přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. července 2020, 12:26

Ptejte se Romany Maláčové

Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijala naše elitní tyčkařka a dlouholetá opora české reprezentace Romana Maláčová.

Rodačka z Brna začínala s atletikou poměrně pozdě. Od 3 do 17 let se totiž věnovala gymnastice a byla například i účastnicí mistrovství Evropy družstev. Postupně však začala koketovat také se skokem o tyči, kde mohla zúročit své schopnosti z gymnastiky. Velmi záhy se také podívala na svou první velkou mezinárodní akci, kterou bylo mistrovství světa juniorů v Pekingu 2006, kde její cesta skončila v kvalifikaci. V témže roce se také poprvé dokázala dostat přes čtyři metry.

O rok později si připsala své premiérové finále. Stalo se tak na evropském šampionátu kategorie do 22 let v maďarském Debrecenu 2007, kde si vyskákala dvanácté místo. V sezóně 2008 poprvé v kariéře získala národní mistrovský titul mezi ženami a byla oporou českého týmu na mistrovství Evropy družstev v portugalské Leirii, kde skončila čtvrtá. V sezóně 2009 zopakovala finálovou účast na evropském šampionátu dvaadvacítek a oproti Debrecenu si v Kaunasu polepšila o jednu příčku. Svými výkony si také řekla o účast na mistrovství světa v Berlíně.

V následujících šesti letech se zúčastnila tří evropských šampionátů, dvou halových mistrovství Evropy a také tří univerziád. Nejúspěšnější byla právě na univerzitních soutěžích. Cennému kovu měla nejblíže na univerziádě v Kazani 2013, kde skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. V sezóně 2015 byla v korejském Kwangdžu šestá. Už o rok dříve přišel další milník její kariéry, když poprvé překonala 450 centimetrů.

Na podzim roku 2015 se rozhodla pro přesun do polské Vratislavi, kde se začala připravovat pod vedením trenéra Kacpera Chlonda. Další progres na sebe nenechal dlouho čekat. Již v průběhu nadcházející halové sezóny si posunula hodnotu dosud platného kariérního maxima na 462 centimetrů, což je výkon, kterým se řadí na čtvrté místo našich historických tabulek. Na halovém světovém šampionátu v Portlandu pak vybojovala skvělé osmé místo. V témže roce si také splnila svůj olympijský sen, když startovala na hrách v Riu de Janeiru. V sezóně 2017 pak nechyběla na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě ani na světovém šampionátu v Londýně.

Složité období přišlo záhy poté. Kvůli zdravotním komplikacím musela vynechat v podstatě celou sezónu 2018. Loni se však dokázala vrátit a reprezentovala nás jak na HME v Glasgow, tak i na mistrovství světa v Dauhá či na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Své dotazy a Romanu Maláčovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do čtvrtka 23. července.

Petr Jelínek

Vytisknout