přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2019, 10:28

Ptejte se Jana Veleby

Pozvánku do naší pravidelné rubriky „Rozhovor měsíce“ tentokrát přijal sprinterský matador Jan Veleba, který byl ještě do nedávna držitelem národního rekordu na trati 100 metrů. Momentálně se kromě závodní činnosti věnuje i té trenérské.

Honza začínal s atletikou v Brně pod vedením trenéra Jiřího Sequenta a od začátku pro něj byly jasnou volbou sprinty. Nebyl klasickou mládežnickou hvězdičkou. Do pozice špičkového sprintera dorůstal postupně. Pod hranici 10.50 se dostal až v roce 2008, kdy mu bylo 22 let. Od té doby je ovšem více než dekádu stálicí a jistotou českého sprintu.

Jeho velký moment přišel v roce 2010, když v Pardubicích prolétl stovku v čase 10.23 a stal se novým národním rekordmanem. Jen o několik týdnů později odcestoval na svou první velkou mezinárodní akci, kterou bylo mistrovství Evropy v Barceloně. Do Španělka odjížděl s velkým očekáváním. O to větší prožil zklamání, když jeho cesta skončila již v rozběhu.

Tento neúspěch ho ale nezlomil. O rok později se na halovém mistrovsví Evropy v Paříži probil do semifinále. To samé se mu podařilo na evropském šampionátu pod otevřeným nebem v Helsinkách 2012. Ve finské metropoli byl navíc členem sprinterské štafety, která postoupila do finále, kde bohužel kvůli nepodařené předávce nedokončila. Ve stejném roce začal spolupracovat s trenérem Daliborem Kupkou.

Zazávodil si také na domácím halovém mistrovství Evropy v Praze a opět z toho byla semifinálová účast. Zároveň se natrvalo přesunul z Brna do našeho hlavního města. Další semifinálové účasti si připsal na mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016 a halovém kontinentálním šampionátu v Bělehradě 2017.

Na loňském ME v Berlíně vypadl v rozběhu, ale se štafetou se mu podařilo postoupit mezi osmičku nejlepších. Bohužel ho těsně před finálovým závodem postihly svalové potíže, které nakonec našemu kvartetu znemožnily odstartovat.

Ještě stále jako aktivní atlet a vrcholový sportovec se pustil i do trenérské činnosti. Mezi jeho svěřence momentálně patří členové štafetového reprezentačního výběru Dominik Záleský a Vojtěch Kolarčík.

Své dotazy na Jana Velebu můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 16. ledna.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout