přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. února 2021, 13:38

Ptejte se Kristiiny Mäki

Pozvánku do naší rubriky Rozhovor měsíce tentokrát přijala česká rekordmanka v běhu na 5000 metrů, dvojnásobná medailistka z univerziády a čerstvá maminka Kristiina Mäki.

Rodačka z finského Seinäjoki se odstěhovala s rodiči do České republiky ve třech letech. Kristiina má občanství obou zemí, nicméně se rozhodla reprezentovat se lvíčkem na prsou. Do své rodné země se však pravidelně vrací závodit.

Rozhodně nebyla žádnou mládežnickou hvězdičkou. Výrazněji se začala prosazovat až mezi dospělými. V průběhu sezóny 2014 překonala české rekordy na tratích 2000 a 3000 metrů. Mezinárodní premiéru si odbyla na mistrovství Evropy v Curychu, kde vypadla v závodě na 5000 metrů v rozběhu. O rok později si doběhla na halovém mistrovství Evropy v Praze pro desáté místo na trojce. První velký medailový úspěch přišel o několik měsíců později, když si na univerziádě v jihokorejském Kwangdžu doběhla v závodě na 5000 metrů pro zlato.

V roce 2016 si nejprve zazávodila na mezinárodním vrcholu i ve světové konkurenci, když startovala na HMS v Portlandu. Na patnáctce skončila její cesta šampionátem v rozběhu. Na letním mistrovství Evropy v Amsterdamu si vybrala pětku a z nizozemské metropole si odvezla deváté místo. Na této trati také v průběhu sezóny vylepšila časem 15:31.15 hodnotu národního rekordu.

Medailově úspěšnou pro ni byla také sezóna 2017. Na univerziádě v Tchaj Pej si doběhla na patnáctistovce pro bronz a další cenný kov přidala v závěru roku na mistrovství Evropy v přespolním běhu. V Šamoríně byla společně se Simonou Vrzalovou, Filipem Sasínkem a Jakubem Holušou členkou stříbrné smíšené štafety.

Na mistrovství Evropy v Berlíně 2018 se jí nepodařilo postoupit z rozběhu. Stejný scénář se odehrál i na halovém kontinentálním šampionátu v Glasgow. Zatím jejím posledním mezinárodním vrcholem bylo mistrovství světa v katarském Dauhá 2019 a při své premiéře na světovém šampionátu pod otevřeným nebem si nevedla vůbec špatně. V rozběhu si dokázala zaběhnout kariérní maximum 4:06.61, čímž se zařadila na pátou příčku našich historických tabulek a postoupila do semifinále.

Loni v létě pak Kristiina oznámila šťastnou novinu, že čeká se svým partnerem a vynikajícím běžcem Filipem Sasínkem potomka. 2.ledna 2021 se jim pak narodil syn, kterému dali finské jméno Kaapo. Naše reprezentantka však rozhodně nezahálí a věří, že se dokáže kvalifikovat na olympijské hry do Tokia.

Své dotazy na Kristiinu Mäki můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do pátku 19. února.

 

Petr Jelínek

Vytisknout