závodnice. Jaroslava Mahučiková i Julia Levčenková zdolaly shodně 198 centimetrů. Souboj posledních dvou stříbrných medailistek ze světových šampionátů vyzněl lépe pro tu aktuálnější, kterou je Mahučiková, když měla lepší zápis a mohla se tak těšit z prvenství.

Velké věci se očekávaly také od čerstvé halové světové rekordmanky Yulimar Rojasové z Venezuely. Ta však za těmito očekáváními poněkud zaostala. Sice dokázala zvítězit, ale závodem se spíše protrápila, když její nejdelší pokus měřil 14.27. Další soupeřky v osobách Bulharky Gabriely Petrovové (14.18) a Portugalky Patricie Mamonaové (14.08) tak byly nečekaně blízko.

Skvělou formu z letošní sezóny potvrdila na stovce Švýcarka Ajla del Ponteová, která si připsala své první vítězství na Diamantové lize v čase 11.16. V cíli ji následovaly Američanka Aleia Hobbsová (11.28) a Němka Gina Lückenkemperová (11.31).