Ptejte se Víta Müllera

čtvrtek 14. listopadu 2019
Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijal překážkář Vít Müller, jenž se na nedávném mistrovství světa probil do semifinále a je stabilní oporou reprezentačních štafet. Letošní úspěšnou sezónu završil desátým místem v anketě Atlet roku 2019.

Vít Müller je rodákem z Nymburku, kde také v sedmi letech absolvoval své první atletické krůčky, když ho ke královně sportu přivedl jeho otec. Dařilo se mu již od mládežnických kategoriích. Jeho první velkou mezinárodní akcí bylo mistrovství Evropy juniorů ve švédské Eskilstuně v roce 2015, kde jeho cesta skončila v rozběhu.

Velký výkonnostní růst přišel v sezóně 2016, když si vylepšil své osobní maximum na čtvrtce překážek na 50.45, čímž se kvalifikoval na mistrovství Evropy v Amsterdamu. Při své premiéře na seniorském šampionátu se mu podařilo postoupit do semifinále.

V roce 2017 pokořil velký osobní milník, když získal svůj první titul mistra České republiky mezi muži a svůj triumf navíc ozdobil vůbec prvním kariérním časem pod padesát vteřin. Cílem proběhl vítězně v čase 49.92. Na mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti postoupil do finále, kde skončil osmý. Na konci srpna pak odcestoval na Taiwan, kde se zúčastnil univerziády. Na své hlavní trati postoupil do semifinále. Stal se také oporou štafetových výběrů. Nejprve byl součástí kvartetu, který se představil na štafetovém MS v Nassau, následně pomáhal české štafetě na mistrovství Evropy družstev v Lille a na univerziádě dokonce s kolegy Janem Tesařem, Lukášem Hodboďem a Filipem Šnejdrem vybojovali bronz.

Sezónu 2018 zahájil účastí na halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde běžel štafetu na 4x400 metrů (v rozběhu). Při své druhé účasti na venkovní evropském šampionátu v Berlíně se mu pak nedařilo dle jeho představ a jeho cesta skončila již v rozběhu. Chuť spravil ve štafetě, se kterou v rozběhu vylepšil český rekord na 3:02.52.

Letošní sezóna byla pro svěřence trenéra Jiřího Kmínka prozatím životní. Na halovém mistrovství Evropy v Glasgow si připsal svůj premiérový individuální start na halovém mezinárodním vrcholu. Hned v úvodu letní části vybojoval s českou štafetou na World Relays v japonské Jokohamě účast na mistrovství světa. Byl také oporou smíšené štafety na 4x400 metrů na Evropských hrách v Minsku. I zde si česká sestava zajistila start na MS v Dauhá. Na univerziádě v Neapoli zopakoval na čtvrtce překážek osmé místo z před dvou let. Zatím nejpovedenější kariérní závod na této distanci prožil při mistrovství Evropy družstev v Bydhošti, kde si doběhl pro skvělé páté místo v novém osobáku 49.36, čímž se zařadil na pátou příčku našich historických tabulek na trati 400 metrů překážek. Navíc si řekl o pozvánku na mistrovství světa.

V Kataru se rozhodně neztratil. Při své premiéře na světovém šampionátu dokázal ve špičkové konkurenci postoupit do semifinále a obsadil velmi solidní osmnácté místo. Byl také finišmanem mužské štafety na 4x400 metrů, která si doběhla pro jedenáctou příčku.

Své dotazy na Víta Müllera můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 17. listopadu.