přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. září 2019, 12:07

Ptejte se Elišky Klučinové

Pozvánku do naší pravidelné rubriky "Rozhovor měsíce" tentokrát přijala česká vícebojařská rekordmanka Eliška Klučinová, která se před několika dny rozloučila se svou bohatou kariérou.

Eliška absolvovala první atletické krůčky v pražském Újezdu nad Lesy poblíž Klánovic, kde bydlela. Později si ji vyhlídl kladenský trenér Vít Rus, pod kterým se začala věnovat vícebojům a velmi záhy sbírala úspěchy na domácí i mezinárodní úrovni. Její první velkou mládežnickou mezinárodní akcí bylo dorostenecké mistrovství světa v marockém Marakeši v roce 2005, kde obsadila osmé místo. Stejného umístění pak dosáhla o rok později na mistrovství světa juniorů v Pekingu. První velká medaile přišla v sezóně 2007, kdy vystoupala na MEJ v Hengelu na stříbrný stupínek. Na mistrovství Evropy do 22 let v Kaunasu pak zaostala těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. V srpnu si pak odbyla premiéru i na seniorské velké akci, kterou byl světový šampionát v Berlíně. To už bylo pod vedením Martiny Blažkové.

V sezóně 2010 dokázala v Kladně složit 6268 bodů a stala se spoludržitelkou českého rekordu v sedmiboji. O několik týdnů později si z mistrovství Evropy v Barceloně odvezla sedmé místo. Na čele českých historických sedmibojařských tabulek se pak osamostatnila v roce 2012, když opět na Kladně stanovila hodnotu nového národního rekordu na 6283 bodů. Na následném mistrovství Evropy v Helsinkách pak skončila osmá a při své olympijské premiéře v Londýně brala osmnáctou příčku. Na podzim téhož roku přestoupila do skupiny trenéra Františka Ptáčníka.

Dařilo se jí také v sezóně 2013, když nejprve vybojovala bronz na univerziádě v Kazani a následně obsadila s výkonem 6332 bodů sedmé místo na mistrovství světa v Moskvě. Že je pro ni kladenský stadion tím osudovým, potvrdila o rok později, když zde na mítinku TNT vylepšila svůj vlastní národní rekord v sedmiboji na 6460 bodů. Na pozitivní vlně pokračovala i v nadcházející halové sezóně, kdy se dostavil největší medailový úspěch mezi dospělými. Na domácím mistrovství Evropy v Praze si pověsila na krk bronzovou medaili a svůj úspěch navíc ozdobila novým národním rekordem v pětiboji, který má její zásluhou hodnotu 4687 bodů. Na mistrovství světa pod otevřeným nebem v Pekingu pak byla třináctá.

Olympijskou sezónu 2016 zkomplikovalo svalové zranění, a tak z toho nakonec bylo v Riu de Janeiru dvaadvacáté místo, což bylo pro Elišku zklamáním. O rok později na mistrovství světa v Londýně uzavírala TOP 10. Spokojena mohla být se svým vystoupením na halovém světovém šampionátu v Birminghamu 2018, kde skončila čtvrtá. Venkovní sezónu však musela kvůli zdravotním potížím vynechat. Poslední velkou mezinárodní akcí pro ni bylo halové mistrovství Evropy, které se konalo letos v Glasgow, odkud si odvezla desáté místo. Do letní sezóny jí pak opět nepustilo zdraví.

Svůj vůbec poslední start pak absolvovala o uplynulém víkendu na mistrovství republiky družstev v Hodoníně, kde svému klubu USK Praha výrazně pomohla k obhajobě titulu, když zvítězila ve skoku vysokém a byla pátá ve vrhu koulí.

Své dotazy a Elišku Klučinovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 18. září.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout