přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. ledna 2003, 17:48

Raketový start Jaroslava Báby

Čerstvý český juniorský rekordman ve skoku do výšky Jaroslav Bába se ocitá na vrcholu své dosavadní sportovní kariéry.

Nebývá obvyklé, že už v polovině ledna dosahuje atlet tak skvělých výkonů. Osmnáctiletý závodník AK SSK Vítkovice však zahájil letošní halovou sezonu ještě před Novým rokem a do Hustopečského skákání absolvoval už tři domácí závody. Na všech prokázal vynikající formu a s přehledem je vyhrál. Pokaždé přitom překonal 220 cm a už třikrát si vylepšil osobní maximum. Nejvydařenějším závodem pro Bábu zatím bylo Hustopečské skákání, kde vytvořil český juniorský rekord v hale 230 cm, asplnil tak limit pro HMS v Birminghamu. Tímto výkonem se zároveň dostal do čela letošních světových tabulek.


Je nanejvýš pravděpodobné, že v této sezoně Bába neřekl poslední slovo.

Co se týká letošní sezony, vzhlíží Jaroslav Bába s nadějemi zatím jen k prvnímu světovému vrcholu, HMS v Birminghamu. „Do Birminghamu pojedu s cílem uspět. Chtěl bych si tam vytvořit další osobní rekord,“ prohlašuje Bába. Na šampionát přitom vítkovický výškař nemusí cestovat s osobákem „jen“ 230 cm, vždyť halové MS se koná až za osm týdnů. K případnému umístění v Birminghamu se Bába nevyjadřuje. Bude skákat nejlépe, jak umí, a všechno ostatní vyplyne z průběhu závodu.

Do halové sezony 2003 vstupoval Bába s osobním rekordem 221 cm, který pokořil už na Silvestrovské laťce v Ostravě výkonem 223 cm. V Třinci na Beskydské laťce své halové maximum o tři centimetry vylepšil. Při obou závodech se neúspěšně pokoušel o překonání národního rekordu mezi juniory, tedy o zdolání laťky ve výšce 228 cm. To se mu podařilo „až“ 18. ledna v Hustopečích skvělým výkonem 230 cm. Zařadil se tak mezi elitní pětici českých výškařů, kteří se mohou pochlubit halovým osobákem alespoň 30 cm přes dva metry. TOP 5 historie české halové výšky tvoří: Ján Zvara (236 cm), Tomáš Janků (231 cm), Jan Janků (230 cm), Svatoslav Ton (230 cm), Jaroslav Bába (230 cm). Kromě Jána Zvary se tedy vesměs jedná o aktivní závodníky, takže souboj o 2 postupová místa na HMS v Birminghamu v podání českých výškařů může být nesmírně atraktivní.

Jaroslav Bába
vývoj výkonnosti v sezoně 2003
223 cm 28. 12. 2002 (Ostrava)
226 cm 10. 1. 2003 (Třinec)
230 cm 18. 1. 2003 (Hustopeče)

Tomáš Klement

Vytisknout