přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. března 2021, 12:20

Ptejte se Markéty Štolové

Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijala překážkářka Markéta Štolová, která má za sebou úspěšnou halovou sezónu, v jejímž průběhu se zařadila mezi naše historicky nejrychlejší závodnice na trati 60 metrů překážek a v pouhých 20 letech dokázala při své premiéře na velké mezinárodní akci mezi dospělými postoupit na HME v Toruni do semifinále.

Markéta je rodačkou ze severočeského Chomutova a v barvách místního oddílu VTŽ Chomutov začala sbírat také své velké mezinárodní úspěchy. Ač je malého vzrůstu, vybrala si jako svou disciplínu překážky a vynikala již od žactva. Právě v této kategorii získala dva roky za sebou mistrovský double na tratích 100 i 200 metrů překážek.

S přechodem do dorostu se rozhodla zaměřit na krátké ploty a bylo to dobré rozhodnutí. V sezóně 2016 opět ovládla MČR na stovce překážek a následně odcestovala na svou první velkou mezinárodní akci, kterou bylo mistrovství Evropy do 17 let v gruzínském Tbilisi, kde se probila do semifinále. O rok později hned v úvodu sezóny zaběhla v Praze dosud platný dorostenecký národní rekord 13.31. Na Gigantu pak dokázala, že stále umí kombinovat kratší i delší překážky, když si doběhla pro zlato na stovce i třístovce. Na světovém šampionátu dorostu v keňském Nairobi pak skončila ve finále šestá. 

V sezóně 2018 se posunula do juniorské kategorie, s čímž přišlo také zvýšení překážek. S tím si však poradila velmi rychle, když hned na halovém MČR mezi dospělými vystoupala na bronzový stupínek. Co se týkalo juniorských národních šampionátů, brala nad krátkými překážkami tituly v hale i venku. Její dosud největší úspěch pak přišel na mistrovství Evropy juniorů ve švédském Boras, kde ve finále vybojovala čtvrté místo.

Také její vstup do kategorie dospělých byl úspěšný, když v sezóně 2020 získala svůj premiérový halový mistrovský titul mezi ženami. Na šampionátu v Ostravě triumfovala v čase 8.20. Pod otevřeným nebem si pak ve Zlíně posunula hodnotu kariérního maxima na stovce překážek na 13.26, což ji momentálně řadí na sedmou příčku našich historických statistik této disciplíny.

Další výkonnostní progres pokračoval v průběhu letošní halové sezóny, kdy si postupně vylepšovala osobní rekord na šedesátce překážek až na 8.12 a stala se tak po své trenérce Lucii Škrobákové a Jitce Tesárkové třetí nejrychlejší ženou české historie. Svými výkony si vysloužila účast na své první velké mezinárodní akci mezi dospělými a na HME v Toruni se rozhodně neztratila, když jako jedna z nejmladších závodnic z celého startovního pole dokázala postoupit do semifinále.

Své dotazy na Markétu Štolovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 31.března.

Petr Jelínek

Vytisknout