přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2018, 09:01

Ptejte se Nikoly Ogrodníkové

Pozvánku k „Rozhovoru měsíce“ tentokrát přijala momentálně třetí žena světových tabulek v hodu oštěpem Nikola Ogrodníková.

Nikola je odchovankyní porubské atletiky, kde začala sbírat první úspěchy pod vedením trenéra Stanislava Šušky. Následně přešla klubu SSK Vítkovice, kde se jí ujal kouč Aleš Duda. Zprvu se věnovala hlavně víceboji. Na mistrovství světa do 17 let, které se konalo na jejím domovském stadionu v Ostravě, obsadila sedmé místo, a to i přesto, že zapsala tři křížky v kouli. Zklamání si vynahradila velmi záhy na mistrovství Evropy juniorů v Hengelu, kde vystoupala na bronzový stupínek.

O rok později startovala na mistrovství světa juniorů v Bydhošti, kde si vyházela osmé místo ve finále oštěpu a stihla i sedmiboj. V sezóně 2009 odcestovala do Noveho Sadu na juniorský evropský šampionát, kde reprezentovala v oštěpu a na stovce překážek. Stále více se však začala zaměřovat právě na oštěp.

Oštěpařskou premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými si odbyla na mistrovství Evropy v Curychu 2014. V této sezóně se také poprvé v kariéře dostala přes metu šedesáti metrů, se kterou pak v následujících letech bojovala.

Povedenou sezónou pro ni byla ta loňská. V Praze si vylepšila osobní maximum na 62.24 a podařilo se jí stabilizovat svou výkonnost. V Londýně pak poprvé startovala na mistrovství světa a bylo z toho devatenácté místo.

Na výbornou zahájila i letošní sezónu. V průběhu tréninkového kempu v jihoafrickém Potchefstroomu si hned při svém prvním letošním startu posunula hodnotu kariérního maxima na 65.61, což ji momentálně řadí na třetí místo letošních světových tabulek a na vrchol těch evropských. Na třetí pozici figuruje také v českých historických tabulkách. Dále hodily pouze světová rekordmanka Barbora Špotáková a Nikola Brejchová (65.91).

Své dotazy na Nikolu Ogrodníkovou můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 9. května.

Petr Jelínek

Vytisknout