přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2003, 19:18

Ptáčkův vzlet na Pražské tyčce zastavilo počasí

Letošní ročník populárního mítinku Pražská tyčka v mužské kategorii přinesl dva vítěze.

Ruský závodník Vadim Strogaljov i český rekordman Adam Ptáček překonali na první pokus laťku ve výšce 555 cm, ale poté byla soutěž konaná v dolní části Václavského náměstí ukončena pro nepřízeň počasí. Dvaadvacetiletý Ptáček zahájil soutěž na rovných pěti metrech, kde byl stejně jako na výškách 520 a 540 cm neomylný. „Je to škoda, dnes jsem cítil, že můžu skočit vysoko,“ uvedl Ptáček bezprostředně po ukončení soutěže. „Doufám, že mi to vyjde na Evropském poháru,“ vzhlíží Ptáček k nadcházejícímu měření sil reprezentačních družstev při 1. lize EP ve slovinském Velenje.

Foto: F. Macák


Pro českého závodníka je 555 cm druhým nejlepším výkonem této sezony. Při PMEZ ve Valencii se přenesl přes laťku ve výšce 560 cm. V letošní halové sezoně však Ptáček dokázal posunout hodnotu národního rekordu na současných 581 cm.

“Už jsem nechtěl pokračovat v soutěži kvůli kluzkému terénu,“ přiznal Ptáček na Pražské tyčce, kterou výrazně ovlivnil déšť. „Na zdejší mondo jsem se vybavil krátkými hřebíky na tretrách, a v dešti jsem to dál nechtěl riskovat,“ dodal spoluvítěz závodu. Stejným výkonem jako Strogaljov i Ptáček se prezentoval třetí v pořadí Martin Kysela. Ptáčkův přemožitel z úvodního kola letošní Česká spořitelna extraligy laťku ve výšce 555 cm zdolal rovněž napoprvé, ale v konečném účtování závodu doplatil na opravu na 520 cm.

Soutěž žen se stala kořistí Rusky Jeleny Isinbajevové. Jednadvacetiletá závodnice se na výšce 466 cm pokoušela o překonání rekordu mítinku, ale třikrát neuspěla. Pražský mítink tak vyhrála za 446 cm. S výraznou rezervou překonala na druhý pokus laťku ve výšce 436 cm česká jednička Pavla Hamáčková. „S dnešním výkonem nejsem spokojena,“ uvedla pětadvacetiletá závodnice pražské Dukly, která se stále potýká s problémy s kotníkem. „Myslím, že už se to nikdy nedá stoprocentně do pořádku,“ sdělila Hamáčková ke svému zranění. „Momentálně se to podepisuje na každém mém výkonu.“ Pavla Hamáčková, která v únoru výkonem 457 cm překonala národní rekord, musela kvůli zranění kotníku vypustit už halové MS v Birminghamu. Zakrátko se však dokázala vrátit do dobré formy. „Rychlostně jsem na tom velice dobře, jen potřebuju zvládnout tvrdší tyče,“ hodnotí svůj současný stav Hamáčková.

Z výsledků mítinku Pražská tyčka, 18. 6. 2003 Praha:
MUŽI
1. Adam Ptáček (ČR) 555
    Vadim Strogaljov (Rus.) 555
3. Martin Kysela (ČR) 555
4. Vasilij Gorškov (Rus.) 540
5. Viktor Čistjakov (Aus.) 540
...
7. Aleš Hončl (ČR) 520
8. Lukáš Bechyně (ČR) 500

ŽENY
1. Jelena Isinbajevová (Rus.) 446
2. Pavla Hamáčková (ČR) 436
3. Tanja Kolevová (Bul.) 410
4. Šárka Mládková (ČR) 390
5. Jiřina Ptáčníková (ČR) 390
  

Tomáš Klement

Vytisknout