přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. února 2020, 13:11

Ptejte se Jana Friše

Pozvánku do naší rubriky „Rozhovor měsíce“ tentokrát přijal stříbrný medailista z loňské univerziády v Neapoli Jan Friš.

Honza je rodákem z Prahy, ale vyrůstal v České Třebové. Původně se věnoval lyžování a fotbalu, ale ve třinácti letech ho učarovala atletika. První tréninky absolvovala v Litomyšli pod vedením trenéra Jaromíra Kopeckého.

Své první mezinárodní zkušenosti získával na krosových evropských šampionátech. V roce 2013 si doběhl v srbském Bělehradě pro 67. místo. O rok později v bulharském Samokově si polepšil na pětatřicátou příčku. V sezóně 2014 se zúčastnil své první velké mezinárodní akce na dráze, kterou bylo mistrovství světa juniorů v americkém Eugene, kde startoval v závodě na 3000 metrů překážek. V té době poměrně zdatně kombinoval překážkové a hladké tratě. V Eugene skončila jeho cesta v rozběhu.

Honza má za sebou již tři halové evropské šampionáty. Tím prvním pro něj byl ten pražský v roce 2015. Následovaly starty na HME v Bělehradě 2017 a Glasgow 2019. Druhým kariérním venkovním vrcholem pro něj bylo mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti. Na všech těchto podnicích reprezentoval Českou republiku v běhu na 1500 metrů.

Jako jeho životní se dá zatím považovat sezóna 2019. Kromě účasti na HME v Glasgow si vylepšil osobní rekordy na patnáctce v hale (3:41.96) i pod otevřeným nebem (3:40.85). Dočkal se také svého prvního velkého cenného kovu, když na univerziádě v Neapoli vystoupal na stříbrný stupínek. Následně byl také součástí týmu na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti, kde doběhl v závodě na 3000 metrů třetí.

Své dotazy na Jana Friše můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do pátku 21. února.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout