Půlmaratonské tituly pro Homoláče a Hrochovou

sobota 13. dubna 2019
V rámci Pardubického vinařského půlmaratonu proběhlo již pojedenácté také mistrovství České republiky na této trati. V mužské kategorii obhájil prvenství z loňského roku Jiří Homoláč. Mezi ženami získala své první půlmaratonské zlato Tereza Hrochová.

Jiří Homoláč se před necelými dvěma týdny vrátil z tréninkového kempu v Keni a o minulém víkendu závodil na pražském Sportisimo půlmaratonu, kde zaběhl čas 1:04:03. V mistrovském závodě se očekával jeho souboj s tradičním rivalem Vítem Pavlištou. Jirka hned od úvodních metrů ukazoval, že mu předešlý náročný program až zas tolik sil neubral. Pohodlně dokázal držet tempo s dvojici keňských soupeřů a v polovině trati měl na Pavlištu náskok už více než třičtvrtě minuty. Vítek to měl o to těžší, že většinu závodu běžel osamocen. Až o další minutu za ním pak běžela šestičlenná skupinka, která si to měla rozdat o bronz. Homoláč mezitím svůj náskok navyšoval a postupně setřásl i oba Keňany. Cílem proběhl vítězně v čase 1:04:28, což byl vzhledem k chladnému a větrnému počasí velmi solidní výkon. Pavlišta si doběhl nikým neohrožen pro stříbro za 1:07:03. Pro libereckého běžce se jednalo již o osmou medaili na půlmaratonském MČR, čímž se dorovnal na Jana Bláhu, který doposud kraloval statistice v počtu získaných cenných kovů na tomto šampionátu. Bitva o bronz vyzněla nakonec nejlépe pro zkušeného Petra Pechka (1:08:44), který si sice oproti loňskou o jednu příčku pohoršil, ale se sedmou půlmaratonskou mistrovskou medailí byl jistě spokojen. O deset vteřin zpět finišoval čtvrtý Luboš Gaisl (1:08:54). Pátý skončil brněnský Jan Kohut (1:08:58).

Mistrovskému závodu žen dominovaly v minulých letech zkušené závodnice v čele s Petrou Kamínkovou. Obhájkyně posledních dvou prvenství však tentokrát nedokončila, a tak přeci jen došlo k určité výměně generací stupních vítězů. Pro suverénní triumf a svůj první půlmaratonský mistrovský titul si doběhla plzeňská Tereza Hrochová. O tento úspěch se zasloužila výkonem 1:16:12, čímž se stala historicky osmou nejrychlejší závodnicí tohoto šampionátu. Čest zkušených závodnic zachraňovala stříbrná Petra Pastorová (1:17:10), která zopakovala své umístění z roku 2016 a získala pátou půlmaratonskou mistrovskou medaili. Bronz si na krk pověsila Hana Homolková z Nového Města na Moravě (1:18:28). Také pro ni to byla premiéra na mistrovských stupních vítězů. Elitní pětici doplňují ještě čtvrtá Adéla Stránská (1:18:38) a pátá Ivana Sekyrová (1:19:23).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben