přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. dubna 2019, 12:51

Ptejte se Moiry Stewartové

Pozvánku do naší pravidelné rubriky „Rozhovor měsíce“ tentokrát přijala běžecká naděje Moira Stewartová, která nás reprezentovala na nedávném světovém krosovém šampionátu.

Moira je odchovankyní atletického oddílu Spartak Praha 4 a v posledních letech se natrvalo zabydlela v nejužší české běžecké špičce. Úspěchy sbírá doma i na mezinárodním poli, a to jak na dráze, tak i v krosových závodech.

Dívka se skotskými kořeny po otci se připravuje pod vedením bývalého vynikajícího běžce a nyní trenéra Václava Janouška a ve svých třiadvaceti letech má za sebou již šest účastí na mistrovství Evropy v krosu. Závodila také na krosovém světovém šampionátu, mistrovství Evropy do 22 let na dráze či dvou Evropských pohárech v běhu na 10 000 metrů. Na tratích 5000 a 10 000 metrů jí patří sedmé místo v českých historických tabulkách. Ve své medailové sbírce má dva tituly mistryně republiky na 10 000 metrů na dráze a nespočet medailí z domácích šampionátů na dráze i v krosu.

Svou premiéru na mezinárodním poli si připsala v roce 2013 na evropském krosovém šampionátu v Bělehradě. Od té doby nevynechala jediné mistrovství Evropy v přespolním běhu, kterého se zúčastnila zatím šestkrát (2x jako juniorka, 3x v kategorii do 22 let a jednou v kategorii žen).

Postupem času se začala prosazovat i na dráze. Výrazným výkonnostní posun pak zaznamenala v posledních dvou sezónách. V roce 2017 získala svůj první národní mistrovský titul mezi dospělými, když ovládla mistrovství České republiky na dráhové desítce. Následně si odbyla premiéru v seniorské reprezentaci na Evropském poháru v běhu na 10 000 metrů v Minsku a poté reprezentovala na  Mistrovství Evropy družstev v Lille. Na evropském šampionátu do 22 let v polské Bydhošti pak na pětikilometrové trati dosáhla zatím svého největšího kariérního úspěchu, kterým bylo sedmé místo.

V loňské sezóně obhájila titul na MČR v běhu na 10 000 metrů. Opět reprezentovala na Evropském poháru na stejné distanci v Londýně, kde si zaběhla osobní rekord 33:41.17, což ji řadí na sedmé místo českých historických tabulek. Stejnou příčku v této statistice okupuje také na pětce, kterou loni zaběhla za 15:57,63.

Úspěšnou sezónu završila devětadvacátým místem na krosovém mistrovství Evropy v Tilburgu, díky čemuž se kvalifikovala na světový šampionát v přespolním běhu, což se jí podařilo jako první české reprezentantce za posledních šest let. Se světovou běžeckou elitou poměřila síly o minulém víkendu v dánském Aarhusu.

Své dotazy na Moiru Stewartovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 7. dubna.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout