Ptejte se Evy Vrabcové Nývltové

pondělí 6. října 2014
Její hlavní sportovní „profesí“ jsou lyže, ale léto si atletikou zpestřovala už od dorosteneckého věku. Druhým rokem však není běhání v maratonkách pouhým doplňkem, což aktuálně dokazuje i její nedávný výkon na Běchovicích. Ten povzbudil i nás, abychom Evu pozvali k našemu pravidelnému rozhovoru. V něm se jako vždy můžete ptát i vy, čtenáři atletika.cz.

Eva Nývltová od roku 2004 reprezentuje ČR v klasickém lyžování. Tehdy poprvé startovala rodačka z Trutnova (*6.2.1986) na juniorském mistrovství světa, mezi dospělými se pak představila na MS už o rok později. Na výraznější úspěch v mezinárodní konkurenci ale čekala až do letošního roku: v nejprestižnějším lyžařském seriálu Tour de Ski vybojovala osmé místo a poté na olympijských hrách v Soči skončila 11. ve skiatlonu a především pátá na volné třicítce.

Od roku 2003, kdy bylo Evě 17 let, v každé sezóně absolvovala i alespoň jeden atletický závod. Z mládežnických kategorií má na svém kontě dokonce čtyři medaile, dvě z trojky i z patnáctistovky, kratší z tratí zvládla jako juniorka za 4:42.56 a – mimochodem – lepší byla tehdy jen Tereza Čapková, pozdější olympionička. Mezi dospělými se dokázala na stupně vítězů prosadit poprvé při MČR v Třinci v roce 2010, její bronz na desítce za čas 37:21.82 byl jen předzvěstí dalších událostí.

Eva, už pod jménem manžela Vrabcová, se totiž do „běhu bez lyží“ loni pořádně obula. Při červnovém mistrovství republiky na dráze v Táboře jí sice medaile unikla, když na pětce doběhla čtvrtá, v září však na běchovické desítce bojovala s Petrou Kamínkovou o titul a nakonec jí jen o deset vteřin podlehla – a navíc předvedla výborný čas 35:02. Letos už na obou tratích brala tituly: v srpnu v Ostravě kralovala v horku za kvalitních 16:28.78, v září ohromila rekordem silničního šampionátu 33:42! V mezičase pomáhala v Kolíně na MČR družstev na 3000 i 1500 metrech druhými místy AK Olymp Brno, jehož barvy věrně hájí již osm sezón.

Své dotazy na Evu Vrabcovou Nývltovou posílejte na mprochazka@atletika.cz. Rozhovor jako obvykle zveřejníme v příslušné rubrice a upozorníme na něj mezi hlavními články.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík